Jump to content
Българският форум за музиканти

rocktron gainiac 2 footswitch и още нещо!


Recommended Posts

Здравейте колеги от вчера съм горд собственик на "Rrocktron gainiac 2", което е двуканален лампов преамп за китара. Доста добре обажда за маниаците на твърдата музика.

Преампа изглежда така:

Ganiac-2.jpg

 

Първото което ще направя е да му сменя капачките на потенциометрите защото изглеждат евтини и грозни, а и не им се вижда хубаво обозначението!

 

За изработката на "footswitch" са ви нужни:

1. Кутия.

2. Светодиод.

3. Букса.

4. Копче.

Аз си закупих ей такива:

769fe5b3e8c6f3ec.JPG

 

В общи линии не надвишавате 15-16лв за части според зависимост от къде ще се пазарува.

 

След като включите стандартен кабел за китара в буксата за контролера се получава следното; сигнала ви е + а масата -. Когато се свърже светодиод, активирате мръсния канал и диода свети, а когато няма нищо свързано на жака е активиран чистия канал.

 

Ето и как реагира (жака е включен във "footswitch" входа на преампа) :

41e4b1e7c40b5dd4.JPG

 

3ca054f8f6111d80.JPG

 

По-дългото краче на нов закупен светодиод е + а по-късото -.

 

Ето и с 3мм светодиод, с какъвто е оригиналния контролер, но синия цвят не ми допада:

edf143b5c0c7e2da.JPG

 

Моля знаещите да не се подиграват. Пиша по такъв начин за да може хора, които си нямат никаква представа от електротехника да се справят. По-късно ще поставя и подробни картинки как се свързва с копчето!

Наздраве :cheers:

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е лошо да премериш колко mA е тока през диода, когато свети. Евентуално да се сложи и един токоограничаващ резистор последователно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Принципно е така, но с 5мм. диод а по принцип истинския контролер е с 3мм свети сравнително нормално.Пробвах със шепа диоди този червения свети нито много силно, нито много слабо в общи линии напълно нормално. Съответно съпротивление не е нужно. За да вържа съпротивление ми трябва инфо за светодиода което в БГ от бакалията е почти невъзможно. Щом работи значи няма ядове. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Принципно да но диодите, които съм събрал са разнообразни, неизвестни и от стари проекти та няма как, важното е да свети нормално. Нямам хубав и точен уред за да го измеря, според мен не е и нужно при положение, че работи нормално :)

Тук няма какво да се повреди и е до проби, които вече направих.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В общи линии ето така стана:

 

Ползвам хартиено тиксо на него се чертае лесно, а и в някои случаи предпазва повърхността от неволни драскотини.

 

aad1530cc7edcf4d.JPG

 

Дупката за светодиода е 5,5мм. за да влиза свободно. Хубаво е човек да разполага с бургии през 0,5мм. Свтодиодчето е изолирано с термошлаух и залято с топъл силикон. Топлия силикон върши много полезна работа за подобни неща и горещо ви го препоръчвам  :greenball: бързо съхне, не цапа и държи добре!

 

8332edcaede27cf4.JPG

 

d75e0e9e51f4e662.JPG

 

Хубаво е човек да се подсигури за това съм вързал на мост копчето. Така и двете секции на бутона се ползват.

 

434ca03499e49e97.JPG

 

464eeb3e14cc251c.JPG

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ти вече си го направил... Иначе гледаш ориентировъчно тока да е примерно 10-12mA, това когато не знаеш какъв е диода. И не е вярно, че няма какво да се повреди. Тока, който тече през тоя диод идва от нещо вътре в ефекта, което може да не е оразмерено да дава по-голям ток и съответно диода да си свети нормално и след време нещо от ефекта да изпуши вместо диода за 1 ст.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам всякакви цокълчета за диоди, събирал съм през годините. По-хубаво става без цокъл. 

 

П. П.

Колега разликата между диодите е "мънинка" за да нанесе изпушващи поражения! На не прибавям и факта, че се продават такива контролерчета за обща употреба от "Динакорд"!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има два варианта единия е същия, като това което съм направил аз, а втория вариант е с 9 волтова батерия защото е с електронно запалване.

 

Без ел. запалване и батерия:

img2.jpg

 

 

С 9 волтова батерия и ел. запалване:

rocktron-rfs-1.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Брей как са го измислили от Роктрон сега го забелязвам. 

Този контролер:

rocktron-rfs-1.jpg

е направен с релси от двете страни за да може да се надгражда. Демек ако имате 3 такива може да се закопчаят един за друг. Поне така се вижда от картинката. Яко са го измислили.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.