Jump to content
Българският форум за музиканти

Sovtek лампи?


Recommended Posts

За четвъртото - имаше подробен анализ какво и как влияе на самовнушението. Някой беше пратил линк към филма - струва си да се гледа - ако намеря препратата, ще ти я пусна :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 52
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Монетата си има две страни. Ако от едната е меренето - от другата със сигурност е слушането.

Няма смисъл да се карате, защото става като с кокошката и яйцето.

Разбира се, ако на измервания две лампи излизат еднакви, твърде вероятно е да звучат еднакво.

Но тогава пък трябва да имаме база данни с измервания и съответстващите им субективни възприятия.

Сценариите стават много и са трудни за обхващане. Затова се появява тази музикално-инженерна дуалистичност на въпроса :).

Музикант да си избира лампи по технически характеристики е малко като момиче да си избира парфюм по химически състав.

За това е по-добре инженерната работа да я вършат инженерите, музикантската - музикантите и да има добър диалог между тях.

Ако пък някой е добър инженер и едновременно с това добър музикант - ашколсун :greenball: .

Редактирано от Evtim Djerekarov
  • Like 6
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Там е работата,че повечето китаристи,които не свирят чисти китари ги радва претоварен/овърдрайв звук,който от инженерна гледна точка е гавра с усилвателя и говорителите.

Тоест,вижданията на техниците и изпълнителите за звук са ..различни един вид.

Редактирано от Hillbilly
  • Like 3
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като се напише думичката "лампа" форума изпада в еуфория!

Ето обещаните снимки:

a148fa29a176bb67.JPG

 

d2463fabc0b550ef.JPG

 

235d432093e5e837.JPG

 

5431ffa4870a30fd.JPG

 

f34bc9644cbc3f61.JPG

 

Лампата е на изхода и на нея нищо не пише! То ясно, че не е баш лампов но можеше да го кръстят хибриден.  :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еми, би трябвало да е все едно напъваш чистия канал на някой лампов амп с буустер/драйв. Можеш да направиш следното - ако имаш хубав интерфейс за компютър, запиши една суха китара и после я прекарай през машинката - един път със старата, един път с новата лампа, и после ги постни тук без да ни казваш кое с кое е :) Така ще елиминираме твоето самовнушение и ще кажем кое ни харесва и дали има разлики :)

 

П.П. Добре, че не съм единствен, който веднага след като си купи нещо, да го разкостява, за да види какво има вътре :blush:

Редактирано от 7thString
  • Like 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

О никак не си единственият, винаги отварям да вида какво има вътре.  :blush:

В интерес на истината доста добре се обажда. Това, което не ми харесва в него е, че е малко сух мръсния канал въпреки че има повечко гейн и слаб в динамика при ниските. Но след като компенсирам от ампа, в който го пускам звучи доста стабилно. На една от китарите имам вграден бустер EMG AB и като се усили леко звучи страхотно. Това което ми харесва много в него е концепцията на потенциометрите. Чистия канал му е страхотен звучи мноого приятно!

Имайте предвид, че за рок е страхотен но аз търся стабилен метъл тон!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^ Така като гледам  над 90%  от функцията на тази лампа е рекламна. Мисля, че gain-на е изцяло Solid State. Ако ти се занимава измери волтажите на 1-во и 6-то краче - да видим кой е там. 

  • Like 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чак пък рекламна! До колкото видях аз тя е на изхода като предусилвател а кривоча и тон корекциите не са от нея, просто минават през нея. Като го пусна трябва да изчакам малко защото няма звук и лека полека започва да се появява това в рамките на 5, 6 секунди :)

Да не забравяме, че е една лампата и се храни с 9V адаптерче. :) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами затова съм написал 90% а не 100%. Естествено, че сигнала минава през нея, но просто не влияе съществено на крайния резултат след една серия операционни усилватели и режим на лампата много под оптималния. Аз имам един "лампов" микрофонен предусилвател - още когато го взех му смених китайските лампи със скъпи и качествени такива. На слух никаква разлика - след измервания установих малко по-малък собствен шум - това е. Това не пречи да ми харесва преампа, но просто не е лампов а с няколко лампи за "цвят". Производителите обичат да добавят думичката  "TUBE" - защото  продава, 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изчетох внимателно темата и не можах да разбера следното - колегата пуснал темата търси Sovtek 12AX7LPS... няколко дни след това отваря преампа и вижда че вътре има една лампа без надпис, няма схема на устройството и няма понятие къде в схемата е лампата, каква функция изпълнява, в какъв режим работи.... та не можах да разбера как е решил че му трябва точно Sovtek 12AX7LPS....От там нататък ми се струват безпредметни дискусиите коя лампа какъв звук ще извади.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Функцията на лампата е че е на изхода на дисторшън с ОУ-та и върши действието предусилвател, написал съм го малко по-горе. Дискусията е следната, ако твърдението, че различните лампи 12ax7 свирят по различен начин в случая сигнала минава през нея и би следвало да свири различно с друга такава въпреки, че е една. А най-интересното е че намерих теми по въпроса и хората твърдят, че свири различно! Причината да е точно тази лампа е че прочетох доста позитивни неща за нея и колегите са доволни. Пак се почва на ново цялата дилема а не мен не ми се повтаря горенаписаното!

Сега ще направя следното, както предложи един колега малко по горе така и така една лампа е 20-тина лв. ще си я закупя и ще го запиша в сегашното състояние и после с нея пък да видим. Мненията из нета са доста мътни а няма никакво инфо за това устройство. Аз обичам да си ръчкам и съм решил да пробвам пък да видим поне ще съм обективен! До тогава оставям темата отворена въпреки, че нямам правата за това нещо.

Сега остава да си намеря лампа. :)

Благодаря на всички надявам се да сте се забавлявали с неука моя милост! :blush:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зависи от схемата на свързване. Ако лампата е свързана като някакъв тип повторител или относително линеен усилвател, разликите, които ще чуеш по всяка вероятност ще са много по-малки отколкото в случая, в който лампата участва в овердрайв/дисторшън ефекта.

Но без схема си говорим празни приказки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Схема в нета няма или поне аз не намирам   :wallbash: иначе отдавна да съм я изтипосъл тук. Все пак разчитам на професионално мнение от хора като теб но за жалост схема липсва. Съответно пак си опирам до проба грешка и имам чувството, че това е като проклятие и ще ме дебне цял живот  :greenball:

На всичкото отгоре процесора, който ползвам за репетиции с групата започна да се рестартира когато си ще, а сега излизаме на сцена. Както винаги купона е пълен и винаги трябва да има приключение!   :icon_shithappens:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 При толкова ОУ в схемата смяната на лампата едва ли ще се отрази на общата картина, още повече при това ниско захранване...Аз досега не съм пробвал лампов дист с ниско захранване, въпреки че съм виждал доста схеми - несериозни ми изглеждат - може и да не съм прав. Единствената лампа за която съм чувал че работи без захранване е лампата на Аладин.

  • Like 2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм съгласен с това обобщение на ламповите драйвове.

Последният, с който се занимавах и който работи с 15V регулирано захранване - звучи чудесно, различните лампи, с различни характеристики, звучат различно.

На разположение са спецификациите, където е видно на какви характеристики на лампата се разчита при различни параметри на подаваното напрежение и ток. Например - http://www.drtube.com/datasheets/12au7a-rca1961.pdf е добър пример за изчерпателна такава, където е ясно видно поведението на тази лампа. Това и използвах при "настройката" на лампата, при ограниченията на останалата част от схемата.

Дали звучи добре, зле, оптимално, не оптимално, е субективна оценка. Държа да отбележа, че имам доста широка база за сравнение.

  • Like 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.