Jump to content
Българският форум за музиканти

Каква е тоналността, когато няма такава тоналност ;)


Recommended Posts

Седнал съм да пиша нещо като песен (в което съм бос, куц и т.н.) и по едно време реших да си търся тоналността. Обаче греда - нещо нищо не излиза. Заради това заглавието на темата е такова - няма такава тоналност... :)

 

Имам Е мажорен акорд (по-скоро Е7 #9), който се явява нещо като основен. И по някое време имам G мажор. И тук вече греда - к'ва ше е тъя тоналност - грам идея нямам. От всички по-известни, така да го кажем, не се вижда някоя с два мажорни акорда с такива интервали...

 

Ясно че има разни "външни" акорди, ама как да разбера тоя такъв ли е и накъде да завия по-нататък с писането?

 

Сещам се за Little Wing, в която само мен ме няма като акорд. Също е силно неясно има ли изобщо някаква тоналност там или просто е бил по-надрусан Джими... :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако звучи горе-долу в ред вероятно има тоналност. Естествено не е нужно всички тонове да са вътре, вероятно си докопал някакъв хармоничен "трик" по слух. Дай малко повечко, това ли са единствените акорди (ако да - дай ги тон по тон, че Е7#9 дава доста повече информация от "мажорен акорд")?

Little Wing ако си мислиш за Eb moll май си е съвсем в ред (доколкото го помня) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До тук не е достатъчно само по хармонията да се определи тоналността, а трябва да се чуят и фрагменти от мелодията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В интрото: има предимно E7 #9, тук-там по една осмина А5 като акцент.

 

В куплета: има такт и половина Е7 #9, после половин такт G мажор. Накрая на куплета има един преход G, A5, B5, C5.

 

И иде припев, дето още не съм мислил какво да е. Пробвах да намеря тоналността, че да опитам някои акорди от нея, но греда... :)

 

 

 

П.П. Онази кривата на Джими май беше Hey Joe... :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По темата: Ще съм много благодарен на всеко, който обясни като за малоумен (демек мен) как се определя тоналнст по принцип на вокали, на песен и т.н.

Тенкс :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прогресията ти е индентична с тази на Пурпурната мараня.

Спокойно може да свириш Ми минорна пентатоника върху нея,

Тоналноста ти се определя от основният акорд - Ми мажор.

(когато си на Е7#9, вместо сол -може и сол #)

 Върху Е7#9 - може да свириш лад - E, Fa, G#, A, C,,D, E,

тогава само акорд Сол ти се яввява преминаващ.

 

Погледнато от друг ъгъл. Пърпъл хейз има момент - фа # - ми-ре (х2), си-ре-сол

Типичен ми минор, а пък основният ти акорд е Ми мажор.

Предполагам си срещал песни в които се минава от мажор в минор или обратно на един и същи акорд, ми, ла, каквото и да е.

Искам да кажа, че може да гледаш на песента и като комбинация от ми мажор и ми минор.

 

 

До аараб - тоналност най-общо казано се определя от основния акорд, какъвто случай имаме и тук.

Една песен може да бъде и в две, три тоналности.(като обикновено една е основна, парчето започва и завършава с нея, като има модулация в друга например)

Когато почне да минава през всички, вече се говори за атоналност.

(парчето ев различните моменти е с различни тоналности, които са "равнопоставени "и не може да се каже , кой акорд точно е тоналният център)

 

Мисля, че някой може да каже горно по-систематизирано, привилно теоритически и тн.

Като мисля, че в общи линии надявам се да съм прав.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^ Правилно :)

Е7#9 има вътре и G и G#. Голямата терца е ясна - G#, а малката е заради #9, който е надстройка, но може да се разглежда и като малка терца G, а не като увеличена нона F##

Понеже основният ти акорд има вътре и голяма и малка терца, то тоналността е неясна и песента ще е нестабилна ладово между мажор и минор. Което е интересно, защото не се среща чак толкова често. Но го има  :)

Акордът G пък не съм сигурен, дали изобщо може да се счита за външен, при положение, че тониката ти е толкова нестабилна. Интересно ми е някой, който е много навътре в теорията, какво ще каже, но според мен ще е на мойто мнение :)

Maй бях вадил една подобна песен дори със точно същите или подобни акорди пак в E, която точно по същия начин не можеше да се определ мажор или минор е. Heavenly Hound на Good Music Society. Ако искаш я виж, може и да се бъркам, но май беше точно с тия акорди.

Поздрави! 

Редактирано от Vasil Pavlov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Baby Thomas можеш ли да драснеш цялата прогресия по тактове (с буквени означения за най-лесно, означавай доминантовите септакорди със 7, защото са ужасно важни за определяне на тониката и всъщност доста се различават от мажорните) за да се ориентираме малко. Не че се пиша разбирач, ама Е7#9 в моите разбирания за мен хич не значи ми мажор, по-скоро ако не говорим за блус (въпреки, че и там #9 е леко странно) е нещо което зверски тегли към ла (мажор или минор, или пък към D#, ако приемем, че става дума за тритонусна субституция). Ако не ти е много тегаво, помисли и на квинтите (A5, B5, C5) кои са им другите тонове (трета и по възможност седма степен) и ще се намери кой лесно да ти реши задачката ;-) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

F Мелодичен минор ;)

F  G Ab(G#) Bb  C D E    -- Това пасва на  Е 7#9  или  Е7alt накратко или Е7b9#9#11b13  Нашироко :D

На  G мажор  , A5, B5, C5  си отива  G йонийски (G,A,B.C.D.E.F# ,G)

 

Като цяло  обаче ако  искаш да не се затормозяваш може да си бичиш Е минор навсякъде  Е еолиън :D  Което пак си е G мажор(Йониън) ;) А запо сигурно минорна пентатоника :)

Редактирано от ultramega
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте. Темата е интересна.

Учили сме, че тоналността се определя от финалния акорд на пиесата. Често предхождан от Доминантата. Това в класическата хармония.

Но когато се запалихме по Блуса забелязахме неговия феномен. Всички акорди, дори тоническия са септакорди. Както в случая Е7/9#. Това изяснява донякъде нещата. Още повече ще се изясни ако пуснеш запис.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А сега ... мелодията или хармонията определят тоналността? :) Като имаш предвид , че и двете произлизат от третото хахах

 

 

С  тези акорди е достатъчно ясно според мен каква е тоналността  

Друг е въпроса , че на музикантите повече им се пише отколкото им се чете , защото  информацията я има ....  намираш , четеш , осмисляш , усвояваш и забравяш. 

:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм много в час и за това ще попитам,какви са тия акорди с "5"които за изброени по горе ,примерно-А5,B5,C5...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.