Jump to content
Българският форум за музиканти

MXR Phase 90 - леко настинал и ама излекуван :)


Recommended Posts

Днес явно всички от DIY-сектора удряме на камък.

За пръв път съм в пълна безизходица и моля за помощ.

Ефекта е MXR Phase 90.

Това е вероборд схемата --->

mxrphase90.gif

В съответствие с изискванията, първо си направих JFET Matcher по тази схема --->

greatlyimprovedjfetmatc.png

img1095ur.jpg

 

img1093ox.jpg

 

Имах 5 броя 2N5952, но се оказа че стойностите им варират в сравнително големи граници, затова ползвах J201.

За да не напиша някоя глупост за Idss и Vp, замерените стойности на четирите избрани от мен J201-ки през скалъпеното уредче

са: 1,52V (0,15V) + 1,52V (0,16V) + 1,51V (0,16V) + 1,51V (0,15V). 

Приех че ме устройват и сглобих ефекта --->

img1099ip.jpg

 

Направил съм следните замени на части (според информацията в нета не следва да са фатални):

- Вместо 2N4125 използвам 2N3906;

- Вместо 2N5952 използвам J201 и ги завъртам на 180 градуса в сокетите им;

- Всички 50nF кондензатори са 47nF;

- Тримера е 300K, вместо 250К;

- Кондензатор С9 е 10uF, вместо 15uF.

 

Крайният резултат - от включеният ефект излиза чист звук на китарата, без никакъв "phase".

Интересното е, че след като извадя всички J201-ки от сокетите, не се забелязва никаква промяна, т.е. с тях и без тях, звука е същия.

Нито пота, нито тримера имат някакво влияние.

Ако би могло да служи за нещо тази информация, измервам точно 4,15V между G-S и G-D и 0V между S-D крачетата и на четирите J201

(при тример и пот на 10).

 

Моля за компетентна помощ. С минималните си познания бях дотук.

Благодаря предварително на всички отзовали се и благодаря за проявеното от тях толерантно отношение ако съм написал някоя глупост,

(или глупости, което е по-вероятно :) )

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Налага се да се провери генератора на модулациония сигнал. Дали работи и какво подава към полевите транзистори.

Да се провери преднапрежението, което се използва за поставяне на полевите транзистори в режим. 

При промяна трябва да се усети въртенето на фазата.

Ако не става, може да не се поставени точно полеваците или да има нещо по-засукано.

Не знам дали имаш осцилоскоп, но той е важен елемент за решаване на такъв проблем.

 

Котсузи? Не мисля. Това се очакваше да се случи при C/P . Дълго издържахте  :yes:

 

ПП. За да се получи ефект, е необходимо основният сигнал да се смеси със завъртяния. Ако е объркано нещо в смесването няма да има ефект.

 

Така с ФърГане на Фасул и гледане на Кафе... толкоз  B)

p180.gif

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хаха, дълго издържах, точно казано.

Осцилоскоп, мммм, чакай малко.... май имах един някъде в гаража, как изглежда, антени имаше ли ?

:)

За честта на low-end DIY-а във форума смятам да се поборя още малко.

Ако Synchu прецени (като доайен на темата), да изведе постовете в отделна тема ("Болни екзотични ефекти или от сорта") :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В боренето няма лошо. Стига да не зависи от него нещо важно.

Като оставим настрана тръпката от самостоятените упражнения, идва момент, в който някой трябва да помогне практически. Ако! идеята не е самото пътуване, а и стигането до целта. ;)

 

Понеже стана дума за едно съкращение Do It Yourself (DIY), смятам да наложа подобно, леко различно -  Copy Paste It Yourself (CPIY). Доста по-отговарящо е на същността в определени случаи  :yes:

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първо да изразя своите адмирации към този, който е направил схемата за вероборда :) Така като гледам, стъпката до пренасянето на дънна платка от това не е много дълга.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не се стигна до осцилоскоп. Имаше пръска от тинола, окъсяваща две съседни писти. Явно и аз съм бил уморен и недоспал, както колегата Delta.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А, и като капак 2N3906 беше огледално обърнат :)

То и с моя осцилоскоп нямаше какво да направя, стар модел е и лови само УКВ, та така :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.