Jump to content
Българският форум за музиканти

В търсене на приемлив кондензаторен микрофон


vane

Recommended Posts

Не изяснихме дали искаме студен или топъл микрофон. Rode-a е красив като звук, цветен е (без да оцветява много). Да, високите сякаш са напомпани ама това е при всички 797 шпули. Да спорим за микрофон е абсолютно безцелно след като не знаем и какво ще го храни този микрофон. ( Дали ще караш с А92Н или Vpower).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Относно интерфейса - M-Audio firewire 410, от доста време съм с него. За момента ще се кара с него, докато има нов свеж приток на финанси за преамп или нов интерфейс :)

 

@Misterj какъв Rode имаш и колко взимаш за тест ? :)

 

Иначе в студио съм записвал и с Neumann U87 (всички знаем за какво става въпрос), пробвал съм и KSM 32, но ми беше доста мътен, поне за моя глас............

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодарско @anomandrus. Ще го тествам.

 

Докато снощи "прослушвах" поредната порция микрофони из Интернет, попаднах на Shure KSM27, който ми допадна ( от , разбира се, youtube не го смятам за съвсем меродавен, но все пак .....). Най-забавното е, че видях в последствие, че микрофонът е спрян от производство :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това, което трябва да се има предвид при тестове на микрофони в типичната домашна обстановка е фактът, че слушате повече стаята отколкото микрофона.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То аз не съм посочвал бюджет :) , защото тръгнах от един микрофон, а пък си харесах съвсем друг :) Но сигурно другата седмица ще е "голямото пробване" :) Любопитно щеше да ми е да видя At 2020, но може би ще мина на нещо в друг ценови клас ...........

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 Ако нямаш акустично третирано помещение няма огромно значение дали ще вземеш Neumann или Audio Technica. Колегата blr малко по-нагоре ти го е обяснил. При всички положения е по-добре да вземеш кондензаторен микрофон. Динамичните понасят по-голямо налягане, затова често ги използват при ударните инструменти и като цяло по време на концерти. По-издръжливи са на удари, а и на концерта няма да усетиш колко е "топъл" или "мек" някой микрофон. Най-много да усетиш колко е топъл и твърд тоя зад тебе, ако е много фрашкано с хора. Придържам се към предложението за Rode NT1. Досега не съм чул лош отзив за него, а и е в постижимия ценови клас. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Днес тествах Rode NT1A, NT2a, NT2000, M-Audio Solaris и моят Shure Sm58.

Като цяло NT2A се представи прилично, звучеше доста балансирано.

NT2000 звучи още половин идея по-гладко, но е вече над 800лв., което излиза извън сегашните възможности.

Сигналът на NT1A беше доста силен, "с"-тата звучаха много тегаво и като цяло не звучеше много по-добре от ниския клас микрофони, които съм пробвал като AKG Perception 220 и по-лоши. Имаше няколко пика на същото ниво като NT2A. M-Audio-то беше малко по-добре, но му липсваха низини и отново "съсканията" дразнеха.

Това е на кратко, ще видя дали ще успея на пробвам и Sound Projects B1 и B3 .............

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди доста време и аз имах същата дилема за избор на микрофон за домашни записи. Отначало си взех AKG Perception 200, но нещо не ми хареса и го продадох. После се двуомях между Audio-Technica AT4040 или Rode NT2a , Взех си NT2a, защото го имаше в БГ и приключих с дилемата. Rode - то е добро, както си забелязал звучи балансирано, и има доста натурален звук ( което е и + и - в различните ситуации ). След време чух случайно и AT4040 и чесно казано ми хареса повече. Нямах възможност да направя А-Б тест - и навярно мнението ми не обективно, но ми звучеше с по-оцветен звук - в хубавия смисъл. AT4040 е по-чуствителен към  25.1 mV като сила като NT1A срещу 18mV при Rode NT2a. Един от плюсовете на Rode е че има много малък собствен шум. Общо взето и двата имат и + и - , но то със всичко е така. AT4040 си струва ако имаш познат в Щатите и ти го вземе от там за 300$ , че в Европа са доста по-скъпи и не си струва. И задължително трябва да го чуеш преди това, че вкусове много - правил съм грешката да си купя микрофон по мнения на хора и съм съжелявал.  

Сигурно си чел доста ревюта , но ето ти още едно за занимавка - Цък

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Последното, което прати не го бях засякъл, така че беше полезно. Накрая се спрях на Rode NT-2A. Купих си го от БГ, въпреки, че беше с около 70 лв. по-скъп от Томан, но все пак го тествах, а и гаранцията му все пак ще е тук, вместо да се праща обратно в Германия (надявам се така или иначе да не се налага). Този вариант предцених като удачен. И този микрофон "съска" малко, но като се експериментира и му свикна, се надявам да се получи сравнително добре. Иначе има добра детайлност и се надявам да свърши работа. Надявам се и масата му от над 800 грама да е показател за качество.

Studioprojects B3 (с мултипатърн възможности) нямаше в БГ, а аз в крайна сметка предцених, че мултифункционален микрофон ще бъде от полза.

Редактирано от vane
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нещо леко странично за гаранцията. Лично препоръчвам немската, на швабите много не им пука дали продуктът има драскотина и почти никога няма да ви върнат нещо понеже не сте го пазили добре, докато в БГ .... ситуацията е друга. Не съм и много сигурен, че ако върнете микрофон в София ще ви го подменят или ремонтират кой знае колко по-бързо, но и дори и да е така едва ли разликата ще е голяма. Пращал съм от Русе до Германия доста специфична платка таскам за ремонт, след две седмици получих нова, а не беше и никак евтина ... 700 евра, мисля, че и вината да се прецака беше моя. В България представителите на Таскам ми отказаха замяна, трябваше да се обърна до тези в Германия.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много е важно не как звучи самостоятелно а в микс. По принцип от ценовия клас от 4-5-600 лв. съм сравнявал многократно studio projects, С1, В1, AKG 4000 и един лампов MXL и мога да кажа, че този последния микрофон става за почти всичко, докато другите ги ползвам само за стайни микрофони при запис на акустични инструменти или за озвучаване наживо на акустични инструменти или хорове. За други цели просто не стават.  В доста по-горния ценови клас от 2000 лв с две ръце бих избрал U87 ако съм ограничен в избора до един-единствен.  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.