Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

Здравейте колеги,

От известно време насам ми се въртят разни идеи из главата, но надали ще успея без ваша помощ.
Става въпрос за проектиране и изпраждане на лампова глава (даже аз се учудих, като го написах :D).
Не гоня нещо претенциозно, но все пак ще вложа много сили и труд ( засъжеление не мога да кажа и същото за финанси...).
Та, по темата: трябват ми насоки относно подходящта схема (като за начало). Мощност не търся, максимум 10W.
С времето ми на пребиваване във форума съм чел доста теми с въпроси относно лампова апаратура и знам, че има доста хора, които могат да ми помогнат.
Пак подчертавам, че ще направя всичко по силите си, тъй като наистина имам голямо желание да направя нещо лампово, но парите със сигурност ще бъдат най-големия проблем в начинанието.
За сега това, очаквам с нетърпение вашите идеи, съвети в хода на изграждането, въпроси и критики.

Поздрави, Румен :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако мислиш да минеш Евтино по-добре се откажи и купи едно лампово Бери/Блекхарт/друго и сядай да свириш!


 

По предварително готова известна схема може да се действа само ако купиш съответните подходящи части (трафове най-вече), а те са скъпи!

 

Ако имаш някакви стари джунджурии, които мислиш да ползваш, готова схема няма да ти помогне много, защото ще трябва да съобразиш разликата в захранващия траф (ток/напрежения, които може да ти даде). И ще трябва да проектираш наново захранването. Това като минимум! ;)

 

Аз скоро си направих една лампова главица, за която ползвах стар захранващ траф (имах един що-годе подходящ) + евтини части (повечето) и дадох към 300 лева. Понеже съм начинаещ и не много умен около 2 седмици почти денонощно четох/смятах/чертах - това само преди да почна да правя каквото и да е. Вероятно други колеги са се справили по-бързо, но искам да ти кажа, че е БАЯ време и трудоемко, а няма да минеш Тънко в никой случай. :) Ето една примерна сметка:

  • Лампи - 100 лева
  • Захр. траф - 100 лева
  • Изх. Траф - 100 лева
  • Цокли, потове, жакове и още "дреболии" - 50 лева
  • Смотани резистори/кондензери - 20-30 лева
  • Сносни шаси и платка ако трябва да правиш и те са по 30-50 лева поне.
Ако решиш да правиш корпус с толекс/ъгли... Айде стига сметки :D

 

Цените са условни, можеш да минеш и по-евтино (ако това е главната цел), но ориентировъчно се вижда каква е сумата, за да спретнеш нещо лампово, дето да свири. Чисто като пари. Като време и труд не говорим изобщо. :)

 

П.П. Кефът да създадеш нещо и да свири е голям и оправдава труда/парите! Но цялата тази работа съвсем не е за всеки и е добре да знаеш с какво се захващаш. Надявам се да съм бил полезен. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

П.П. Кефът да създадеш нещо и да свири е голям и оправдава труда/парите! Но цялата тази работа съвсем не е за всеки и е добре да знаеш с какво се захващаш. Надявам се да съм бил полезен. ;)

Именно това е идеята!

Полезен е меко казано! Благодаря за което!

Но все пак мисля да започна отнякъде. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първо си свери часовника с ватовете - 10 вата от лампова глава нямат нищо общо със звук от транзисторно педя-кубе с 8 инчов говорител на което някой е написал "10W" и ако ще го ползваш за домашно свирене много бързо съседите ще съберат подписка да бъдеш изселен поне през 5 преки....

 До 10 вата можеш да ползваш за крайни лампи 6П1П,6П6С,6П14П,6П3С - от10 до 25 лв за двойка.

 За предусилвателни 6Н1П, 6Н2П, 6Н8С, 6Н9С - около 3 лв за брой.

 Мрежов траф можеш да вземеш втора ръка за 20-30 лв.

 Шаси от стар усилвател с цоклите по него е 10тина лева - един познат продаваше 7-8 бройки /аз си взех три/

 Изходния трансформатор трябва да си го сметнеш и да си го поръчаш -50-80 лв. - ако ползваш някакъв готов от незнайно усилвателно стъпало едва ли ще си чуеш резултата от труда.

 С едно изречение - намисляш си ватовете - купуваш мрежов траф - заплюваш си лампи - поръчваш изходен траф, като през цялото време не спираш да четеш.../книги, не форуми/.

Успех.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това последното не е вярно, чисто хронологично. Ако си купиш мрежов траф и след това избереш лампи може изобщо нищо да не свърши въпросния траф. :)

 

Ватовете са си ватове. 10, 20 или 30 - джангъра няма да е особено различаващ се и все така прекалено силен за в къщи.

 

По-скоро е такъв процеса: избираш тип и брой (!) крайни лампи, намираш подходящ изходен траф, избираш тип и брой предусилвателни лампи, решаваш диоди или лампа ще се ползва за изправител и чак тогава смяташ, избираш и купуваш подходящ мрежов траф! Даже има още неща за съобразяване, но най-кратко е това. Според мен първо трябва да се седне, проектира, начертае всичко (схема, лейаут, платка, шаси) и чак накрая да се почва с пазаруването. Защото инак стават едни... :P

 

П.П. Ако някой не се сеща защо мрежовия се избира последен ще обясня.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Човека иска да си направи усилвател с минимум средства. Много по логично е да избере лампите според мрежовия траф, поради по малкия избор на готови трафове.Лампи има под път и над път...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Надявам се тези "минимум средства" не се отнасят до минимум/липса на измерителна апаратура и знания.

Защото отстрани изглежда много привлекателно да си направиш нещо лампово, но на практика резултатът може да се окаже отчайващ.

Методът да сглобим ЛЕГО, не се отнася до електронните системи. 

Препоръката на Baby Thomas за правилно преценяване  между влагане на пари в готов усилвател и такъв "сделан някакси", е много на място.

Имайки опит с Румен от преди, знам, че няма с какво да провери какво е направил. Нека не се заблуждаваме, че без начин да се провери какво се прави може да се получи нещо нормално. Никой не може. И аз не мога!

Остава да се скове нещо със съмнителни качества, което след огромни вложени ресурси да е посредствено.

Не че ще е нещо ново и различно от много такива опити, но трябва дебело да се подчертае още в началото.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.