Jump to content
Българският форум за музиканти

подьржане на грифа с напояването му на лимоново масло


TARTO

Recommended Posts

Аз тези които ползвам всекидневно ги чистя на 1-2 месеца.

...

Не знам как мажеш фретборда, но по принцип не му е нужно много. Просто след намазването почти веднага забърсваш, без да бързаш - повърхността на фретборда вече е поела колкото е нужно. Не е нужно да се "кисне" в масло. Идеята е след почистване от мръсотия да се освежи дървото и да се предпази от потта, която постепенно съсипва дървесината.

 

А, за почистването нищо не казвам - търкам като луд при всяка смяна на струни. Оно си требе ... или сака ли беше :). Не знам как я виждате точно нуждата от мазане обаче - аз си свиря доста интензивно на китарите, но поне видима промяна, която да се третира с масло, за по-малко от година-две не усещам.

 

За количеството може и леко да съм прекалявал, наистина. Имам тенденцията да предобрям нещата :). Но дори и първия път, когато всъщност го направи един доста грамотен колега, си се забелязваше известна кратксрочна промяна на звука.

Редактирано от sevenstring
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

гледаи ти , това омазване на грифа си е било почти наука , след вчерашното намазване наистина имаше краткосрочен ефект в промяна на звука сега вече сьм убеден след като днеска пак я хванах китарката вече си звучи по обичайният начин , но грифа изглежда досто по тьмен и това ми харесва но все пак няма да прекалявам с мазането 2-3 пьти годишно разбрах че е предостатьчно

да ви питам , за китари с матирано покритие на тялото трябва ли да се полагат някакви спец грижи

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Тия уши с какво трябва да ги мажеш, за да го хванеш това звънливото :D

 

Майтапът настрана. Такива субективни мнения на кой му глъхне китарата и на кой му пищят ушите... Нямам много време за експерименти тия дни. Иначе директно бих поканил някой колега да намине, да му пуснем китарата на осцилоскопа, после да я намаже и да я пробваме пак ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ми наи вероятно като се замисля явно разликата в звученето е дошло и си е отишло в резултат на това че не махнах струните а само ги издьрпвах нагоре надолу и те са се омазнили и след като са изсьхнали са си вьрнали обичаиното звучене ,

а що се отнася до това дали само по слух можем да усетим разлика и понеже някои хора се бьзикат за това , нима когато слагаме нови струни и различни марки не се усеща това нещо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Явно някой от X-men е сред нас във форума, щом чува промяна в звука след мазане на фингърборда...остави другото, ами и чува кога ефекта е отшумял...евалата :)

 

Аз задължително си чистя и мажа фингърборда при всяка смяна на струни, независимо дали е 1 година или 2 месеца. Смятам, че по репетиционните е достатъчно мръсно и за мен лично е въпрос на това да се чувствам комфортно, още повече след като съм виждал колко мръсотия пада от него. Дори китарата да не излиза от вкъщи, все пак мъртва кожа, мазнина от пръстите, домашен прах /което също основно е мъртва кожа/...да не си поддържаш китарата за мен е все едно да не се къпеш.

 

Освен това на мен ми е кеф да ги полагам тия грижи, за мен си е ритуал, който ми носи удовлетворение. Правя си кафе, слагам китарата на масата и почвам....може на някой да му прилича на фетишизъм....сигурно е прав :D

Редактирано от Yves
  • Like 2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Мани, бегай :D Аз единия път като си чистих Squier-a при смяна на струните дори се надъхах с гумичка за молив да свалям ръждата от сърцевините на single coil адаптерите :D Толкова лъскави дотогава не ги бях виждал ;)

 

Което ме навежда на следната мисъл:

Някой от колегите по-нагоре беше писал, че си маже и струните, за да не потъмняват твърде бързо. Чудя се ако се мажат и адаптерите, това дали ще води до същия ефект. Не ми се вярва да подобрява звука, даже никак, но поне външния вид може да спечели от това. Вие как мислите?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ти колко години свириш с едни струни?

 

Сменям струните на 6-12 месеца.

Китарите са ми с Флойд Роуз и затова сменям струните една по една и след това настройване, но никога наведнъж.

Когато почиствам или смазвам фингърборда,

натискам силно ръчката с едната ръка, отпускам струните и търкам с другата.

За смазване използвам Dunlop 02 Fingerboard Deep Conditioner.

Редактирано от DILETANT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Как така на 6 месеца? Да не би китарата ти да е фретлес или свириш с комплекти от някакви космически материали? Какво остава от звука на струни на 6 месеца, ако свириш редовно, разбира се?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е защо пък не? Струни с покритие спокооойно изкарват 3-4 месеца, ако не си много редовен и/или придирчив и по над половин година, така че...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Как така на 6 месеца? Да не би китарата ти да е фретлес или свириш с комплекти от някакви космически материали? Какво остава от звука на струни на 6 месеца, ако свириш редовно, разбира се?

 

Свиря със струни Dean Markley Blue Steel 9-46, които са стоманени и закалени посредством замразяване до ниски температури.

Бих казал, че са доста трайни и като здравина и като звук.

Освен това редовно ги почиствам с Fast Fret.

Но не свиря само на една китара.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.