Jump to content
Българският форум за музиканти

Sovtek лампи?


Recommended Posts

В допълнение мога да спомена, че KORG имат патент за използване на триод в режим на ниско анодно напрежение. Използват специален метод за поставяне на ламБата в подходящ режим. И разбира се, режимът е за кривоч  :yes: .

От мен най-малко може да се очаква субективност в оценките.

Обективно обаче, има логика да има разлики в звука на отделни производители, както посочи patient  в една препратка.

Друг момент е толерансът ( 9d43cb8bbcb702e9d5943de477f099e2.png - средноквадратно отклонение) на параметрите на ламБите от един вид, производител и серия. Това отклонение , колкото и малко да е, се явява като различие в звука. Осезаемо или не, вече зависи от способностите на слуховия апарат на слушащия. Тук подчертавам  - не ушите, а целия слухов апарат  - от ушната мида до мозъчните центрове и заложената информация в мозъка.

Редактирано от Parni_Valjak
  • Like 3
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 52
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Нали схеми не можеха да се патентоват уж :) В крайните стъпала също четох че се използва подобно нещо - Power Scaling, което май е аналогично, и алтернатива на атенюирането.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тя май темата се отвлече много... Нека LYI да си купи тази лампа, а ако има възможност и други различни 12АХ7/ЕСС83 и сам ще си направи изводите за себе си.

Редактирано от Evtim Djerekarov
  • Like 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно това е заключението на дилемата до този момент! Радвам се, че има поне един колега, който да обобщи извода от 4 страници тавтология. Аз не съм техник а музикант и форума е за това когато човек не знае да пита, само дето нещата вървят на друга посока и се размиват. Когато имаш обективно мнение от хора, които са експериментирали нещата стават различни и човек трупа опит и има полза а другото направо си е спам. Ако ви се пише за ламБи просто си отворете тема със заглавие "ЛамБи и схеми за китарни ампове дъра бъра"

Обобщение:

Питах от де такава ламБа в БГ - отговора е че няма такава лампа в БГ (сам стигнах до него)

Обобщих за какво ще я ползвам и каква ми е целта - отговора е че няма смисъл и няма да има разлика и съм много тъп дори да си го помисля (но никой не спомена конкретен случаи в който е тествано точно това нещо на подобен тип устройство) но е факт че на вън пишат, че има разлика точно на този преамп и се усеща! Ще пробвам, ще видим!

В крайна сметка стигнахме до там, че KORG имат патент а може би не баш!

Има едно правило дето до някъде е вярно:

Английски форум питат - всички потребители помагат и дават акъл

Руски форум питат - на питането отговарят с въпроси

Български форум питат - всички започват и намекват колко си зле да питаш подобно нещо

:greenball:

Бях го срещал из нета като виц но направо си е така.  :crying:

Не се обиждайте колеги пожелавам ви безсмъртие и полова активност!

Благодаря на всички включили се в темата за търпението и обърнатото внимание   :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Темата според мен се изчерпа LYI вече отдавна си е направил извода, че най-добре да тества сам. Ама и аз да вкарам малко отвлечение от темата. Преди малко си направих тест със 2 различни лампи на микрофонния ми предусилвател. Той има и компресор и еквалайзер, но съм взел сигнала дирекно след предусилвателя. Подавам розов шум на входа, първо  с едната лампа после с другата като не пипам никакви корекции и анализирам резултата. Както по-рано писах преампа е от типа "лампов" с 3 лампи на предусилвател, компресор и еквалайзер. И понеже му имам схемата гледам, че лампата е точно на изхода след всичките ОУ. 

 

1. Лампа Tung-soil - позлатени крачета, ала бала - Над 50лв. 

2. Лампа Nos - RFT   -  към 10лв.

 

Собствен шум на преампа преди подаден сигнал. 

 

6093981X.jpg

 

Общ анализ - Пикова амплитуда Tung-soil -74.07  RFT -70.72  Общо RMS Tung-soil -90.16 RFT -87.83 

От тук си правя извода, че Tung-soil е по-тиха - има някаква честотна разлика в ниския регистър - сигурно някой мрежов брум, но се вижда само на графиката реално нищо не се чува. 

 

С подаден сигнал: 

6093988W.jpg

 

Общия RMS анализ  показва, че Tung-soil е по силна със около половин дицибел. Инъче честотно разлика никаква. Изненада ме че показва такава права графика, чак ми се видя нереално и пуснах еквилайзера да видя как реагира - е взеха да се показват големите вълни значи всичко е точно. 

 

Моят личен извод е че за толкова малка разлика и домашни записи не си струва скъпата лампа. Говоря конкретно за микрофонния предусилвател който имам. За истински китарен лампов преамп особедно на мръсния канал сигурно ще има доста по-драстични разлики. 

  • Like 3
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1. Tung Sol е марката.

2. Аз поне не забелязвам тавтология в чистия смисъл на тази дума.

3. От тези "писания" поне може да се научи нещо.

Бих могъл да изтрия всичко и да го заменя с "в България няма, поръчай си." и да заключа темата, в каквато насока смятам и да подходя следващия път.

  • Like 2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.