Jump to content
Българският форум за музиканти

Избор на кондензаторен микрофон


bulby

Recommended Posts

Някой може ли да ми препоръча добър студиен кондензаторен микрофон от по-нисък ценови клас ? Трябва ми основно за запис на вокали и акустични китари и то за доста лека музика, където изразителността на тембъра и обертоновете са от най-голямо значение.

 

Смятам да заделя не много повече от 300лв, защото и без това на този етап нямам качествени саунд карта и монитори, а и не мисля да инвестирам в такива докато не навлезна по-навътре в дълбоките води на изкуството на звукозаписа и миксирането ;)

 

 

Днес ходих до магазин Фактор и там ми предложиха два модела. Единият беше Shure SM87A Vocal Microphone, който изглежда доста добър и го предлагат на много добра цена, но доколкото разбирам е компромисен вариант хем за студио, хем за наживо, а определено не търся такъв. Другият, обаче, много ме заинтригува - AKG Perception 100. Води се студиен микрофон за вокали и акустични инструменти и цената му ме устройва (250лв). В нета също чета доста позитивни ревюта за него.

 

Другият модел, който съм си харесал ровичкайки се в нета, е Behringer B-2 Pro, и пак е в този ценови клас - не съм гледал дали го има и колко струва в родните музикални магазини, но предполагам, че е около 300, 300 и нещо лева. Много го хвалят, повечето ревюта започват с "I, like most, am more than sceptical when it comes to Behringer products (and for a good reason!), but this one..." ;)

 

Понеже опита ми с такъв тип микрофони е почти нулев, ще се радвам да чуя мнения и коментари, също така и предложения за определени модели. ;)

 

 

П.С. Мисля също така да инвестирам и в качествени слушалки (+ преамп за тях) с които да смесвам, защото нямам 1000+ лева за що-годе сносни монитори, а ще ми вършат добра работа и за други неща (примерно за слушане на другата част от микса докато записвам нещо). Та ако можете да ме насочите и към модел слушалки ще е много добре ! (не държа на максимално качество, по-скоро добро съотношение цена/качество)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Behringer B-2 Pro - отговаря на цената си. Ще бъдеш доволен!

Може да опиташ Studio Projects C1 и там цената и качеството са съвместими.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моето мнение е ,че Behringer B-2 Pro може да свърши доста полезна работа при стартиране на дейност свързана със звукозапис(предимно практическо привикване към работа с голяма мембрана + сравнително висока чувствителност + различни полярни режими...) - но не и по-нататък.Просто В-2 Рго е мик. от нисък клас,но не е "добър" мик.от нисък клас.Смятам,че посочената алтернатива - Studio Projekt е малко по-удачен вариант.

Бих предложил,при възможност бюджета да се "поотвори"(дори да е свързано с време), да се обърне внимание на някои модели на AKG(C3000;C4000) - имат регулярен внос в БГ...RODE( NT1;NT2;NT1000) - имат вносител,но процедурата е такава,че май по-добре е да се счита,че няма такъв!...AudioTechnica(AT3035;AT4040;AT4033!!) - за момента нямат вносител,но си заслужава да се проучат възможности за доставка. Всеки от тези модели(а има и немалко други)може успешно да изпълни задачата на "стартов" за общо ползване студиен мик.,както и да има класно,по-специализирано приложение,при последващо развитие на дейността(както студио,така и на сцена).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес ходих до магазин Фактор и там ми предложиха два модела. Единият беше Shure SM87A Vocal Microphone, който изглежда доста добър и го предлагат на много добра цена, но доколкото разбирам е компромисен вариант хем за студио, хем за наживо, а определено не търся такъв. Другият, обаче, много ме заинтригува - AKG Perception 100. Води се студиен микрофон за вокали и акустични инструменти и цената му ме устройва (250лв). В нета също чета доста позитивни ревюта за него.

Shure Beta87A е по-скоро за лайфове, аз поне не го разглеждам като компромисен вариант. И аз го пробвах и в сравнение с останалите вокални микрофони, които предлагат във Фактор, направо изкърти. Е, с моя глас де, при друг сигурно няма да е така. Освен това определено не е в бюджета, който си посочил. Дори от САЩ да ти го донесат е 250$, а тук ми казаха 579лв.

АКГ имат доста добри микрофони, но тези които пробвах не ми паснаха...

За Беринджър съм предубеден яко, не ме кефи как звучат и тва си е, за по-любителски неща стават, ама иначе... :think:

А за Studio Project C1 съм "ЗА" с две ръце. Записвал съм с такъв и съотношението цена-качество е на много високо ниво.

Надявам се да съм бил полезен :cheers:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм казал, че Beta 87A е точно в този ценови клас, казах, че във Фактор ми предложиха тези два модела като питах за вокални кондензаторни микрофони :cheers:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колегите ти предложиха SP-C1 и Берингер-B2. Аз бих заложил определено на C1, а що се отнася до B2 - за цената си не е лош миокрофон, но започва да звучи както трябва само ако го прекараш през добър (за предпочитане лампов) предусилвател. Записвал съм и с двата като отдавам предпочитания към С1. Разбира се има още поне 20 алтернативи в тази ценова област, но голямата част стават само с доставка от чужбина и затова не смятам да те разконцентрирвам. :P Ако можеш да си позволиш някое "С" на AKG или пък модел на AudioTechnica - това също е добра алтернатива, но мисля че за твоята работа моделът на SP ще ти върши идеална работа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички за мненията.

 

Засега съм се насочил към АКГ-то и Студио Проджектс, надявам се да ги изпробвам и двата и тогава да взема решение. Също и един модел на Аудио-Техника съм си харесал.

 

Имате ли представа кой внася СП в България ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз лично съм много доволен от Шур бета 87 А. Относно Берингър и АКГ определено бих взел АКГ, след като съм го пробвал, разбира се...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
Хехе, всички (вече) го знаем този сайт ;) , но все пак благодаря.

...СП-1 от Фактор (Дружба - летището) - 300 кинта :-)...Много по-добре от АКГ 3000....И от Б-2....имал съм ги си4ките :-)...този сайт е мноооого скъп...двойно за няки неща...

а

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вече си взех микрофон и то не просто кондензаторен, а лампов кондензаторен, който като звук кърти мивки :headbang:

 

protubemicef5.th.jpg

 

Моделът и марката едва ли ви говорят нещо (в нета също не се намира информация), но тези дни може би ще пратя на Гмейл някой запис...

Редактирано от Angermeans
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Aбе ти сподели, че снимката е кофти и не мога да различа емблемката - пък може и да ни говорят :headbang: Мен ми прилича на поне 5-6 мика, почвайки от Октава и свършвайки в неква производна на Нойман ...

Редактирано от synchu
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.