Jump to content
Българският форум за музиканти

Свирене в група


YanulDimitrov

Recommended Posts

Здравейте :) С мои приятели искаме от доста време да си направим група, а аз от доста време събитах за усилвател. Но сега започнах да се замислям колко мощен трябва да е той, защото 15 ватовия който щях да си взимам май не е изобщо достатъчен. Прерових навсякъде в нета но не успях да намеря информация. Затова ако някой ми каже колко трябва да е мощността, за да не са заглушава от барабаните ще съм му много благодарен. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С какво ли не сме свирили, като се наложи, но - ако ще е транзисторен, за китара трябват поне 50 вата за да нямаш грижи. За баса повече :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е дискутирано неколкократно, но за да не ровиш из стари теми, търси следното:

1. Хибридни, транисторни и моделиращи усилватели - не падай под 40 вата и задължително с 12 инчов говорител.

Има много, а разликите в цените с примерно 30 ватовите , с 10 инчов са пренебрежимо малки.

За 15 ватов, просто забрави

2. Ако ще е лампов, на някои хора са им достатъчни 15, 18 ,22 ватови, но тук ще зависи и от барабаниста.

Ако вземеш над 30 вата няма да имаш грижа да се чуваш.

Ватовете в повече не означава, да се пускат на макс, а колкото е необходимо.

Запасът винаги може да потрябва.

Редактирано от TONY
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Брей... на репетиция ако свирех с 30 вата от много отдавна щеше да се е стопило горкичкото. Но това за транзисторнит! 50 вата са минимума, който ще върши някаква работа и както е казал колегата по горе задължително с 12" говорител. А ако си намериш такъв с 2 броя говорители най-добре.

Визирам свиренето в група с още една китара, бас, барабани и вокали в твърд стил, защото ако свириш с по малко членове и различен стил музика работата е друга. Зависи много от барабаниста, но почти всички, които могат да свирят "блъскат" силно и не харесват да им се заглушават барабаните. Помещението също има огромно значение.

Аз ползвам 100-ватова транзисторна глава Fender FM100H. Предполагам, че колегите се сещат колко шум може да вдигне тя. Вързана към кабинет с 2 бр. 12-инчови говорители и тя е усилена доста и върши перфектна работа.

Имай предвид, че е желателно да вземеш нещо с повече тяга за да не се мъчи то и да не мирише на бакелит след като се развихрите, защото и този момент ще дойде.

 

От всичко това се стига до извода, че върши работа от 50 вата минимум до 100 вата, повече не ти трябват!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://mmg-music.com/content/hughes-kettner-attax-80 - А този тук достатъчен ли ще е ? Пише 80 в. , но на мен не ми изглежда много голям. В YouTube има няколко клипа с такъв усилвател, но не видях клип , на който китариста да свири до него и не мога да определя размера му. Пише че говорителя е 12" и че има два канала. Само че не разбирам има ли разлика между lead gain и нормален gain. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Във всички репетиционни дето съм бил досега най-често се използваха 100-ватови транзисторни усилватели за китарите (всеки с по 2 говорителя 12"), за баса беше 200-ватов (с 4 говорителя по 12"). Правете си сметката ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всеки има различен опит, предпочитания и виждания.

Обикновено свиря хеви метъл, формат с две китари.

Навремето съм репетирал/ че и в клуб/ с 40 ватови транзисторни -

Фендер принстън и ХиК Атакс.

Към момента са 2 х 50 вато лампови китарни комба

и един 40 ватов бас комб, който се чува.

И си репетираме с акустични барабани.

Репетирали сме и с 60 ватови бас комбота пак става.

Чувал съм, че според някои за бас не трябва да се пада под 100-200 вата, което практиката ми опровергава.

Не казвам, че е лошо да ги има, но ако ги няма...

 

30 вата транзисторен е доста проблематичен, има някакъв вариат, ако е само един китаристи и с по-неблъскащ барабанист да се чуе, ама не си заслужава просто.

По принцип се приема, че (отговаря) акустично 15 вата лампа = 30 вата транзистор. КАТО ЧУВАЕМОСТ!

Примерно с 15 ватов Фендер блус джуниър, няма да има никакъв проблем да се свири блус.

Дали обаче 15,18 ватови ще са ок за метъл, ще е според зависи, нямам опит с тях.

Обаче, ако ще се взима лампова апаратура, да се сложи в уравнението смяна на крайни лампи примерно на

6 месеца, което си е разход, не за подценаване.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Впрегнахте каруцата преди коня. Нека първо се научат да свирят заедно, не е нужно да режат глави. Лесно миже да врътнеш "волумето на мах" и ще стане една... И не е нужно барабанистът да удря като за последно. Едно по-едно, нещата ще дойдат на мястото си. 

Но наистина няма смисъл да купуваш маломошен усилвател, остава завинаги твой. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

~15W лампов, ~50W солид-стейт. Минимум. Прецени според наличните модели и пари, но под тези мощности (в общия случай) няма да стига. 12" говорител е силно препоръчително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А този - http://mmg-music.com/content/hughes-kettner-attax-80 ще ми е достатъчен нали ? Но не знам нищо за марката. Ако някой е пробвал ще ми е полезно да сподели впечатленията си .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А този - http://mmg-music.com/content/hughes-kettner-attax-80 ще ми е достатъчен нали ? Но не знам нищо за марката. Ако някой е пробвал ще ми е полезно да сподели впечатленията си .

оТВРАТ,само жужене,това и барабаниста го каза,велвстейт серията на Маршъл е нива напред като компромисен вариат за репетиционна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

H&K attax 80 vs Marshall VS8080

за репетиции ще свърши работа, даже и за концерти ще стане.

Към момента, май никой не предлага велвстейт Маршал 80 вата.

2-та ампа са от една "ера", и са били в пряка конкуренция.

Може би Маршала има малко предимство заради лампата в преампа.

Кетнера има по-добра визия.

Имат съществена разлика в еквилайзера. Кетнера е с итерактивен.

Което е проблем за някои хора да разберат как работи и биха казали, че Маршала е много по-добър, което според мен не отговаря на реалното положение.

При Маршала тон контролите работят независимо едни от други, при Кетнера обаче са зависими!

От сайта на ХиК дърпаш ръководството, има примерни настройки и почваш от тях.

Мисля, че при запис, направен от човек с опит и двата ампа ще се представят приблизително еднакво добре.

 

В раздела със семпли има записи от stratocaster на Аттакс 40, (който като звук е еднакъв със 80 ватовия)

и може да се чуе, че никак не е лош.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.