Jump to content
Българският форум за музиканти

Black Fire - Chernata Ovca


Recommended Posts

^^Освен стандартните EQ, compressor, de-esser, reverb, delay, други ефекти не обичам да слагам по вокалите по принцип. Стремя се да запазя гласа на певеца все пак, защо е нужно да изкривяваме нещата. Какъв ефект би сложил ти примерно?

^Хайде стига глупости сега, малко ли се наспами темата. Името на групата се пише на латиница по принцип. Но консистентността със заглавието е по-малкия проблем. Кавъра има вариант да се показва и пред англоговорящи хора (това по принцип де, не само в конкретния случай) и е по-добре да имат все пак някакъв шанс да прочетат заглавието. На истории от рода "the black sheep" не съм фен, понеже е изпята на български песента и заглавието е по-добре да носи информация как се произнася фразата, от колкото какво означава. За значението си има превод на английски.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това не е кавър,трябва да се запише с барабанист,свирещ с атака и девойчето да не припява толко умрело,пак ти спамя един вид,но това си мисля,не се заяждам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Той Евтим много хубаво си го каза в пост #28. Ама здраве да е де. Не ви се сърдя за спама, успях и читави мнения да получа.

П.П. Валяк, имам чувството че прекалено много се ядосваш скоро време, покрай разни теми из форума. Не е хубаво така. Вземи разпусни малко, презкачай на бързо темите, които не ти харесват, мислиш че яко глупости се пишат в тях и т.н. Може би и не е лоша идеята да направиш кратка форумна почивка, както правят доста от старите потребители, само да не се проточва дълго де.
Ценен член на форума си и ме е страх да не се стигне до момент, в който се изнервиш прекалено много и спреш да пишеш нацяло, както ако не се лъжа беше направил с друг форум в миналото.
С най-добри чувства ги казвам тези неща.

Редактирано от Mairomaster
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Shit in, shit out. 

 

Без читав материал няма читав микс. Подкрепям пост #22 и добавям:

 

http://www.ultimatemetal.com/forum/f-o-h/707593-program-drums-sound-real-youtube-video.html

 

П.С. Баса изобщо не ме кефи, липсва му прозрачност. Пробвай с един TSE B.O.D

Редактирано от aliximika
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Мда, за shit in shit - out си прав. Това което съм се опитал да направя е shit in - nicer shit out. Видеото най-вероятно съм го гледал, но ще го прегледам пак да си опресня знанията.

За peak-ването забравих да кажа. При wav export-a ми всичко е наред, peak-овете стигат до -0.3 dB. При конвертирането към mp3 обаче, явно се създават нови peak-ове, малко по-големи от 0.3 dB и така удрят нулата. Явно съм го пропуснал този факт и ще внимавам за в бъдеще. Това всъщност не е толкова пагубно за звука, защото създадените peak-ове са малко на брой и доста ниски като цяло, от рода на 0.2-0.5 dB (виртуално, на практика биват отрязвани като ударят 0) над нулата. Като се вземе предвид малкият им брой и не толкова голямата амплитуда, бих казал че са практически нечуваеми. Но все пак е добре всичко да си е под нулата и да си се спазват стандартите.
Тези стойности които Baby Thomas визира, показват inter-sample distortion, нещо които го има и когато всички семпли са под, но близо до нулата. Въпреки доста спорове по темата, според мен inter-sample distortion не е голям негативен фактор при слушането на музика, при положение че се използва качествена техника, която може да поема peak-овете от няколко dB създадени при конвертирането през DA конвертора.

Редактирано от Mairomaster
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи, моето мнение е, че в този запис има 3 кавъра:

Барабани, които кавърват в метъл стил - напомнят на Слейър и Мегадет

Сухи, но пък замазано звучащи китари, напомнящи за дуум или някакъв такъв дарк стил, ама от по-старите.

Сухото соло, пък напомня на пънк или гръндж

Вокалка, която й отива да пее поп, джаз, нещо по-леко на аврил лавин, но НЕ и рок!

 

Ами, както и да се напъваш, няма как да ги съчетаеш и да звучат добре - или кавъра трябва да омекне и да е в "поп" вариант, за да пасне на гласа на певицата, или трябва да пее друг, съответно и с нужния саунд на др инструменти.

 

Чисто технически забележки

- проверих си на няколко пъти баланса, за да видя дали не е при мен проблема, но микса ти е дръпнат надясно - в левия канал е празно.

- соло барабанчето ми звучи постно на фона на останалите перкусии - при такава тежка каса, човек би очаквал и тежък, плътен саунд от барабанчето.

- вокала му трябва компресия, освен, че й трябва техника да пее на микрофон - всичките й думи и удължения завършват изведнъж, като отсечени с брадва, докато на Е-тата има твърде силни пикове.

- бас линията е замазана, китарите също нямат атака - така нищо не води ритъм - или акцентирай ясно бас+каса, или заглушена китара, но в случая китариста свири доста неконсистентно заглушените ритми.

- трябва да има някаква емоционална динамика в цялата песен - така звучи много равна.

 

Това са първи впечатления :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Мда, за трите кавъра си прав като се замисля. Малко размита се получи идеята. По принцип групата казва, че търси модерен, умерено тежък звук. Та от там барабаните. Проблема обаче става, като единият китарист, имаш себе си за експерт в китарния звук едва ли не, казва ще ползваме ей този звук за китарите, това най-яко звучи. И вокалистката вярно по принцип по леки песни знам че пее.

По техническите проблеми сега, че по ме вълнуват те.

Не знам къде го чуваш това празно. Изрично проверих микса отново, със соло на всеки инструмент и всичко си е балансирано. Като цяло също ми звучи балансирано. Залагам че се бъркаш от двете китари, свирещи разлини неща, както от към аранжимент (в някои случаи една свири по-висока хармония примерно), така и от неритмично свирене и различно отсвирване на дадени неща от двамата китаристи. Та от това може да ти звучи едната страна по-силна по принцип.

Този кошмар с барабанчето ще ме преследва цял живот май. С касата винаги ми се получават от раз нещата, след 10 минути подбиране на подходяща комбинация от семпли и дори без нужда допълнителна обработка (SSD са обработени по default). Със солото обаче винаги има някакви драми и супер лесно умира при мастерирането, за това и тема бях пуснал преди няколко месеца даже.
Конректно с този микс, вярно не съм и търсил кой знае каква плътност, прекалено голям щеше да стане контраста с останалата част от песента. Но все пак мисля, че се чува добре, не потъва в микса, звучи балансирано и има нелоша атака. По реакциите на хората, все едно съм сложил семпъл от 10" барабнче удряно от дете. Не знам дали това чувство наистина не се дължи най-вече на лекия контраст с касата.
Между другото, ти какво точно разбираш под липса на плътност в барабанчето, че различни хора различни неща имат предвид. Може да е както липса на фундаменталната честото около 200 Hz, която те удря в гърдите като слушаш на колони, така и липса на атака, което повече се характеризира с липса на честоти около 1k-4k. Естествено липса на атака може и да има и по други причини.

Вокала доста компресия пое. С повече просто ставаше фалшиво, въпреки че на места съм коригирал фрази с clip gain и също е прекаран през waves vocal rider. За техниката с микрофона си прав. Тя самата никога не беше записвала пред кондензаторен микрофон на стойка и не се чувстваше много комфортно.

Баса така е изсвирен, апък и не беше особено приличен звука с който разполагах, поради не особено нови струни. С акцент върху него само би изпъкнал лошият звук. С китарите и сам виждаш, че е подобно положението. Така че барабаните си остават да водят ритъма, което не е нетипично всъщност.

 

За емоционална динамика съм вдигнал с една идея нивото на припевите. За повече от това, мисля че трябва да има добре направен аранжимент. 

Редактирано от Mairomaster
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За барабанчето - има си атака, но както сам го описа, не те "рита" - в тежките песни барабанчето има ниски + ехо(или пък тригерва шум/електронно барабанче), което звучи почти все едно има още една каса, която се чува заедно с барабанчето. Това имах предвид под плътно - виж Europe, Stratovarius, Slayer.

 

Във видеата на Дейв Пенсадо

имаше специално видео как прави яки барабанчета.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не я слушах цялата. Липсва ми пространство в микса. Аз бих направил "плътната" китара да е стерео, а другата да е в средата под гласа.

И нещо друго - бил си и продуцент на песента, значи ти си човекът, който да каже как да се изсвирят и изпеят партиите.
 

Не е зле, но ми липсва обема.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Mairomaster, това което съм писал за пикването НЕ Е вярно, моя грешка. За което се извинявам!  :wallbash:
 
Ето едно шотче от любим мой софт. Loudness War, туй-онуй... Не си ги оставил да дишат, бе... :P

Mairomaster-Ovcata.png

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^^
Сега те разбрах :)

Иначе като става въпрос за плътно барабанче, лично аз не го свързвам с посочените групи. По-скоро това ми е идеята за плътност:


http://www.youtube.com/watch?v=NTiktZzPguU

^^
Посоченият номер, бих евентуално го направил ако е записана трета китара, но така си имам класическите две и не ми се занимава с подобни щуротии, използвани по-скоро в други типове музика. Говоря за изкуствено разделяне на една китара от двете страни.
А иначе малко се губи пространство, заради това че китарите са леко свити. Това се наложи тъй като доста се разминават на места и ако са ептен в краищата това е още по-очевидно.
Относно продуцирането, супер малко време имахме и предпочетох да ги оставя да си я свирят/пеят както са си свикнали на репетиции, с леки съвети от моя страна.

^
За loudness-a и аз се ядосвам, ама няма как. Трябва да докарам някакво прилично ниво. Това между другото не се отразява чак толкова на звука, сравнявал съм суровия микс с мастъра и не беше зле положението.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Барабанчето умира от компресията. Незнам какъв е филма там, но понякога трябва съвсееееееееем мако компресия за да звучи ок. понякога си иска да го смачкаш като стафида :D  Това с умирането на барабанчето си е класика при много хора.

Ако е записвано барабанчето може да има фазови шроблеми с микрофоните и т.н. Но съм забелязал, че най-често е компресора ;) Опитай с друг компресор и дай Ratio 2:1 примерно да пробваш дали ще диша ;)

Така и така стана дума за стерео картината. Да питам: Има ли някакъв читав плъгин за разширяване на картината подобен на Waves Imager S1. Но да е безплатен примерно. На мойта щайга Waves не ми тръгва нещо.....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^^Грешиш, приятелю. В случая никаква компресия не съм ползвал, то си е мачкано по default. И въпреки това, в някои случаи може да стане по-добре с още малко мачкане. Но конкретно в този, не стана това, поиграх си доста с компресори. Ама както и казах, в конкретния микс можеше и по-лътно да стане де, по различни начин, даже за играчката пробвах вчера, ама по моя преценка съм го оставил така.

Редактирано от Mairomaster
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.