Jump to content
Българският форум за музиканти

Да си преварим струните


Nikifena

Recommended Posts

аз ползвам друг метод за по4истване на струните оставям ги една нощ в спирт(95%) 2 флакона по 100мл стигат(по 70 ст. са)ефкта е същия и спестявам накисването в водаи високата температура(щото не било хубаво за струните,ми каза един батко преди време)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пробвали ли сте с еднократни спиртосани кърпички за очила? Защото аз да - за едно бързо чистене, после минах струните със суха кърпа, и взе че стана. Е, не бяха баш като нови или като преварени :greenangel: , но се бяха поизчистили съвсем прилично.

 

Само при мен ли е така?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При мен процедурата поне на външен вид не подейства... Казвам на външен, защото като тръгнах да слагам първата от изварените струни (които си изглеждаха точно както преди да ги вкарам в тенджерата) веднага като я опънах и тя се скъса. Реши да не правя глупости и направо сложих чисто нови струни. Може да съм объркал пропорциите? Изварих 3 струни, които сложих в доста малко вода, капнах веро на око и сложих 50г сода...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мойте струни им падна боята на конците от варене :D :D :D И 5-та струна ми се скъса малко отгоре на ключа,но се държи още :greenball: по принцип ги варя около5-10 минути ,слагам само сода, добре се почистват,но след 3-тото варене ефекта от това изчезва бързо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Пичове, не си варете струните! Можете да ги почистите по следния начин;

1.Сваляте ги и ги навивате на не много стегнати кръгчета.

2.Поставяте ги в херметически затваряща се кутия(вече има пластмасови на пазара).

3.Заливате ги с най-силният възможен чист спирт 97,98,99, градуса и затваряте капака на кутията.

4.Мине-не мине време рзаклащате кутията.:angry:

5.След около 24 часа имате чисто нови струни.(ако не сте изчакали твърде много време преди да се сетите да ги почистите:angry: )

6.Връщате спирта обрато в бутилката за да е готов (не за пиене :) ) за новото почистване,примерно след месец или по-малко(зависи от интензитета на свирене).

Успех и наздраве ама не със спирта! :D:D

Аз така процедирам от доста години и съм доволен.

Може да си купите и една джажа на GHS. "Fast Fred " май се кзаваше но тя сама по себеси не помага.Трябва да се нанася върху чисти струни,тоест Преди свирене.По-скоро служи за да поддържа по-дълго време струните чисти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...

От всичко ,което прочетох най ми се ядва начинът със спирт.При варенето металът ще се преебе разбира се,да не говорим за синтетичните в-ва, а и ще ръждясат .спирта му е майката

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Спиртът далеч не е най-силният органичен разтворител... като се има предвид, че се търси основно обезмасляване с Кореселин или ацетон резултатът е по-добър :P преди време бях пробвал с едни стари китарни струни... "звънкат" почти като нови :cheers2: С него обаче трябва да се действа внимателно, токсичен е и силно запалим.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Колеги,за съдомиялната съм абсолютно ,абсолютно съгласен!Това бай да уей съвсем случайно го открих,след като ми направи впечатление,че чиниите след десето-петнайсто пускане им се измиват и шарките!!!Няма ташак!И от тогава си ползвам три комплекта,като двата винаги са били в машината и са ама като нови новенички,даже само когато ги пипаш звука им е друг,а третите са на баса.Имам и още едни,които ми стоят на другия бас и за които хич не се грижа,ама той е само за в къщи тренировъчен.Така,че смело в съдомиялната и то на най-силната програма.И естествено добро сушене.Аз ги суша като включа котлона за около 30 сек да се позагрее ,така че да не може да се пипа с ръка много много и ги оставям отгоре.А за оцета,олиото и зехтина не знам какво правят,ама освен за салатката,както казахте вече май нямат друго приложение в музиката.А,да забравих да спомена,че котлона трябва да не е залят с олио и манджа,защото то се изпарява и всичко отива на вятъра!Успех!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко бях зле с финансите преди седмици , а струните ми бяха се сдухали-/7 месеца свирене/ . Преварих ги във съд с вряла вода и препарат за миене на прозорци - като ги сложих струните звучаха 85 процента да кажем като новички . Е друг е въпросът , че след 2 седмици си взех нови , но старите си ги пазя за аварийни ситуаций . ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес си преварих струните, с които свиря от 8 месеца и за моя голяма изненада наистина има огромен ефект.Бях забравил какъв звук е имал басът ми когато го купих.От известно време нямаше никакво звънене и звукът беше много глух, а изключен почти не се чуваше.Сега, поне доколкото си спомням, звукът е същият, както когато си купих баса началото на годината.В момента дори имам нови струни, но съм решил да ги пазя и да видя колко време мога да изкарам с оригиналните :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ей,забрвих ,ама има и още една система също бая ефикасна.Може някой и да я е упоменал вече.Има едни таблетки за почистване на зъбни протези COREGA и още няколко вида пак за бсъщата цел,има ги в аптеките и струват стотиНки.Та разтваряте 4-5 в подходящ съд и оставятв струните хлабаво навити за една нощ или малко повече и еФекта е ЕФЕКТ!!!! иМАТЕ ЧИСТО НОВИ СТРУНИ!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.