Jump to content
Българският форум за музиканти

Да си преварим струните


Nikifena

Recommended Posts

Тази тема е за мизерници и пропаднали металисти дет не им се дават по 40 лева секи месец и се чудят кака да оправят звука на старите си струни (еее да не прекаляваме все пак няма нищо вечно).

Така сега малко tips&tricks от мен.

По този начин успявам да изкарвам по година, че и година и половина с едни струни, като последните няколко месеца вече не се трае гадния звук, а и никела на струните вече е паднал.

Значи аз съм си изградил 2 номера. Едното е варенето на струните, другото минаване в утразвукова баня.

 

По варенето, сваляш струните, загряваш вода докато заври и буташ струните, слагаш сода и някво веро (така правя аз) и чакасш 10-25 мин

после под чешмата и ги бършеш. Изчакваш да изсъхнат малко и почваш яко фънк, докато не се загуби готиното дрънчене :))))

 

Другото, сваляш струните и ги носиш в най-близката оптика. даваш 1 лев и ти ги почистват.

 

Интересно ми е останалите басисти кво мислят за тва?

Аз лично карам по този начин докато не се скъсат струните (обикновенно от сваляне и слагане се късат горе при ключовете)

 

аре heavy metall !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Айде добре дошъл :) Сбрахме се :D

 

А на въпроса :

Ех тая мизерия :D Добре че китарджийските струни са по-евтини :)

 

Ама внимавайте с готвенето, щото същия гореспоменат Никифена веднъж скъса една добре сварена струна като триааше да записва:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...Опа.а.а... ,това с варенето го знам... От много отдавна,

тогава някой беше споменал нещо такова ,и всички се чудихме дали има

некакъв ефект ,ама никой не го пробва...Та значи преди

два месеца аз зех та преварих едни струни ,за соло китара обаче...

И резултата беше мнооого над очакванията ...Обаче след като се

изварят вместо да се мият е по добре да се минат със спирт.

...И сега ,четейки по-горе се замислих ,дали мамка му да купувам

нови струни за бас ,или да оправя настоящите текиви.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ако не си ги преварявал до сега давай смело :)

 

по мои преценки се преебават някъде след 10 тото преваряване :)

късат се и за нищо не стават :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не забравяйте природното чудо, наречено оцет. Почиства всичко. Струните губят тона си, защото се измърсяват, най-вече потта е най-големият виновник. Така че, опитайте да ги варите в оцетно-водна смес.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз по принцип ги варя по един, най-много два пъти и купувам нови. С две варенета изкарвам година. Да не говорим,че първите струни на моя бас бяха на близо 10 години и след първото изваряване звучеха като нови :) А съм имал случай да късам четвърта струна вечерта преди запис. Не знам как се скъса при условие, че свиря с пръсти...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Ако говориме за късане на струни питайте мене, за една година опрасках 3 комплекта.На един концерт скъсах четвърта, а точно преди следващия трета, за репетициите да не говориме че ме заболява главата като се сета.

За варенето кво да ви кажа, аз съм варил струните със сол, с веро, с прах за пране, и да ви кажа става и с трите неща.Ако ги варя предпочитам да е преди концерт, за да има онова звънтене като когато са нови, лошото е, че не е много траен ефекта.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не забравяйте природното чудо, наречено оцет. Почиства всичко.

Какаво направих скоро, не е истина

викам си аре ще ги варя и слагам сода, веро и още нещо сложих (миришеше на лимон) , и викам аре и оцет :) ЛЕЛЕЕЕЕЕЕЕЕ кака се разсмардя тва :) не е истина, осмърдях къщата :)

Е, че струните после звучаха много добре спор няма :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

btw какви струни ползвате? аз досега съм си взимал разни евтини- encore, stagg... може би са пълна мизерия, не знам :) . Просто нямам база за сравнение :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и аз ползвах досега само онкор(encore) i stagg.честно казано от онкора съм доволен,а стага-пълна мизерия.уффф.ама ся си купих некфи queen от 20 лв(изрично подчертавам,4е не куина от 12 лв,които даже не са никелирани) и са доста добри за цената

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

хехехе този пост ме уби :blink:))

 

Ужас..... не вярвах че след 13години ще се говори пак за това :)

Аз понеже китарата съм я зарязал от 11години та ... не съм в час. Баба ви Гашевска още ли е жива? Там не бяха ли по евтинджос струните?????

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ЕЕЕЕ много се радвам за този форум.Ама да кажа и аз за варенето -миналата седмица си изварих едни ENCORE със сода и оцет карах така една седмица и сложих едни ,които ми бяха подарили GHS 45 серия Basic.Все гледам да ги преварявам само в краен случай ама 50 лева за нови струни не са малко.

~Модерирано от The Crow-моля,ако е възможно пишете на кирилица~

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Що се шашкаш бре...

и Дхими Хендрикс си е мил струните със сапун. :happy:

абе то за варене и аз на времето варих едни ротосаунд ама мислех, че вече сме по адвансед някак.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.