Jump to content
Българският форум за музиканти

Музикален бизнес в България, стъпка по стъпка?


Recommended Posts

Здравейте, 

Сравнително нов съм в този форум и ако вече е имало запитване в форума подобно на моето - моля да бъда извинен. 

 

Та, занимавам се с музика от доста време. Не се имам за професионален музикант, въпреки, че в момента работя като такъв. Имам моя авторска hip-hop, house и поп продукция. Имам домашно студио на ниво сносно за българските стандарти (читав широко диафрагмен микрофон, читав аудио интерфейс, читави монитори, читав DAW). С това студио се занимаваме - аз и няколко типчета. Суровия материал, който правим го даваме на други студиа за смесване и мастерин, защото сме единодушни, че човек може да ходи сам единствено до тоалетната. Имаме амбиции да правим по-сериозни неща - тракове, клипове и да ги популяризираме пред българската публика, чрез медии, участия и т.н.

 

Въпросите ми към Вас, колегите, които са по-навътре в материята, са следните:

  1. Каква е процедурата и документацията, която трябва да се изготви за да узаконим нещата си?
  2. Каква е процедурата и документацията, която трябва да се изготви, чисто юридически, да узаконим и регулираме отношенията помежду ни, с типчетата с които работим?
  3. Нужно ли е да регистрираме собствен лейбъл, и ако е нужно - каква е процедурата и документацията, която трябва да се изготви за да го регистрираме?
  4. Има ли в България компании или лейбъли, които работят с външни продукции? По-просто: Имам, да кажем, един мултитрак проект, завършен проект или демо с напълно уредени авторски права (т.е. не занимавам компанията с чисто юридически формалности) и искам дадена компания да го издаде, промотира и т.н. срещу съответната за тях печалба или уговорка за процент от бъдеща печалба. Ако има такива компании в България, кои са те и лесно ли се стига до тях?
  5. Трябва ли да имаме регистриран собствен лейбъл за да стигнем до тези компании?

Предварително благодаря за отговорите Ви.

Поздрави - Мишо!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

привет,

по т.1  и 2  - хората отдавна са го измислили , регистрирате  си акционерно дружество, и си разпределяте дружествени дялове.

Така юрдически типчетата стават партньори (с равни или не толкова равни дялове)

за всичко друго по-долу.........според зависи. КАкво точно разбираш под ЛЕЙБЪЛ? Струва ми се , че в БГ нещата винаги са криви, така че се съсредоточете към т.1 и 2

Успех! 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мишо, собствен лейбъл не ти трябва. Има това което търсиш и се казва Third party distributor. Разпространяват музика от музиканти и лейбъли по цял свят в онлайн магазините. Има няколко такива у нас. Дали е оферта незнам, защото в крайна сметка до теб достига 50% от продажбите, но поне нещо достига....... при другите и толкова не достига.....

http://silvernoise.net/

Това е компанията на Александър Сано, по-известен , като "косъма" от под прикритие. Той се занимава с това.

Иначе за отношенията между Вас, се обърни към адвокат, за да няма този каза това, онзи каза това.......

Успех :)

ПС: Смесва ми се хип-хоп, ако имате някой трак, пратете да си поиграя за кеф. без пари и т.н.

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.