Jump to content
Българският форум за музиканти

Помощ за една ел.схема на захранване за 9V/DC


Recommended Posts

 Здравейте, колеги от няколко дена търся схема за адаптер е с интегрална схема 7809C (Тип стабилизатор на напрежение (нерегулируем). Преди години мисля, че бях правил такъв но съм загубил схемата. Захранването е 0-9V 300mA. Моля ако някой е правил такъв адаптер с интегрална схема 7809C нека да помогне.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 Здравейте, колеги от няколко дена търся схема за адаптер е с интегрална схема 7809C (Тип стабилизатор на напрежение (нерегулируем). Преди години мисля, че бях правил такъв но съм загубил схемата. Захранването е 0-9V 300mA. Моля ако някой е правил такъв адаптер с интегрална схема 7809C нека да помогне.

 

Понеже виждам, че може би си начинаещ ще пиша разбираемо за младежта:

 

78XX са регулатори в спецификацията им пише, че носят до 1000mA но ще му сложиш радиаторче и паста защото колкото повече се товари толкоз повече грее!

 

Съществуват редица регулатори от тази серия, като има 7805, който е за 5 волта, 7824 за 24 волта или друго яче казано последните цифри са волтажа на  регулатора а първите 2 цифри неговата серия.

 

Сега как се прави адаптерчето:

Взимаш един китайски трансформатор, който да дава на изхода от 12 волта до 15 волта Vac, 1000 или 500mA трансформатор изглежда така:

tx10m012.jpg

 

Там където са червените жици му връзваш 220 волта към мрежата.

От сините жици трябва да имаш променлив ток между 12 и 15 волта за да работи стабилизатора. По спомени мисля, че този стабилизатор 7809 държи до 35 волта но не е нужно да го пробваш. На сините жици се връзва един грец (може да си закупиш готов грец от ел. магазините) аз ползвам е такива:

 

104000.jpg

 

Там където е обозначено  със S се връзват сините жици от трафа и вече имаш (+ -) на другите две крачета.

Нужно е след греца да се поставят кондензатори (различните колеги имат различни теории за стойностите на кондензаторите) на изхода след стабилизатора пак се поставя кондензатор.

Стабилизатора се връзва така:

 

http://www.researchcell.com/wp-content/uploads/2009/11/7809-Circuit-Diagram.gif

 

Лявото краче към +12 или +15 волта, средното към масата и на дясното краче получаваш +9 волта.

 

Ето ти и примерна схема как изглеждат горе долу нещата:

circuit_Regulator_for_78xx.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето че някой обърна внимание на сериозния ми въпрос за което много благодаря. Имам още един въпрос относно греца

намерих подобна схема в която видях стойности за диодите на греца 5349. Ако ползвам такива ще станат ли или трябват други. Ще се опитам да кача и схемата за която говоря за да стане още по ясно. Трафа с който разполагам е 0-9 300mA

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Или ако отвориш datasheet-а на 7809 ще видиш примерна схема на свързване, допустими входни напрежения и т.н. параметри....

  • Like 2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Как се изчисляват диодите за греца.

 

Вземи си готов грец има ги навсякъде.

 

 

 

 

НЕ Защо

След тези отговори разбра ли защо?

Валяк тия работи може и на лични да ги напишеш на човека. Защото след като напишеш нещо би следвало да ти бъде отговорено и става няколко страници със спам никому ненужен. Щом е питал за схема значи не се шегува, близко е до акъла да се сети човек. Ако искаш отговаряш по темата ако не искаш не пишеш и всички са щастливи:

Няма конфликти няма спам, има един ползотворен и красив форум  :excl:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може ли малко повече инфо за готовия грец и как се свързва в схемата. Искам да кача една снимка с два варианта на схема грец за да стане по ясно каква е разликата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:offtopic-001: По принцип не се препоръчва на лица без медицинско образование да четат медицински книги - могат да умрат от печатна грешка.

 

Готовият грец няма какво да го мислиш как се свързва. Хващаш двата изходни кабела на трансформатора и ги връзваш на двата входа, обозначени със знака "~". После връзваш двата изхода, като те са ти обозначени кое е "+" и кое "-". Това е ЕДИНСТВЕНИЯТ начин за свързване на Грец (освен ако не съм проспал някоя лекция в университета :icon_shithappens: ).

 

Объркването идва тогава, когато използваш диоди, а не цял грец. В такъв случай погледни схемата по-горе, която lyu_records любезно предостави. Моделът на диодите се избира на база ток през тях в права посока (когато са отпушени) и обратно напрежение върху тях (когато са запушени). Правиш си сметките, пишеш в гугъл диод с такива и такива ток и напрежение и излиза. Може и в някой магазин да отидеш - повечето продавач-консултанти са сравнително технически грамотни.

 

В конкретния случай ти трябва Грец от 0,5А нагоре и обратно напрежение над 25V. 1А на 35V ми звучи оптимално за конкретната схема (с достатъчни резерви в случай, че някоя сметка се обърка :D ). Ако го правиш с диоди, работа ти вършат 1N4001.

 

Бих ти направил бърза сметка и за радиатора, но може да има значение 7809 на кой производител използваш ;)

 

P.S.: И ги четете малко тия datasheet-ове - не са за украса :nono:.

  • Like 4
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.