Jump to content
Българският форум за музиканти

Кондензаторен микрофон - със или без предусилвател?


Otveqn

Recommended Posts

Привет :) Възложена ми е задача да избера подарък за човек, който се занимава със записи вкъщи (няма да го плащам аз и няма да го ползвам аз). Тавана на бюджета е 600лв. Съответния човек си има репетиционна/студио и единственото нещо, което знам че не притежава, е кондензаторен микрофон за запис на вокали и акустични китари (в момента използва само динамични за всички записи).

В момента за всички записи използва смесителен пулт с вграден аудио интерфейс - Behringer Xenyx X1622 USB ( http://www.thomann.de/gb/behringer_xenyx_x1622_usb.htm)


Въпросът ми към вас е - ще бъде ли грешка да се вземе кондензаторен микрофон в ценови клас 500-600лв и да се използва директно с този пулт(без собствен предусилвател)? Всички предусилватели, които ми препоръчаха, изстрелват общата цена много нависоко и се чудя дали разликата в качеството ще е голяма при положение, че ще минава през този пулт, който като цяло е нисък клас.

С други думи кое е по-добре - да се вземе само микрофон за 500-600лв, да се вземе по-евтин микрофон - около 300лв и евтин предусилвател за още 300 или няма значение какво взимам защото пулта е нисък клас и няма да се усети голяма разлика?

Микрофоните, които разглеждах днес са следните:

Rode NT2-A http://www.thomann.de/gb/rode_nt2a_studio_solution_set.htm
AKG C3000 http://www.thomann.de/gb/akg_c3000_b.htm


Интересува ме общото ви мнение за тая покупка. Моля бъдете снисходителни, наистина не разбирам още от записи и може би пропускам нещо важно...
Всякакви мнения са добре дошли :) Благодаря предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

най добрия вариант за около 600 лв е да му вземеш една усб звукова карта, и с остатъка микрофон - пулта си върши работа, но като цяло си е ниско качество, както и конверторите.  

http://www.thomann.de/gb/focusrite_scarlett_studio.htm?sid=2449b30c4c8f518d8b743d8088f122f5

това е най добро в този бюджет

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако помещението не е акустично третирано , е по-добре да си записва с динамичните микрофони. Ако е, то аз бих предпочел да инвестирам 600лв  в микрофон. Преампите на Xenyx са тихи и ще свършат работа.

Да ти кажа за тези пари може би най-добре е да си вземе динамичен Shure sm7b, но зависи какво ще записва.

Ще ти дам 3 варианта за кондензаторен микрофон, а ти си прецени кой ще ти свърши работа:

http://www.thomann.de/gb/oktava_mk319_grossmembranmikrofon.htm

Октавата е много близък като тон до Neumann U87. Няма бууст във високите и не съска на "с". За тези пари си е чисто злато. Подходящ за мъжки и женски вокали.

http://www.thomann.de/gb/rode_nt1000_inkl_spinne.htm

Родето е доста подценяван микрофон. Всички хвалят Nt1-a серията, която аз не харесвам, заради многото високи във високите честоти, което го прави неподходящ за женски вокали. Този е неутрален и в подходящ за мъжки и женски вокали.

http://www.thomann.de/gb/jz_microphones_vintage_11.htm

Един нов микрофон, който производителите поставят до споменатия вече Neumann U87. На мен обаче не ми звучи така. Този микрофон има специфичен бууст в ниските, и звучи доста топъл. Подходящ за мъжки и женски вокали.

В този ценови клас аз бих избрал един от тези.

Разбира се, всеки си има вкус. Има много клипчета и сравнения на микрофони в интернет и там лесно можеш да прецениш кой микрофон как звучи (гледай да ги гледаш с високо качество, че иначе се губи всичко).

Има мнооооооого опции. Всичко си зависи от това, какъв тон искаш - натурален, по-ясен, по-плътен и т.н.

Затова има и хиляди видове микрофони ;)

Успех.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Забравих да споменя, че за Shure SM7B , преампите на пулта няма да свършат работа, защото точно този микрофон иска доста гейн. А пулта няма толкова. Затова, ако иска динамичен да си вземе един SM57 + филтър за SM57 + поп филтър и резултата ще е доста близък до SM7b.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вземи възможно най-добрият микрофон за тези пари, дори той да бъде втора употреба. Всякакви сравнения с U87 са безсмислени в този ценови клас.

Запомни правилото - shit in + shit out. Ако твоят приятел е сериозен да продължава да се занимава със звукозаписна дейност, най-добрият подарък е да на няма shit in.

 

Разгледай по-стари микрофони или леко ползвани.
Ето един http://www.ebay.co.uk/itm/Audio-Technica-AT4040-Studio-Condenser-Microphone-AT-4040-Large-Diaphragm-Mic-/290877424636?pt=UK_Music_Instruments_Microphones_MJ&hash=item43b9a543fc

Редактирано от misterj
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не разбрах за какво пусна видеото. При това качество на Тюбата 480p си представи каква е компресията на звука. Нали се сещаш, че един Sm58 не може да звучи както един U87 от това разстояние :) при еднакъв чейн. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

абе колеги..... не разбрахте ли че микрофончето е за подарък, и евентуално за включване в калпав миксер.......

 

ВИе какво предлагате - хубав микрофон в калпав миксер, така ли? И какви са тия сравнения с U87? Четене на юзер коментари, или работа с микрофона (U87) ?........

ШЪШкал и СЪСкал.......А МОИТЕ НОЙМАНИ ЗАЩО НЕ СЪСКАТ? 

Редактирано от VSTi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

По мои скромни наблюдения акустиката на помещението е много добра. Третирано е акустично и са вложени не малко средства - от акустиката не се притеснявам ни най-малко. Единственото което ме притеснява е миксера и предусилвателите му. Ако тези предусилватели не са качествени, сигурно няма да има никаква разлика между микрофон за 1000лв и микрофон за 200.

Редактирано от Otveqn
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доообре, ново развитие. Намериха се още средства. Какво бихте казали за Rode NT2-A заедно с Focusrite Scarlett 2i2 ? Така махаме тоя миксер от веригата. Според вас адекватен ли е този аудио интерфейс за тоя микрофон? Добавям отново, че помещението е акустично третирано добре.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

интерфейса е невероятен, перфектен чист звук, невероятно стабилен драйвер, ниска латенция. В ценовия клас е трепач, пък и доста по скъпи други варианти не са толкова добре. Имам при мен такъв, може да се изтества . Относно микрофона - нямам поглед върху микрофона....но микрофон се пробва в сравнение с други, в една и съща звукова среда. Не се гледа ютюб видео....

поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

абе колеги..... не разбрахте ли че микрофончето е за подарък, и евентуално за включване в калпав миксер.......

 

ВИе какво предлагате - хубав микрофон в калпав миксер, така ли? И какви са тия сравнения с U87? Четене на юзер коментари, или работа с микрофона (U87) ?........

ШЪШкал и СЪСкал.......А МОИТЕ НОЙМАНИ ЗАЩО НЕ СЪСКАТ?

Като не четете, така става. Къде казах, че U87 съска???? Айде моля Ви се, преди да се изкажете да четете. Казах, че Behringer B1, Rode NT1-A имат такъв проблем.Такъв проблем имат и други микрофони в ниския клас - MXL 990, SP B1 и други. И има разлика от микрофон за 200лв в калпав преамп и микрофон за 3000лв в същият преамп. Направете си тест да видите.

Съгласен съм за качеството на тубата - лошо и компресирано и трудно се разбира за какво точно става дума.

Исках да кажа не човека да подари възможно най-добрия микрофон за парите си и по този начин ще осигури доста по-читав звук, отколкото евтин мик и евтин преамп ;)

Това е моят съвет.

 

 

И още нещо да добавя, което е жизнено важно - ЕДИНСТВЕНИЯ МИКРОФОН, КОЙТО ЗВУЧИ КАТО NEUMANN U87 E NEUMANN U87!!!!!!

 

 

Никъде не съм казал, че е същия и т.н. Не ми слагайте думи в устата, моля.

За JZ V11 споменах, че авторът му иска да го сравнява с U87, а не аз ;)

Окатава 319 е извествен, като руският Neumann, не от мен, а от мноооого години. И често ги срваняват.Затова е и клипчето. Близки, но не и едни и същи ;)

ПС: То и фрекуенси респонса на Behringer B2 е 1/1 с този на U87, aма звука няма нищо общо. Така, че не се подлъгвайте по графики или тестове от производители.

Съжалявам, за офф топика, но се дразня, когато ми приписват думи ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:) ами да ги беше написал под видеото, а не да слагаш едно видео без обяснение какво си искал да кажеш. Да не разводняваме. 
Последно изборът е Rode NT2-A заедно с Focusrite Scarlett 2i2

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

VSTi  -ясно е че трябва всичко да се тества в съответната обстановка, ама няма как...Човека за когото го купуваме прави много кавъри на Цепелин и гласа му много прилича по характер на този на Плант (в тоя диапазон е и тембъра му е подобен). Това не знам дали има нещо общо с това какъв микрофон точно ще му пасне най-добре, ама нали за това пиша тук, защото не разбирам...
Значи последно разбирам, че Scarlet-a e добър интерфейс, остава само да се уточни микрофона.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.