Jump to content
Българският форум за музиканти

Запис на класическа китара в домашния условия - избор на микрофон и звукова карта


ntraykov

Recommended Posts

Здравейте,

 

Бих искал да започна записи на класическа китара в домашни условия и сега правя избор на микрофони и звукова карта. Бюджетът ми е ограничен до 200 лв за микрофон и около 150 лв за звукова карта.

 

Първоначално, идеята ми беше да си купя един микрофон JTS JS-1E или Behringer B1. Но не знаех, че всъщност се прави стерео запис и са нужни два микрофона. Попаднах на стерео двойки Behringer C-4, които са 138лв, а също е и вариант да си взема 2 броя Behringer C-1 (излизат 150 лв.). Behringer C-2 и C-3 също са варианти. Също е вариант да си взема един Behringer B1 сега, тъй като видях много добри отзиви за него в интернет, а след време още един.

 

Посъветваха ме, обаче тъй като китарата ми не е висок клас (Yamaha C70), а и има доста какво да се желае от свиренето ми, да си взема по-евтини микрофони и да експериментирам с позицията им, да направя първи стъпки в записа и след време да сменя оборудването с по-висок клас.

 

Относно звуковата карта - харесах си M-Audio Fast Track MKII, но ми е малко по-скъпа, а и има само един вход за микрофон. Затова си мисля, че Behringer Xenyx Q802 USB е добър вариант за моите цели. 

 

Бих искал да ви помоля за вашето мнение и съвет. Какво бихте ми препоръчали? Имате ли впечатления от гореизброените микрофони или някои други от същия клас, както и от звукови карти и конкретно този миксер, който съм си харесал?

 

Благодаря ви предварително!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ямаха не са добър избор за класическа китара.

Тези от 600 лева са им доста компромисни, а пък твойта е от триста....

Качеството и е колкото да се запишеш, за да се чуеш от страни.

Имал съм 500-600 лв ямаха и не си заслужаваше парите.

Малко е безсмислено китара, която сама по себе си не звучи ( концертно, като за запис),

да се влагат пари, за да се записва.

Спокойно можеш да записваш и с касетофон, с цел да се чуеш отстрани.

 

За да има смисъл записа, първо ти трябва добре звучаща класическа китара.

Най-добрият избор е такава, произведена в Испания,

след испанските - професионалният клас на Българските кремони.

Или пък немска ( в общи линии европейска на ниво, а не азиатска).

Ямахите сравнени с горните са куци, сигурно трябва да се изръсиш 2 бона за читава Ямаха.

 

Имаш два пътя..

Първият - действаш, както си решил, Ямахата не е баш за профи запис, ама пък и не е зле.

Все ще стане запис, пък и си се насочил към Бирингер(правят ги на по каса бира), мисля че Behringer Xenyx Q802 USB е добър вариант за тази цел.

Един или два микрофона и минаваш тънко за момента.

След известно време червея почва да те яде и трябва да смениш всичко.

Този вариант за момента излиза по евтин, но после пак се бъркаш за каквото си трябва.

На сайта на томан има семпъл с тази Ямаха, вероятно обаче е записван със скъпа техника и едва ли ще ти е възможен. Звучи доста прилично, но това е и максимума ( най-вероятно).

 

Вариант втори - за 600 - 800, би трябвало да намериш китара, която да звучи и да си заслужава да вложиш пари за микрофон , микрофонен усилвател, добра звукова карта. Т.е. спестяваш си вариант 1.

Убеден съм, че ако АБ тестваш  учебна ямаха срещу готина класическа, първото, което ще направиш

е да разкараш ямахата.

Ако си ученик, действай по първата схема. Ако сам си изкарваш парите, според мен пробвай втория вариант,

първоначално по-скъпо излиза, но това е( и записът има смисъл).

 

Аз например имам Аламбра , като на долният клип

домашен запис, ама се чува "истинско" звучаща китара, за разлика от напудреният запис на магазин Томан -

http://www.thomann.de/de/yamaha_c70.htm

Soundbeispiele: - там да се цъкне.

 

запис на c 70 от домашен китарист

http://www.youtube.com/watch?v=Lps8gvbL5W8

горе долу, това ще звукне и при теб.

Редактирано от TONY
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Двата записа са правени по абсолютно различен начин и това е ушевадно и няма никакъв смисъл, нито полза, нито основание да се сравняват.

 

Нищо и няма на Ямахата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

TONY благодаря ти за мнението. Съгласен съм с теб, както за мнението ти за китарата, така и за това, че в един момент, червеят започва да те яде и искаш повече и повече. Но за момента, при условие, че имам такава китара и, че е купена сравнително скоро, не ми се дават пари отново за китара. Отделно си мисля, че е хубаво да се експериментира с по-евтина техника, за се добие представа и за да може да се оцени след това по-високия клас. Въпроса е, кой от микрофоните да избера.

 

Относно записа - и аз смятам, че са записвани по различен начин. Този на ямахата е записван през микрофон на компютър и качеството е много зле.

 

Благодаря ти за съветите. Бяха доста полезни!

 

synchu благодаря ти и на теб!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е нужно да са два микрофона за да извадиш приличен запис. Да не говорим, че най-вероятно ще имаш проблими с фазите с тези два микрофона, ако никога преди това не си записвал нищо, обобено пък класическа китара. На твое място бих помолил някой авер да ми услужи с интерфейс за записа и тези 350лв (около $230) ги влагам в приличен entry-level mic. Погледни този линк, там можеш да чуеш shootout на 6-7 различни модела в този ценови диапазон. Общо-взето, каквото и да вземеш за тези пари, ще играе еквалайзера в post-production. Като цяло помисли и дали изобщо имаш прилично помещение за звукозапис преди да се хвърлиш да купуваш евтин кондензаторен микрофон. В някой случай и най-обикновена 57ца ще свърши по-добра работа, пак, според-зависи от условията. 

Друг вариант за теб е да си вземеш един аудио/видео рекордър за същите пари. Нещо подобно на на този Zoom. Саундът е приличен, а и ще е по-полезно като цяло, защото имаш HD видео, което ще ти помогне да си анализираш "свирнята" на момента, без да се занимаваш да конвертираш файлове и да синхронизираш глупости. 

Behringer не бих пипнал и с триметров прът - лично мнение. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

trendkiller, благодаря ти за отговора!

 

Какво имаш в предвид под проблем с фазите? Т.е. разположението на микрофоните спрямо китарата? Сори, но съм нов и не съм наясно

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз бих направил така:

1. Влагам 100лв за Behringer c2

2. Влагам още 250 за Focusrite Scarlett 2i2

3. Взимам на заем още поне 150 за минимално акустично третиране на стаята. (пирамиди, абосбери, бас трапове)

4. Ще ти трябват стойки за микрофоните и читави кабели - още около 100лв.

 

Не може да записваш в нетретирана стая. Преди години и аз си мислех, че може....всъщност може, но записът звучи все едно пееш в банята... :D

Ако имаш поне 600лв. може да се захванеш. Ако нямаш, намери някой или някое малко бюджетно студио, в което да те запишат както си му е реда.

ПС: Behringer имат доста читави модели на определени неща. Въпроса е, че не всичко е така.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Друг вариант:

1. Купуваш един микрофон LCD - има в Томан за 56лв. на T.bone

2. Купуваш миксерче Behringer Xenyx 302 USB - около 65лв.

3. Останалите пари ги инвестираш в изолация, стойки и кабели.

 

Записваш моно. После разделяш каналите и ги разместваш за да се получи стерео картина :)

Ето го микрофона (знам, че тубата не е добър пример, но няма как да го види иначе). Тук китарата е акустична, но в общи линии по-добър ефект ще постигнеш с по-добро акустично третиране на стаята ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Yamaha C серията са учебен модел. Естествено нищо и няма, просто звучи плоско, като учебна такава.

Имал съм 2 ямахи, една от серията CG - която е по-горен клас ( среден) и дърта Ямаха от 70-те ( мисля 234 модел).

Дъртата беше по-добра и ми служи 2 години.

Ако трябва да си взема ямаха ще бъде само от GC серията. Примерно yamaha GC22S - 999 долара (вероятно в Европа ще е толкова в Евро) , но пък за тези пари взимам двойно по-добра китара или за половината пари на същото качество от европейски производител. Затова им сипвам на Ямаха, защото въобще не са в час с параза. А и Фендер имат нова серия класически, пак по-си заслужават.

 

След като ntraykov решава да е ямахата, която вече има, мисля, че за да изкара нивото на томанският запис в къщи ще му е вероятно невъзможно . Защо - томан имат цялта техника на света, сигурно са използвали 2 000 евров авалон за преамп.

 

аараб дава два много добри варианта, че и с цена колко ще излезне.

При първият излиза 600 кинта и аз пак ще те върна на моят вариант едно - ЗА 600 ЛЕВА СМЕНИ ПЪРВО КИТАРАТА!

После ще продадеш ямахата си, ще додадеш още малко и ще останеш в пъти по доволен.

Вероятно записът ти ще се отдалечи с 3-4 месеца във времето. Е, трябва да можеш и да чакаш.....

 

Вторият вариант на аараб най-много има смисъл за тази ямаха.

Като пак можеш да вземеш Behringer Xenyx 802, вместо 302, защото по някое време може да ти изпадне още един микрофон. Гласувам на 100% за този вариант.

Редактирано от TONY
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За Focusrite Scarlett 2i2 - съм съгласен горе долу най-доброто в този ценови клас. - към 250лв. Само, че ти остават само 100лв. а са малко за хубав микрофон. За  Behringer c -серията забрави звучат отвратително. Моя съвет е да събереш още малко за микрофон. Що се отнася за акустичното третиране зависи от това какви ти са крайните очаквания - ако стаята ти е доста празна не се получава добре, но ако имаш повечко мебели, диванчета туй онуй и пода не ти е с плочки - може да минеш и само с едно пано зад микрофона. 

 

Ето едно записче изнамерих на класическа китара - бившата ми квартира, свири сестрата на съквартирантката ми, таванска стая без каквото и да е било акустично третиране. Никаква обработка на записа освен лек ривърб. Китарата  незнам каква е

 

https://soundcloud.com/patzo/cg

 

 

 

 

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговорите, момчета.

 

Да ви кажа и на мен Focursite доста ми хареса още веднага след като го видях - не ми трябват повече от два канала, както е в случая, има phantom power, без equalizer (какъвто не ми и трябва) и отзивите за него са много добри. Видях модела за 274 лв. и се замислям за този вариант.

 

Така като гледам, по вашите отзиви, микрофоните, които съм разглеждал не ви допадат никак. Дори и Behringer B1, който има доста добри отзиви в нета. Принципно е възможно и да увелича бюджета за микрофон със 100-120 лева, но тренирането на стаята ще трябва да остане за по-късно. Смяната на китарата също.

 

patzo, с какъв микрофон е записвана тази китара?

 

 

Може би е разумно звуковото третиране да го направя, след като видя за какво качество иде реч без него.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Микрофона е  Rode NT2A - доста над бюджета ти, но и със по-евтин ще се получат нещата. За Behringer B1 незнам не съм го чувал, може и да е добро микрофончето - мисля, че някой от форума преди време се беше изказал доста положително за него. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, доста над бюджета ми. Звучи много добре.

 

 

A всъщност какво точно се гледа на микрофоните? Аз като гледам описанията са почти едни и същи. Какво означава phantom power?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С текущите ти познания можеш само да попиташ, да почетеш и да послушаш из нета, в което няма нищо лошо. Иначе наблюдението ти е вярно. На книга са почти еднакви.

Фантомно захранване е необходимо на т.нар. кондензаторни микрофони, за да работят.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^^^^^ С риск да ме налазите, с Rode NT2A + M3 след няколко проби, направих чудесен запис... в банята. Първокласен естествен ривърб ;)

 

Аман от аксиоми.

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.