Jump to content
Българският форум за музиканти

Пренареждане пружините на флойд


Eagle5

Recommended Posts

Здравейте,
Досега винаги пружините на флойда ми са били в стандартно положение и като го напъна много разстройва(все пак не е оригинален). Вчера един приятел ми каза да си пренаредя пружините, така че да са в контра предимно на по-дебелите струни, за да връщат по-ефективно. Още не съм го пробвал, но ми е любопитно дали някой е правил такива неща и дали знае по-оптимални конфигурации за пружините....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз лично съм пробвал всякакви конфигурации през годините и по мое мнение това не оказва никакво влияние на строя.

Това че тремолото разстройва може да е по много и най-различни причини. В други теми сме обсъждали тази материя.

Пробвай малко смазка на "стъдовете" (двата болта, на които стои флойда). Също така проблема може да е и в самите пружини.

Тоест може да се наложи да ги смениш с маркови - Schaller или Gotoh. Но това евентуално, ако друго не помага.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За това с пружините предполагам, че фактори са дебелината на струните и мензурата на китарата....в смисъл коя струна с каква сила ще дърпа....все пак идеята е на местата където е по-голяма силата да влияят повече пружините....както казах не съм пробвал, но има известна логика. Колегата @Kalmar каза, че няма значение, аз пък чух, че има, така че предполагам и да има разлика, то тя не е толкова голяма или просто са различни условията при които е пробвано. Колкото до моите пружини, не бих се поколебал да ги сменя, само дето не знам от къде да си взема свестни....Ако някой има предложения нека заповяда :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Диагонално се слагат за по-голяма тяга (спрямо варианта ако са успоредни).

 

Някои казват, че планката трябва да е завита по-дълбоко откъм басовите, защото там има повече сила на опън, но милиони китари са "симетрично" завинтени и работят без грижи.

 

Разстройването няма общо с тези пружини.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Въпросните поверия за наклона на планката противоречат на основни закони на физиката, доколкото се сещам - на ниво 9-ти клас - за лостове и макари :) Единственото, което се случва е, че едната пружина е константно по-натоварена за сметка на другите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми възможно е - различните видове струни като материали се държат различно  откъм еластичност, опън и т.н.

 

Идеята тука е някакво поверие, че има значениеразположението на пружините на флойда за това "кои струни" натоварва повече, което няма как да се случи - не и докато тремолото представлява лост, който е окачен на минимум две опорни точки и който (теоретично) не се деформира.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това за пружините колегата 7th String го е казал много точно!

 

Причината може да са и некачествени струни или некачествен компонент от тремолото.

Като на пример незакалени ножове, което води до бързо затъпяване, от там и по-голямо триене,

което пък води до връщане на тремолото в различна от оригиналната позиция след опъване или отпускане на струните.

 

В общи линии извода е: По възможност ползвайте максимално качествени струни и хардуер, за да си нямате излишни главоболия.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Пиша малко със закъснение в тази тема, но - преди няколко месеца смених пружините на моя Ибанес, защото разстройваше и въпреки, че съм носил китарата при Евтим, а след това, като съм сменял струните съм правил пълен сетъп + разглабяне, почистване и смазване на тремолото - пак си разстройваше (и още) в малки граници. Смених и струните, които ползвам... Та в един момент реших, че някоя от пружините просто не връща тремолото в изходна позиция. Първо разместих пружините - ефект никакъв. Смених ги с други - ефект никакъв.

 

Работата е на късмет, поне при лицензните тремолото и евтините такива на Ибанес (като моето - EDGE III). От друга страна - пробвал съм Kramer Pacer Classic и се държеше доста добре...

 

Решил съм да купя по-качествено тремоло, като Gotoh, примерно и се надявам да реша проблема с разстройването

 

ПП: А само ако си имате идея ква чудо е докато го интонираш тоя EDGE III....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе, тук май на бъзик сте го ударили...или не скивате добре...к'ви пружини, к'ви 5 лева, не виждате ли, че на юнака тремолото му "щръкнало", без никакъв баланс, как да не разстройва...А пък противниците на наклона на планката(без лоши чувства) да попрочетат малко инструкции за настройка на тремоло от световните производители(или да ми дойдат аз да им пипна машинката)...Айде весели празници!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пак неподготвени изказвания... Това че трмолото му е "щръкнало" няма отношение към разстройването.

Попрочети как си сетъпва тремолото Джеф Бек например. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз примерно не видях къде е "щръкнало". Пък и както е обърната китрата може просто ръчката да е натисната.

 

Кое колко трябва да е успоредно и перпендикулярно обикновенно си го има описано в ръководствата, за конкретните модели. Да не говорим и че всеки "универсален гайд" е приложим за повечето Флойдове - и оригинални и лицензни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пак неподготвени изказвания... Това че трмолото му е "щръкнало" няма отношение към разстройването.

Попрочети как си сетъпва тремолото Джеф Бек например. ;)

Джеф Бек свири с тремоло тип "Floyd Rose"? :surprise: ....И ще ме извиниш, ама ти прочети как се настройва такова тремоло и дали положението, в което е на снимките няма отношение с разстройването. Айде честит Гергьовден!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпросът ми беше не за самото разстройване на флойда, а дали положението на пружините играе важна роля върху него. От това което разбрах след като се разрових е, че едно пренареждане може да улесни бендването и да направи връщането малко по-точно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.