Jump to content
Българският форум за музиканти

Притеснение


melll96

Recommended Posts

Здравейте! :))) Не видях подобна тема, затова реших да създам нова.Та проблемът ми е притеснението на сцена - разбира се, при всеки има сценична треска, нормално е, но при повечето ми изяви при мен се проявява в ужасни "количества", започвам да треперя и изпълненията ми се превръщат в трагични :) Въпросът ми е знаете ли някакви упражнения, за да преодолея треперенето преди изява или някаква книга за това.Благодаря предварително. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Здравей,

 

Имах много сериозен подобен проблем. Не знам дали е успокоение, но с опита и увереността намалява значително.

Не съм почитател на това да си представяш аудиторията като неодушевени предмети. Смятам, че много по - искрено и успокояващо е, ако вникнеш в посланието на произведението и осъзнаеш ролята си като човек, който предава това послание на публиката. Ти имаш роля да свържеш музиката със слушателите. Не си там за да си изсвириш произведението и да се притесняваш кой каква оценка ще ти даде. Преди всичко това е изкуство и ти си там, за да му бъдеш проводник и да го съпреживееш, давайки му частица от своята неповторимост. Да дадеш нещо на публиката, да докоснеш нещо в тях, с което ще ги накараш да спрат за малко да мислят за проблемите си, да замлъкнат умовете им за миг и да отидат на мястото, където искаш да ги заведеш. Те са се предали на теб за този момент. Та мисля, че трябва да се събереш в смисъла на произведението и в осъзнаването на това, че правиш нещо хубаво за всички. Като човек на изкуството ти си посланик на доброто и излизайки с любов на сцената, абстрахирайки се от всички светлини в залата, и забърквайки своята малка музикална магия, слей себе си, изпълнението си и публиката в една обща светлина. Тогава всички ще сте едно и няма да има нещо външно, от което да се притесняваш. :)  :) :) Колкото повече изгубваш усещането за "себе си", за сметка на емоцията и посланието на произведението, толкова по-голям резултат ще имаш в направлението, с което имаш проблем и толкова по - благодарна и обичаща публика ще имаш.

Всяко нещо отнема време, но работейки върху идеи като тази, можеш да достигнеш до по - дълбокия смисъл на това, което вършиш и да го преживееш на друго ниво на разбиране.

Редактирано от ascendendo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз харесвам горното, но то не важи, ако попаднеш на кофти публика. А такава има, повярвай ми.

На концерта на Пинкас Цукерман в Зала 1 на НДК извъня телефон. Това го вбеси и му повлия на изпълнението, поне в началото. А той хич не е кой да е.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами с времето нещата се оправят.

 

Съвет може да е например да изпълняваш неща, които е сигурно, че знаеш добре. Притеснението е в пъти по-малко ако изпълняваш нещо, сериозно репетирано преди това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте! :))) Не видях подобна тема, затова реших да създам нова.Та проблемът ми е притеснението на сцена - разбира се, при всеки има сценична треска, нормално е, но при повечето ми изяви при мен се проявява в ужасни "количества", започвам да треперя и изпълненията ми се превръщат в трагични :) Въпросът ми е знаете ли някакви упражнения, за да преодолея треперенето преди изява или някаква книга за това.Благодаря предварително. :)

Трескаш една водка/ракия или там какво харесваш и свириш как си знаеш и ти е на душата , не обръщай внимание  на олигофрените от публиката - винаги има такива,ама да се биеме ли с тях...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте! :))) Не видях подобна тема, затова реших да създам нова.Та проблемът ми е притеснението на сцена - разбира се, при всеки има сценична треска, нормално е, но при повечето ми изяви при мен се проявява в ужасни "количества", започвам да треперя и изпълненията ми се превръщат в трагични :) Въпросът ми е знаете ли някакви упражнения, за да преодолея треперенето преди изява или някаква книга за това.Благодаря предварително. :)

 

Упражненията са много прости. Предварително си научаваш добре нещата, ако трябва ги изсвири пред приятели. Винаги води със себе си приятел и го слагай на место, което виждаш добре. Когато започнеш да свириш, свири за него, другите не съществуват за тебе. Ако няма такъв човек си харесай някой от публиката и не сваляй очи от него.

Явно все още нямаш достатъчно опит и това е в основата на притесненията ти. Повярвай, всичко това ще изчезна с времето. Естествено, не трябва да достигаш стадий на безразличие защото тогава се губи многоот изпълнението. 

Все пак щеше да е добре ако напишеш на какъв инструмент свириш и каквd музика изпълняваш. Сам (сама) или с група.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.