Jump to content
Българският форум за музиканти

Аматьорски акустичен бас


Recommended Posts

Здравейте! Преди година може би с помощта на братовчед ми успяхме да сковем ето това:

029667007-big.jpg?r=0

 

Тялото е от акустичен Орфей, а грифа от електрически (мисля че беше от виолин Орфей)

Китарката общо взето стана доста успешна, сглобките не си личаха. Звука си е нормало силен, за акустичен инструмент, въпреки че я ползвам със струни за електрически бас. Най важното е, че тялото и слепките не поддадоха въобще, въпреки опъна на струните.

Идеята и беше да мога да се упражнявам без да съм зависим от кабели, усилватели и т.н. Преди това имах един китаец акустичен, на който странно защо  му се счупи главата при смяна на струни, но вече ми беше харесала идеята и затова реших да си направя този. Като цяло обаче инструмента не ми допадна, проблемите му бяха, че нямаше баланс(грифа увисваше), човека който ми продаде грифа не беше съвсем честен и той се оказа без прагчета,след като си го получих с Еконт, а аз едва ли бих се справил с набиването на нови и се наложи да запълня фугите и да го карам фретлес, но основния проблем беше тесния гриф и малкото разстояние между струните, на което така и не свикнах(свиря с пръсти, даже незнам как се държи перо).

Та заради всички тези неща реших да си направя още един , който този път да ми е удобен. За целта се сдобих с по-широк Кремонски гриф, с прагчета :) , и такава китара, като лявата:


029667322-big.jpg?r=0

 

Тялото и не е особено голямо, което си мисля че ще ми е в минус, а е и плитка(8см). Приемам всякакви съвети, имам даже идея как да направя тялото по дълбоко, имайки се предвид че задната страница е разлепена, т.е. дали по дълбоко тяло би ми дало по силен звук? Този път ще сложа истински струни за акустичен бас, мисля дайе и пиезо да и сложа, предусилвател имам направен, въпреки че няма да го ползвам кой-знае колко(реших го това, за да не запушвам дупките на тялото). Предусилвателя е вградения в тялото онборд на Алберт Кройцер. Засега след 4-5 часа играчка я докарах дотук (напълно изшкурена и идеално гладка челна страница и свален гриф) :


029666959-big.jpg?r=0

Редактирано от rbtrjll
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 61
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Съжалявам за поредните постове, не успях да намеря начин да допиша под снимката. Грифа на последната снимка е само наложен отгоре, не зъм копал тялото още. Мисля си да поизрежа главата, но не вярвам да се балансира дори и след това. по какъв начин да я балансирам, че да не и увисва главата? За външния вид си мисля за тъмен баиц + шеллак(вече си купих, ще се експериментира ). Като цяло ме интересува как да я направя най-силно звучаща. Благодаря

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не пипай главата - няма да ти помогне, само ще я окепазиш! Или трябва да отежниш тялото, или ползваи колан, както при акустичните китари - закачен за самата глава. Успех с начинанието!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най накрая успях да направя една човешка снимка и аз :) Главата мисля само да я резна където съм отбелязал, че ми прилича малко на лъжица за бъркане на лютеница. Конструктивно ми е ясно как да продължа, само се чудя за царгите - да ги удължа ли малко, незнам защо съм си навил че ако тялото е с по-голям обем ще вади повече ниски

029670729-big.jpg?r=0

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не пипай главата, тя също свири, а ти искаш да я намаляваш?!?!?!
Откажи се от по-дълбоко тяло, резултатът ще е нулев. Доколкото си спомням тия китари бяха целите от шперплат. Първо позиционирай грифа и га залепи. Преди да залепиш дъното намери някаква тежест, която ще залепиш вътре (срещу пъпката за колана) за да балансираш по-тежкия гриф. Баланс може да постигнеш и с по-тежък струнник. 

С шеллак може да лакираш някоя маса или стол в къщи, за китарата не става. Купи си спрей с нитроцелулозен лак, струва 4-5 лв.

Не те съветвам да се заиграваш с пиезо, сам ще се вкараш в доста премеждия. Сглоби си китарката и свири, ще я чуваш достатъчно силно за домашни условия. 

Виждам, че пипаш чисто, желая ти успех в начинанието. И още везнъж, не си прави сам сложен живота.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това за главата наистина съм го чувал, че помага за по бавното отзвучаване, няма да я пипам, но шеллака защо да не става? Нямах предвид да намацам с четка, а да опитам френска политура

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пак да повторя - корпусът е от шперЦплат, както и да го лакираш няма да подобриш звука. С нитроцелулозния става бързо и чисто. И съхне веднага.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, тялото наистина е от шперплат, както си и личи по малкото отчупено парченце(остана под фретборда, въпреки че много внимавах). Вслушвам се в съветите Ви и оставям тялото непроменено, както и главата, но мислите ли, че ще зазвучи по зле ако успея да я френско-полирам? то че по добър звук няма да изкара е ясно, ама дали ще е по зле сравнено с нитроцелулозен? Самия шперплат не е подбиран и няма някаква симетрична и хубава шарка, но ако мислите че няма да се отрази по зле на звука ми се ще да опитам, поне за експеримента. Иначе от десетките клипчета в youtube ми стана ясно, че ще има търкане до припадък с това вързопче. А пък не стане ли-здраве да е, има шкурка :) Другото което ми направи впечатление е, че вишнавия орфей от 1-вата снимка си беше чамов, ама масивен. Този шперплат незнам от какво дърво е, но като цяло по-зле ли е от чамовото масивно или е по-добре, говоря за акустични качества? Иначе боята му е нитроцелуозен спрей, но не покриваше хубаво и отидоха много ръце. В края на краищата ми се струва, че се натрупа и позаглъхна

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Супер, но там дето контактуват грифа и тялото, така както виждам, дали не е слаба връзката, нали знаеш при кухарките има една пета, по-голяма площ е залепено.На снимките не го виждам това.То лепилото здраво ама... да не те тресне  нещо по главата като се развихриш баш. :lol:

Успех !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Петата ще я има, още не е издялкана.то и отвътре сам я замислил същата, при 1-вия бас оцеля тази конфигурация, дано и сега не ме предаде Мерси на всички за пожеланията :D

Редактирано от rbtrjll
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лаковото покритие при тази китара е без значение. Но щом си готов да "четкаш" до припадък с тамлона, давай. Придобитият опит може да типотрябва и д зруг случай.

Като стана дума за грифа бих те посъветвал да вградиш вътре в тялото кубче от масивна дървесинаточно там където ляга грифа. Може и сега да има някакво, но не е достатъчно. Свали внимателно дъното и виж как стоятнещата. Това допълнително укрепване ще предотврати евентуалното изтръгване на грифа от опъна на струните. Петата си е пета, но ти си вържи гащите. Има варианти когато грифът е захванат без пета, а с четири винта през това трупче, като на електрическите китари.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще почеткам, пък каквото стане. Този 1-вия бас, вишневия, е направен така, както ми обяснявате - с трупче вътре, ама тогава понеже нямах матерял и не вярвах, че нещо ще се получи ползвах пдч. Получи се точно така, със черно е съществуващото трупче и петата (която взе че пасна идеално), а със синъо - пдч-то. Незнам дали не се престарах излишно, залоствайки пдч-то между двете страници, но се получи суперздраво, даже в началото имах бъзове на първите прагчета и я бях вдигнал с тон и половина, и то с medium електрически струни - гък не каза. Само че  бях пуснал и по 2 надлъжни летвички на страниците, дали е било нужно и дали не съм поубил малко звука с тях?

029680716-big.jpg?r=0

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Брат виж - с тази система "сбирщайн", никога не можеш да си сигурен в какъвто и да е резултат, в който и да е етап от проекта ти! Освен това без сериозен опит /лютиерски/, нещата така и така ще вървят към проба - грешка, така, че давай! И снимай - на всеки етап! Поздрави и успех!

 

P.S. Добре, че се отказа да пипаш главата!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми така ще е , като няма пари за истинска :) Пък и опит няма така че каквото стане. Днес я докарах дотук работата. Някакви идеи за кантовете?от какво мога да изрежа? А трупчето допълнителното вътре от по-твърдо дърво ли да го направя, имам само чам тука? Оставих малко по широка фугата между грифа и тялото, за да мога да донаместя ако се наложи, без това няма да се вижда :D

029697364.jpg?r=0029697365.jpg?r=0029697367.jpg?r=0

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мооля те недей с чам, той определено не е за китаростроене.По-добре бук, дъб :secret: .

Редактирано от BLj
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.