Jump to content
Българският форум за музиканти

Нова тема: Vintage


Recommended Posts

Г-н Райдовски (@Telerig), благодаря Ви за прекрасно прекараните да часа в сградата на радиото! Вие работите в златна мина, и досега да не споделите това :))) Благодаря още веднъж и до следващия път, когато вече отношенията ни при нашето посещение в радиото ще бъдат И професионални, а не само приятелски и развлекателни! ;)

Редактирано от visiondann
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тя мината е наистина златна, но в духовно отношение. :)  Кадърни и можещи музиканти с хубави композиции, като Вас например г-н Йорданов са винаги добре дошли  :lol: ...аз съм винаги на преден план на фронтовата линия в защита на класическия звукозапис, звукообработка и на винтидж технологиите. Радвам се че имам съмишленици във форума които да пълнят със съдържание такива хубави теми...току виж сме вкарали в правата вяра някоя и друга заблудена душа.  :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С разрешение на автора на темата, бих си позволил да представя на вниманието на нейната аудитория кадри и информация за устройства или елементи от тях, останали в историята на звукозаписа, които заслужават да им се обърне внимание, и до които съм имал личен достъп. Това е много важно и полезно за хората имащи отношение към звукозаписа не само в теоретично, но и в практическо отношение в съвременните условия на работа, когато избора от съвременни и винтидж технологии е много по-сложен. Тъй като аз използвам технологии и от двата свята ще си позволя, когато имам време да давам и конкретни примери с образователна цел кога, в какви условия и защо съм решил да използвам определено устройство. Дано да се получат нещата за добро...поне намерението ми е такова. :) И така прилагам снимки на едно много старо устройство:

1464692_10201925174795779_97631872232030

10294327_10201925174635775_1034466266380

10157124_10201925174675776_1906267735009

10334386_10201925175075786_5628818460841

 

Това чудновато изделие закътано в тайна стаичка - склад в БНР  :lol:   представлява...ритъм бокс или една от най-ранните дръм машини.Въпросният модел е FR-20 от 1966-та година, но по-важното е компанията, която го е произвела или по-скоро нейният създател. През 1960-та г-н, Икутаро Какенаши създава компанията Ace Electronic Industries Inc., или Ace Tone, която започва да произвежда изцяло аналогово - транзисторни елекрически пиана, органи, синтезатори, дръм машини, ефекти, басови и китарни усилватели и др. През 1964-та г-н Какенаши участва с първия от модел на дръм машините  Ace Tone-R1 на изложението NAMM. Следва богата и изпълнена с перипетии и случки история на компанията в която няма да се впускам, но по-важното е, че тя води до 1972-ра година, в която г-н Какенаши основава Roland Corporation, чийто предшественик се явява въпросната AEI. Разбира се това е много кратко казано, но за тези които се интересуват от повече, публикувам два линка от сайтовете на Sound on Sound и NAMM. Този ранен дръм секуенсер все още работи чудесно, макар и трудно приложим в съвременни условия на звукозапис служи като атракция на хората, които го виждат за пръв път...ето и линкове към темата :

http://www.namm.org/library/oral-history/ikutaro-kakehashi

https://www.soundonsound.com/sos/nov04/articles/roland.htm

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Виждам български трансформатор, за захранване на 100 волтовата японска машина от нашата 220 волтова мрежа по онова време.

Радвам се на продължението на темата!

Go On!

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доколкото съм чувал, Chamberlin Rhythmate е първата дръм машина: http://www.vintagesynth.com/misc/chamberlinrhythmate.php Интересно е, че идеите на Хари Чембърлин са спомогнали за създаването на мелотрона. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

И така да продължим с още малко история :)...в онези бурни години от края на 60-те в които множество създатели на технологии търсят своето място под слънцето, докато Какенаши и неговият тим борейки се от щаб квартирата си в Чикаго в търсенето на всякакви начини да пробият на американския пазар и въпреки интереса, въпреки успешната им съвместна дейност с HAMMOND, както и създаването на известни сполучливи модели за китарни и органни усилватели, въпреки многото продукти на Ace Tone, които компанията произвежда, липсата на сериозни поръчки и инвестиции довеждат до връщането на Какенаши в Осака и дилемата да поеме риска да създаде нова компания без клиенти и наложени модели,стоейки пред гиганти като Yamaha и Kawai...,та някъде по това време в мазето на 265 West 54th Street в Ню Йорк през 70-та година трима приятели-ентусиасти създават марката Eventide Clockworks Inc. - днес просто Eventide.  това са симпатягите Стивън Кац - звукоинженер, изобретателя Ричард Фактор ( на снимката), и бизнесмена Орвил Грийн.

 

Eventide_002.jpg

 

ето и снимка на "производствената база":

Eventide_007.jpg

 

 

Цялата история на компанията е тук :http://www.historyofrecording.com/eventide.html

 

Изобретявайки и пускайки в производство редица култови продукти за времето си - от превъртащи механизми с броячи за Ampex магнетофони, през закъснителни линии, фейзъри та чак до движещи се карти за навигация с дисплеи за малки самолети и RAM чипове за  HP компютрите, Eventide изкарват на AES изложението през 74-та първия Harmonizer H910, проектиран и изпълнен от Тони Агнело (човека с ризата на горната снимка). Впечатлението, което тази машинка прави е голямо, Франк Заппа, Еди Ван Хейлън, Йес и много други са от тези които вкарват в риговете си въпросния хармонайзър, редица продуценти използват ефекта в култови албуми останали в историята за настройки блендите на вокали, барабани, и всякакви инструменти.

Ето и снимки от останал единичен модел съхранен във второ студио, на БНР от времето на произведените в онзи знаменит гараж машинки - все още работещ перфектно:

10255851_10201957798811359_8745554275294

 

902995_10201957798931362_569728198206586

10298172_10201957798091341_2376379584113

 

Тъй като възможностите са не само в прибавянето на интервали, но и закъснителни линии ( дилей), смесването на основен и обработен сигнал, 0-100%, микрофонен и линеен вход, подтискане за на микрофонии ( за наживо), и други, уреда ми върши страхотна работа в процеса на миксиране за вокали, китари, бленди на ударни иснтрументи и какво ли не. Разбира се, че има страхотни плъгини за тази работа, но аз лично предпочитам повечето пъти да включа ефекта и да го вкарам в микса винаги, когато имам възможност на един канал или добавен през аукс на няколко...

Редактирано от Telerig
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пускам линк към доста добър архив на брошури на ретро техника - както професионална, така и домашна. Аз съм намирал много полезни данни за стари устройства, надявам се да свърши работа и на някой друг:

 

http://wegavision.pytalhost.com/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет отново на всички, които следят темата, радвам се за интереса! :) Продължавам с няколко реда за една компания, която мисля, че е много важно да споменем и чиито продукти са ми  любими и с които съм свикнал много...това е широкоизвестната марка за озвучителни тела, и студийна техника и в частност студийни монитори - Klein + Hummel, или накратко К+Н.  Накратко, това е немска компания създадена от господата Валтер Хумел, Хорст Клайн и Хайнрих Брум през 1945 г. През 60 годишната си история до 2005-та година, когато компанията е продадена и става част от Sennheiser Group, K+H създават редица култови модели монитори, усилватели и.т.н, които остават в историята и са високооценени и като качество и като цена от звукозаписната и броудкаст индустрия по цял свят. През всичките години на самостоятелно съществуване Klein+Hummel са подпомагани не само от немската броудкаст индустрия, за която мониторите К+Н стават стандарт, но и от германското правителство. Компанията похарчва десетки милиони дойче марки в развитие и разработки на модели, които да дадат най-добрите неутрално звучащи монитори със специфики за звукозаписни, радио и телевизионни и постпродукционни студиа, радио коли, ПТС-и ( прилагателното неутрални е с уговорката, че по тази тема може да се води отделна дискусия). Марката продава и оборудва хиляди озвучителни тела за немските държавни радиа и телевизии, и става символ за немското качество в индустрията. Това нямаше да се случи ако техните модели не отговаряха на много строгите критерии за неутралност, динамичен обхват, мощност, захранване и.т.н. За съжаление Sennheiser измества производствената база в Ирландия ( казвам за съжаление защото имам съображения по този въпрос, базирани на личен опит) и от 2009-та прекратяват съществуването на К+Н. Днес те продават монитори К+Н просто като маркетинг с компоненти и от други марки, като например Neumann говорители, които както знаем също са минали към Sennheiser. И тъй като стартирах моето включване в темата с уговорката, че ще вложа личен елемент в оценката си на съответните марки, на базата на опита ми с много други марки монитори ще посоча няколко станали ми през годините любими мои модела с които ежедневно си върша работата. Започвам мидъл филд модела O96, който за мен е култов :

1908323_10201957800811409_78082581562186

 

10254004_10201957799931387_2915020566734

 

и неговият модерен вариант O410:

 

10330516_10201957800931412_5713025944728

 

10157293_10201957801891436_7785435056888

 

Култовите ниърфилдове OY:

 

1981909_10201957799691381_21118019540998

 

10334329_10201957799371373_2334697292806

 

и техния съвременен вариант O300D, макар, че може би те са по-скоро еквивалента на O98:

 

1533746_10201957802011439_24309878049216

 

1609746_10201957802131442_12116511704120

 

Всъщност в практическо отношение всеки звукоинженер би следвало да си намери мониторите които са най-близки до неговия стил и начин на работа, съобразени за конкретното помещение в което работи, периферията си и за бюджета, който има. В студиото след множество тестове, моята комбинация е O96 + О410.  Въпреки, че са следващо поколение след наложени и успешни за години наред винтидж модели, О410 и О300 се различават с модерния си стил и начин на звуково възпроизвеждане с убийствен детайл във  ниските и високите, докато винтидж моделите OY и O96 имат коренно различна концепция. Те звучат леко недефинирано или "мътно" ако мога така да кажа, което може би обърква хората, които ги сравняват в директен тест с други, но в същото време са гаранция, че ако се постигне на тях детайлност и стегнатост в микса - то той звучи така почти навсякъде. Точно това е може би причината за  успешната симбиоза в едно студио на винтидж и модърн технологии и концепция. Разбира се в домашната ми работна станция съм се спрял на друга комбинация по друг тип критерии, но с открито сърце мога да кажа, че K+H са едни от най-добрите монитори, на които съм попадал. На това мнение са и мои приятели колеги, които също са заложили на тях в комбинациите си в техните студиа. 

 

 

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.