Jump to content
Българският форум за музиканти

Таблатурата - вредна


Recommended Posts

travelcaster2 ти все пак не отговори на основния въпрос - как точно се чувстваш ти лично ощетен от съществуването и използването на таблатури? Някой ходи да те бие с дебели книги с таблатури ли, сънуваш ги нощем ли, халюцинираш ли ги, гадже ли те е зарязало, което е чело само от таблатури...? Аз също не понасям нотопис и го смятам за неадекватен при струнните инструменти, но нямам нужда да злобея и пиша теми по въпроса - който както му е удобно :) Та ми е интересно какъв е проблемът при теб с хората, на които таблатурите им вършат работа. Единственото, което ми иде на ум, но не ми изглеждаш такъв човек - би било комплексарщина, че ти си си изгубил 1-2-3-4 години от живота докато се научиш на нотопис и теорията зад него, за да ти върши работа, докато виждаш хора дето за 1 седмица схващат идеята на таблатурата и могат да я четат "в реално време" и така... да си го излееш, та да си втълпиш, че си "по-музикант" от тез дето не знаят да пишат ноти :) Надявам се да не е така.

 

Иначе сравнението ти е по-точно от моето - с графичното представяне на електронна схема. В което не виждам какво лошо има отново :)

Редактирано от 7thString
  • Like 3
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Яко прекаляваш, дори мен ме дразниш! Най-напред се поогледай на кого какъв тон държиш. Знам, че за това трябва мама да те е научила, ама може пък да е пропуснала жената.

Знам, че младите сте най-умни и от вас започва света, но Бога ми и преди вас е имало хора, че някои даже са оставили следа в този свят. 

С други думи простотията и липсата на морални ценности (сори, парите не са морална ценност) не могат да се мерят с интелект, знания и възможности!

Да не мислиш, че се заблуждавам, че ти или тези дето ми скачат по гърба ще се промените? Няма такъв филм. 

Знам как да използвам IGNORE функцията и освен това рязко намалявам участието си във форума. Ще пиша само в мои теми и значително по-рядко. Знания - йок! И без това не ви трябват - тази тема и няколко други доказват безпогрешно това твърдение.

Надявам се да възцари всеобщо задоволство и форумът да се развие в квартален хоремаг!

Редактирано от Parni_Valjak
  • Like 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това към мен ли е насочено?! Какъв тон държа? Темата си е за коша още в зародиш, но понеже пича е "наш човек", си мислех, че може да има някаква друга цел освен провокация на заяжданки и глупости. Не виждам да съм казал нещо неуважително, но когато някой говори глупости не виждам какво лошо има това да му се каже. Или само ти имаш право да хокаш хората когато не се държат "по протокол"? ;)

 

П.П. Мама ме е научила да не съм лицемер и да не спестявам на хората когато не са прави. Точно както ти правиш. Лицемерие и подмазване са ми далечни думи.

Редактирано от 7thString
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не се обиждам, напротив, темата е интересна. Защо я пуснах.

Яви се ученик, доста голям, със семейство и дете. Но с голямо желание да свири. Досега се е самообучавал от Нета или в разговори с приятели. Знае 5 пентатоники. Но не може да ги прилага. Показах му как да ги свързва с проходящи тонове и да минава от позиция на позиция. Пак "не откинва". Не му се занимава с учебници, защото там се започва от АБ, цели ноти, половинки ноти, изучаване на 1-ва струна на 1-ва позиция и т.н. Това е досадно, а той го знае. Значи диагонално трябва да преминем 3-4 години обучение за 2 седмици. Съгласен съм на всичко. Симпатичен ми е. 

Тогава обясних: имаш акорд, жулиш пентатониката, която е подходяща, но знаеш, че следва да прозвучи друг акорд. Когато дойде времето на този друг акорд трябва да изсвириш тон от акорда, да имаш ориентир (нота от акорда на 1-ва или 2-ра струна). Дори му казах, че както в казармата има йерархия на чиновете, в музиката има йерархия на степените. 1-ва, 3-та, 5-та, 7-ма степени са началници. А това са ноти. В С7 са До, Ми, Сол и Сиb. В таблатурата с линии и цифри не става ясно и бързо коя нота свириш. Едва тогава просвири. Леко наивно, но като научи 50 клишета ще стане по-изразително.

7-ма струна, казах, че нямам нищо против таблатурите. Купил съм десетки книжки с таблатури. Който смята, че му вършат работа да ги ползва. Аз не се справих. Вижда се от горните абзаци, че не успях с таблатура да обясня кои са тоновете на мажорно или минорно тризвучие и четиризвучие. Налага се да се ползват ноти, които да изразяват тоновете на акорда.

 Но твоето упорство ми прилича на един, който казал: "Няма да карам автомобил. Не ми се учи за свидетелство за правоуправление. Ще карам каруца с кон. Там не се иска книжка."

  • Like 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Съгласен съм с казаното, както и, че таблатурата не може да представи добре нещата теоретично - не може да отговори на въпроса "ЗАЩО" е така. Също така в това отношение пианото за разлика от китарата дава много добра визуална представа за зависимостите и логическите правила, на които стъпва теорията. Затова и горе казах, че двете неща целят напълно различни цели - нотописа и теорията зад него те учат да разбираш музиката, а таблатурата е просто експресен начин да ти покаже как да изсвириш нещо чисто технически. Така и така направи сравнение с езици - нещо като онзи език, дето ползват в 1984 на Оруел, дето представя само фактически дадено изсвирване на дадено парче.

 

Иначе аз упорство нямам - знам и едното, и другото впоследствие(първо таблатури, после нотопис), защото както сам отбелязваш, на петолиние е по-лесно да разбереш теоретичните зависимости, но в никакъв случай не ми е удобен да го чета в реално време докато разучавам някоя песен просто защото... просто защото таблатурите ми вършат перфектна работа към момента и нямам причина да търся тяхна алтернатива.

 

Колкото до въпроса ми за гаджето, което е чело таблатури, надявам се не си го приел сериозно като Валяка :)

 

Между другото, наскоро бях чел някаква книжка за историята на музиката и се изненадах, че всъщност нотописа и таблатурите са се зародили що-годе по едно и също време.

Редактирано от 7thString
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 Тук се забавляваме и споделяме разни неща. Аз самият не се взимам много насериозно, защото винаги има още какво да научиш независимо от напредналата възраст. А ако реша да се възприемам като крайна инстанция - това е огромна грешка. 

Таблатурата е още преди нотописа. За лютня и подобни инструменти с прагчета. Даже има три различни разновидности: Френска, Италианска и Германска. Но усъвършенстването на стандартния нотопис (за всички инструменти и певци, композитори, аранжьори, диригенти) неизбежно води до отживяване на таблатурата.

След II Световна война отново възкръсва. Вероятно с популяризирането на китарата. Заражда се най-големия феномен на културата на века - рок музиката.

  • Like 3
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен ми се е случвало много пъти , кокато вадя по ноти да не мога да съобразя къде е удобно да се изсвири съответния пасаж. Понеже не съм китарист , а басист. Обичам да свиря на китара, и табулатурите в този случай ми дават повече информация, от колкото нотите..Аз знам какво трябва да изсвиря , и като подължителност и като тон. Обаче аз не знам къде върху грифа ще ми е удобно.  Не мислиш ли , че в такъв случай табулатурата ще ми е по- полезна от нотите. ....
 P.S.  Хайде да не сте "Сърдити старчета" Защото вие  давате много на този форум и без вас няма да е интересен. То аз не, че съм много млад ама нямам и какво да казвам , докато вие с Валяка има много неща , които  може да споделите и да сте в полза на форума ...и на мен.

  • Like 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^  Съвсем теоретично, отгоре връз нотите също може да се отбелязва на коя позиция (прагче) ти почва пръстовката.  Съгласен съм, че има минуси (основно при акордното построяване), но огромния плюс е, че можеш бързо да запишеш идея, а други хора-  бързо да я възприемат и изсвирят, без да учат с години "гроздчетата"...

  • Like 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Басурендер, благодаря за оценката. 

Моето виждане е следното:

За начинаещи таблатурата е много полезна. Когато един китарист напредва технически той постепенно опознава грифа. Грифът е неявен. Свирил съм цигулка. Там като че ли е по-лесно, защото интервалите между струните са еднакви. Има симетрия. При китарата всяко нещо (скали, тризвучия, четиризвучия, акорди, фрази, клишета, интервали, орнаменти, украшения, рифове, каквото се сетиш) може да се изсвири на пет места! Това изисква такова обиграване, че въпросът къде да се изсвири намира отговор в артистичното решение за по-остър или по-мек тембър.

Най-добрите свирят по 8 часа на ден. Ако нямаме тази възможност трябва да търсим поне 1-2 часа за свирене. Целенасочено. По която и да е методика. Но без да пропускаме ден. За да не загубим "мускулната памет" на пръстите, а да я доразвиваме.

  • Like 2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нека първо да уточним, че това изписване се нарича табУлатура, но да не правим голям въпрос след като според някои "познавачи" на китарите им има АДАПТРИ... Доста търпеливо изчетох споделените до тоя момент мнения и съм донякъде изумен от нежеланието на определени хора да се развиват в положителна насока. Покъртен съм от категоричното съждение за досадните негри, дето свирят цял живот 30-40 стандарта. Това издава или ниска обща култура (за музикална такава не смея и да си помисля) или упорито желание винаги да си опонент на общоприети и утвърдени ценности. Но дасе върнем на конкретния казус. Има коректно изписани табУлатури с обозначени стойности на тоновете, но те се срещат обикновено в музикалната литература. Иначе тези, които се намират в нета (и се радват на най-голяма популярност сред "познавачите") са без означения на стойностите и свирещият трябва по слух да се нагажда към тях, нещо, което само по себе си е крайно несериозно и дилетантско. В този форум няма "свещени крави", но мисля, че мнението на един музикант с над 50 години музикални занимания зад гърба си като чичоМито би трябвало да има някаква тежест. Естествено, няма задължителни неща. Има само сериозен риск да си останеш завинаги деветата дупка на кавала. Или пък не по-малко излишната 7-ма струна...

  • Like 2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хайде преди да ми лепиш епитети, да прочетеш хууууубаво какво съм написал - предполагам до 10-тото прочитане ще схванеш написаното, освен ако не е налична една от определени диагнози. Всъщност, кой точно беше ти и коя дупка на кавала беше, че не се сещам? :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.