Jump to content
Българският форум за музиканти

Къде в България или наблизо се правят пиана, клавири?


Recommended Posts

Само изискването в т. б) e трудно за... намиране. Но не и невъзможно.

Пазар има, хората в музикалния бизнес се интересуват все повече от контролери, особено за живи изпълнения и свързаност към компютър и в студия, клубове (например последния контролер Push на Ableton).

Пари... съответно инвеститор... вече няколко банки ми отказаха финансиране до към 50 000 лв., защото не желая да залагам имоти, какво остава пък за бъбреци и друга карантия. ;)

Бизнес план има. Патент – има, макар да е безсмислено, защото истински патент струва много (говорим за отвъд мащабите на майка България). 

Смятам че в българия има адски способни хора в коя да е техническа област, които обаче заради т. б) не могат да осъществяват високите си цели.

 

Сега към темата...

Мога да го направя и като мобилно приложение за Android, iPad и подобни, ама не си заслужава, щото всеки може да го направи. Много е елемнтарно, веднъж като разбере човек за какво иде реч от дизайна.

 

а) да

б) не, но търся

в) да

г) да, ама и не (никой няма да работи на фотосинтеза)

 

На първо време съм се насочил към тези двама човека, които да разбират от производствен дизайн, технически детайли и електро–инженера за чаркуляците. Целта е – прототип. Стратегията за популяризиране и продажби съм я систематизирал, но не е е типично традиционна. Не искам да влизам в подробности, тъй като е личен подход (да, ще трябва и музиканти–изпълнители да бъдат обвързани).

 

Знам, че сега ще кажете: "Като намериш парите, тогава се обади!"

Това е ясно. Затова искам сам да разчепкам целия процес, защото храня само себе си, буквално и преносно от тоя тип неща засега. Но типично техническата част, направа, ел–чаркули и прочие е отвъд възможностите, а знам, че в България има такива хора (преди година и нещо бях намерил един пич от Варна, мисля Йордан или Йорданов беше... имаше сайт за MIDI–контролери, но нещо се изгуби човека и сайта не го намирам вече).

Хора има... да, само свободни, налични, начални пари няма. Ама няма да стоя и да цъкам с език.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 31
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Мога да дам начална идея - направи си някаква заигравка - някакво миди контролерче, ей така колкото да видиш процеса и същността на тия играчки - самите стандарти са публикувани онлайн, те затова са стандарти. Ако евентуално ти хареса, може да разчепкаш ACN, DMX512 и други протоколи/контролери за управление и автоматизация, един вид, да опипаш почвата и да видиш за какво става дума. Определено ти трябва технически човек, за да даде насоки на идеята и да видиш какви ниши има и къде можеш да се набуташ :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Fats,

това че китайците няма как да ги заобиколим е така, ама и в техния пазар се целя, защо не. И те са хора. Чисто китайски MIDI-клавиатури мисля бяха CME-pro или нещо такова. Не ми пречи половината или 60% от пазара да е залят от техни ментета, а 40% да си е моя дял. Изобщо не се притеснявам от китайците. Те точно с мен ще тръгнат да се заиграват, щото "продуктът ми е ултр-мега-гига-хипер известен" и им боде в очите и пазара. Пък и ти ми даваш идея... мога директно с тези CME-pro да се свържа тия дни... току виж прегърнали идеята за такава MIDI-клавиатура.

Относно пазарите: аз няма да се юрна да откривам магазини на всеки ъгъл. Напротив, точно тип работилница ми се ще да е и изработка, сглобяване по заявки... като начало. Вярно че в YouTube някой китаец може да си го хареса и да го ревърсне, ама какво от това. То си е за него, ако го срещна нейде из бамбука... 

 

Като начало ще правя MIDI-клавиатура, допълнена с основни контролерни функции, както писах по-горе. Точно ала М-audio. Но всичките ще са с пълен диапазон като нормално 88-клавшно пиано. Това вече са детайли от кухнята и не са важни.

 

Parni_Valjak,

разбирам че явно си патил вероятно от китайците и си опитвал да правиш неща и ти или грешно вадя изводи от краткия ти, но недвусмислен пост... все чувам от всякъде: не, няма да стане... тва ли, забрави... никога няма да стане... ти нищо не разбираш от пазар и продажби... 

Аз търся двамата човека, които ще кажат: "Тва е добро, ще е супер, ако го направим продукт!" или неща от тоя сорт.

Пределно съм наясно, че без да се вложат (рискуват) пари, няма как да тръгне начинанието. То с всичко е така, дори да го играеш на сигурно.

 

Съжалявам, че не мога да пусна някои материали, въпреки че вече са виждани от хора, които разбират, но не мога да ги ангажирам без да им платя поне няколко хиляди лева за месец, два... три до направа на прототип.

Не вярвам да е чак толкова сложно. Но вярвам, че ще техния труд ще струва пари + ентусиазъм от тяхна страна, за някакво мое удовлетворение. 

 

Както ми каза патентния агент: "За България – ок, ама за в ЕС или международно, ще трябва доста да се охарчиш да защитиш патента и пак ще опреш до голям играч и ще трябва да се съобразиш с него, а не той с теб!"

Имаше предвид, че големите играчи в тоя бизнес, ако харесат идеята и не им играя по свирката, ще си създадат идентичен продукт.

 

От около 3 г. вече се чудя над правно–защитните проблеми, после производствените и т.н. и дали си заслужава играчката. Щото няма как да спреш някого, който е решил мръсно да играе. Така че по–добре ще е да се освободя в един момент. Не искам да ме обвиняват, че едва ли не хвърча из облаците, че има яко кинти в тоя продукт\бизнес и ала–бала и че ще направя удар.

Не е това проблема ми, не е колко ще спечели някой който реши да присвои продукта, ала китаец елка CASIO. 

 

Както написах в началото... просто искам да съм в този тип занимание, да правя това нещо като продукт, да го изработвам, пък ако ще и да е под марка Behringer или Електрон. А това го искам, защото съм създал собствен дизайн, решение, идея за продукт от този тип: (MIDI)-клавиатура
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доколкото разбирам в момента разполагаш с идея, ентусиазъм, почти никакви технически познания и ограничен финансов бюджет - трудна стартова позиция.На първо време ще трябва сериозно да залягаш над книгите, за да си наясно с материята и да разбираш за какво иде реч когато се консултираш с грамотни хора.С придобиването на техническа грамотност ще видиш доста решения на идеите си по друг начин, ще можеш да прецениш кой ще ти свърши работа и кой само си говори във въздуха и т. н.Същевременно трябва да пристъпиш и към създаване на прототип -направи си проект на крайното изделие и започни от детайлите с които си наясно.В България има много грамотни хора, които могат да ти свършат работа на съвсем прилични цени и с отлично качество. В процеса на работа ще купиш и много китайски неща :D , в което няма нищо лошо, като се има в предвид, че докато се стигне до работещ продукт, който да ти хареса, голяма част от всичко купено и изработено ще отиде в кофата...Та това е само началото - много си далече още от патентите и серийното производство, да не говорим за пазарен дял, да не говорим , че докато стигнеш до там, китайците вече ще са захитрели, ще са се изучили /както стана с японците и след това с корейците/ и производството на евтини и калпави стоки ще се е преместило в Индия и Пакистан.В никакъв случай не се отказвай, дори да не се развият нещата така както ти се иска - познанията и уменията които ще придобиеш си струват труда. Успех.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да речем, че да. Аз съм дизайн-инженер на продукта или казано накратко: разбирам от функция на формите, ергономичност, употреба, материали, изучавал съм Механика, Статика, Динамика... стандартните неща.
От електроника и електротехника почти не разбирам, въпреки че умея да запоявам с поялник и то доста добре. 

 

Ти познаваш ли човек, който разполага с техническите познания и технологии + достатъчен финансов бюджет? 

 

Има две решения: японско и на един човек от САЩ. Моето е по-добро от техните. ;) (говоря за дизайна и ергономичността). Чаркулите из вътре са на 99% идентични. Аз там не виждам нещо ново... просто път на сигнала. Виж другото... това което прави човека с него и как, ето там онези двамата имат някои недогледани неща.

 

Пределно ми е ясно, че ако имам едни свободни 10 000 лв. да платя на двамата техничари + прототипното изделие, да разположат чаркулите както съответства на дизайна и да дадат съвети как най–добре и най–просто да се осъществи това, ще има готов прототип до два-три месеца, че и по–рано.

Става дума за MIDI-клавиатура, подчертавам: клавиатура
Реална – от пластмаса предимно като материал.
Целият презентационен материал + 3D дизайн на главните детайли ги имам, щото сам съм си ги правил, бизнес план с разчетени разходи, заплати, консумативи... толкова, колкото съм чел и съм запознат. Естествено, че трябват другите двама човека (за които говоря) + маркетинг (на по–следващ етап).
С колкото хора съм говорил и които изпозват такива устройства, са проявявали интерес и казват, че биха го пробвали и ако им хареса, че биха си купили този продукт. :)

И е съвсем нормално, защото позволява повече възможности... но няма да навлизам в подробности. Тук презентирам, като съм замъглил нещата, които не трябва да се доверяват насляпо, но съм оставил предварителния дизайн в сиви фигури, като го подарявам този дизайн, но другия – не:
http://dox.bg/files/dw?a=fb1df8f1aa

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При положение че променяш само дизайна, а електрониката остава същата ти на практика нямаш проблем, всичките ти проблеми са бели кахъри...Ще ти пратя на ЛС телефон на човек който е много в час с материята.

Видях че не можеш да ползваш системата за лични съобщения - 0877 77 15 16 Адриан Петров.

Редактирано от никони
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не разбрах този човек Адриан Петров като какъв да го потърся?! Някак си няма да е е ясно кой какъв е. В коя материя е в час? Да не би да е пък рисков инвенститор, хехе  :hooray:

Сериозно – не го познавам човека, трябва ми повечко инфо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Млади момко, какви инвеститори те гонят като нямаш готов продукт и пазарно проучване...Човека чийто телефон съм ти дал е на ти с техническата част на такъв вид изделия.Преди да ти дам телефона съм говорил с него,  звънни му и виж дали може да ти помогне с нещо.Това е.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, нали затова пиша тук. Аз сам мога да направя една бройка – прототип, но ще ми отнеме десет пъти повече време, отколкото с още един или двама... максимум (човек, който борави с технически детайли и електро–инженер).

Аз ако имах готовия продукт, нямаше за какво да пиша тук или пък да търся и намеря хора или фирма, които са в тоя тип бизнес и инструменти.

Между другото чрез патентния адвокат намерих инвеститор, но той искаше освен като си върне инвестицията и да е собственик на марката, а аз да се водя само като "изобретателя", което е смешно просто.
От моя страна изискването беше, върне ли се инвестицията, инвеститорът няма право на каквито и да е претенции към собственост, негова собственост са били началните пари и това е.
Малко стана като едно време, като искаш левче назаем от приятел да си купиш сладолед и после му върнеш парите, той да ти отхапе и половината сладолед.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...

От моя страна изискването беше, върне ли се инвестицията, инвеститорът няма право на каквито и да е претенции към собственост, негова собственост са били началните пари и това е.

...

 

Сега разбрах, защо няма да стане работата.

Когато някой се навие, пиши да се похвалиш  ;) .

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

E, извадено е от контекста, но като цяло случаят с този инвеститор беше такъв. Той нито беше музикант, нито техничар или пък да има нещо общо с музиката. Всъщност освен съпругата на сина му, която е чалга-певица!   :godbless: 
За всеки друг човек може да е друго условието ми. Ако той няма условия (различни от това парите да му бъдат върнати + договорено отгоре) и аз нямам. Много е просто.
 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Темата стана латино сериал с моменти на психологическа драма.

Не виждам никакъв качествен прогрес по нея. 

И още нещо. Досегашния и вид приляга повече за говорилнята, а на за изработка и ремонт.

Ако и за бъдеще насоката ще е същата, ще се обърна към модераторите да я преместят, ако не решат друго.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

никони направи единствено качествен отговор като ми препоръча Адриан Петров, който явно разбира от направата (и ремонта) на такъв тип устройства. Останалото наистина е дъра-бъра и засяга ненужни подробности. 
Моят няколкогодишен опит сочи, че 99% от хората с пари в България, абсолютно нищо не разбират от производство на продукти (собствени). Има 1% които разбират и адски много малки (във финансово изражение), производители в домашна обстановка тип работилница, които правят страхотни неща. Но това е моят опит досега.
Аз търся двама човека: техничар и жичкаджия (супер грубо се изразявам, но по народному), които ако харесат продукта да одобрят и да се включат.
Парите никога няма да са достатъчни... за каквото и да е начинание и свързаните с него. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имаш голяма пробойна в разбиранията за паричната част :) Всъщност не знам защо болшинството от народа си представят хората с пари като някакви заблудени, малоумни тъпаци, които просто ей така, за да ни е гадно на нас, дядо бог им е сипал една купчина пари. Те много добре знаят и имат усета кога нещо си струва и всъщност ти си човека, който трябва да се моли и съобразява с техните условия, а не да ги поставяш :) Разбира се, ако техните условия те устройват. Но варианта, който цитираш е смешен - инвеститор да ти даде един милион и като си ги върне да няма претенции към теб. Е къде му е "инвестицията", демек ROI? :) Нормално е да очакваш, ако е инвестирал 100% в твоя проект, да има поне, ама поне 50-60% от печалбата в мноооого дългосрочен план :) Иначе, де факто, както са ти казали, ти си реално просто човекът с идеята - демек, нает работник...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тъкмо навреме ми попада този виц, и макар че има отделна тема за вицове, мястото му е точно тук.

 

 

Тъжният разказ на бедняка за злочестията му прави на милионера дълбоко впечатление.

Той звъни на слугата и триейки сълзи, казва с печален глас:

- Джон, изхвърли този бедняк, той ми къса сърцето!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.