Jump to content
Българският форум за музиканти

Да си преварим струните


Nikifena

Recommended Posts

Бтв и аз нееднократно съм си го мислил това!

А и вече като преварявам не слагам никакви измишльотини! Просто вода. Ефектът е същият, пробвайте и ще видите! варя ги около 20 мин.

 

И друго, ако някои си направи труда да ги вари във светъл съд много добре след като изкипи известно количество вода ще видимръсотията от пръстите си по стените му. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само за протокола... от химична гледна точка содата и оцета не се ли елиминираха взаимно?! Киселина + основа = газ+вода(пробвайте сода+оцет в чаша и ще видите)

Ало, цафара по химия - основа+киселина = СОЛ и вода.

Газообразна сол? Може...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не забравяйте природното чудо, наречено оцет....

Не забрявайте и за не-природното чудо, наречено GHS Fast Fret.

SC1.jpg

Редовното мазане преди и след свирене запазва и смазва струните. Почиства и фингърборда освен това.

Оцетът по-добре да си остане в кухнята... за салатката. Освен ако не държите да си осмърдите инструмента де... :o

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само за протокола... от химична гледна точка содата и оцета не се ли елиминираха взаимно?! Киселина + основа = газ+вода(пробвайте сода+оцет в чаша и ще видите)

Момчета абсолютно доказано! :o

Правил съм го съм се чудил що ефекта е почти нулев! Не стана обаче дори като при аssoass, но при мен просто е било безнадеждно - струните наистина бяха бая стари.

Така че ако прибягваме до супички, или само сода или само оцет.

А относно тия мазила - имам едно за чистене на китара - ако и това е със същото качество на работа, предпочитема "супите".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ФастФрет наистина е добро, ама трябва да почнат да се мажат струните още докато са нови. За варенето-моя метод е 20мин, само вода, или с малко сода. Върши работа, ама след 5тото преваряване вече много бързо се скапват-след няма 3-4 часа свирене. Колкото до късането на струни-винаги ми е било странно, аз свиря от 10 години и досега съм късал 2 струни, за които съм склонен да вярвам, че са били заводски дефектни, а искам да ви уверя, че не съм от най-нежните свирачи :angry: .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко офф по повод късането което спомена Steff. Всичките ми късанета на струни са били след преваряване. До сега не съм късал струна при свирене. Обикновено се къса като е свалям или слагам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Привет от мен. Аз свиря на клавири, но мъжът ми е басист и се зачетох във вашите писания. Та да споделя: той си изваряваше струните доскоро, обаче сега ги слага вече в съдомиялната. На цял цикъл, забравяш ги вътре и готово. После излизат почти сухи. Само внимаваш да няма тави и чинии с ориз, той залепва супер кофти. След изваждането ги върти във въздуха, както децата въртят въже за скачане, не знам дали ме разбирате. На финала ги окачва на касата на вратата да повисят и да се проветрят 20-тина минути.

 

П.С. Да не си помисли някой, че се бъзикам, ей!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Това за варенето аз си го бяснявам така:

Първо варят се във вряща вода за да се отстранят мазнините по тях, второ содата се добавя за да се премахнат окисите колкото и микроскопични да са те (най-често по повърхността). 2-3 лъжици сода са достатъчни, за ускорение и усилване на ефекта т.е. за катализатор на дъното на съда може да се постави алуминиево фолио.

Това е от мен, успех , аз отивам да направя сега едни стари метални спагети :twisted:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като четох на дамата нагоре мнението, че мъжът и си ПЕРЕ, а не ВАРИ струните,да вметна, че и аз моите не ги варя. Притеснява ме високата температура - все пак водата в съдомиялната е гореща, но под 100градуса, а при варенето често се стига и доста над 100. Вярно че падат мазнотиите и боклуците, ама струните нали са от няколко метала, и те реагират различно на темпратурното разширяване !!! Затова от 4-5-6 варения се скапват. И най- често се чупят. :dance:

Затова според мен - никакво варене - само пране !

Понеже нямам съдомиялня, ги пера на чешмата с гъбичка за съдове и веро. Понякога ги накисвам предварително във вряла вода с някакъв препарат за почистване на съдове. Веднъж ги прах и в пералнята, ама 40л вода за едни струни - айде нема нужда ! Пък не видях разлика....

:)

А най- добре - нови струни !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А за температурата при варенето, водата достига 100 градуса на водното равнище, а пък на по-високо място(София) температурата на кипене пада. Следователно варете си струните в планината :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Аз от скоро свиря на бас но от баба зная че по добро решение за пичистване на каквито и да метални нещица от Оцет+Сода няма

Баба казваше "Сипваш 0.5л. оцет слагаш 4-5ч.л. сода ама над мифката че ще кипне

и киснеш к'вот киснеш не повече от 20 мин." ем да си призная Файда имаше

Така че не е нужно да се варят

сега по желание може да си згреете малко оцетя ама да не завира

също така от опит зная 4е след оцетно-содената баня един Циф върши страшна работа

 

 

П.С. Аз преди банята си обраотвам струните със шкурка 400-500 :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.