Jump to content
Българският форум за музиканти

подьржане на грифа с напояването му на лимоново масло


TARTO

Recommended Posts

Да подобри звука не ми се вярва просто,защото това е препарат за почистване и подхранване на дървото,надали има общо с електрониката.Аз ползвам някво лимоново масло Kyser Klassics вианги като сменям струни,а това значи на 2-3 месеца.Някои хора биха казали,че е много често и не е нужно,но като сменям струните изчиствам китарата цялостно,изчиствам и грифа и се отървавам от старите струни.Поне като нещо сме почнали да го направим изцяло,а не от части ебаси.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като звук наистина няма да има разлика. Като усещане - може, предвид, че ще е по-чист фингърборда.

Обикновенно препоръчват да се ползват такива масла 1-2 пъти в годината (значи на 5-6 месеца веднъж). Какви странични ефекти може да има от прекомерно използване? Не знам. Имам един Squier, който е произведен 2005 година и нито един път не съм му мазал грифа. Основната идея на тия масла е да хидратират дървото. Пък дали ще е лимоново (то просто май е най-популярното), бадемово, кокосово... И тука си говорим основно за палисандрови фингърордове, а не кленови, които са лакирани.

 

А това, че на SRV китарата изглежда така, сякаш е пускана по стъпала не значи, че гирфа й не е бил чистен никога.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А това, че на SRV китарата изглежда така, сякаш е пускана по стъпала не значи, че гирфа й не е бил чистен никога.

 

Не само е чистен но са му сменяли и радиуса...

А ако не знаете защо изглежда така No1 на Стиви Рей Воун, гледайте концерта му от 83-та (ако не се лъжа).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И самият нек на SRV guitar # 1 е сменян:

 

The fingerboard had worn down due to the number of refret jobs over the years. According to the Fender® Custom Shop, upon examination of #1, the neck had been repaird after it was damaged in an accident while on tour. The original neck was replaced with a neck from one of Stevie's other guitars, and then later by a neck from Fender. The original neck was put back on after Stevie's death.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе не знам наистина ли има музиканти, дето вярват, че китаристи от световна класа ще излязат с мърлява китара при положение, че си имат цял отряд инженери дето са отговорни техниката им да е в перфектно състояние

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Един приятел лютиер разправяше за негов клиент - концертиращ цигулар, който на всеки няколко месеца изтрещява тотално и в адската паника си носи инструмента за "servicing", твърдейки че нещо не звучи като хората. Цигулката е от този тип, дето реално не можеш да си я купиш, а само я рентваш с подкрепата на спонсор. Та както и да, инструментът е в перфектно състояние, поддържа се както му е реда. Моят човек прибира въпросната талпа в работилницата и я държи около седмица без да пипа нищо по нея. След това обира комплименти за перфектно свършената работа, цигулката звучи екстра once again.

Моралът на историята е, че дори и добре да си познаваме инструментите, понякога ушите ни лъжат Понякога дори искаме да си повярваме, че въпросния ритуал/мехлем оказва някакъв положитен ефект върху звука, без да има логика в това.

  • Like 3
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ти да видиш в аудиофилските форуми какво става... шапка ще ти падне

 

... абе дали има китаристи аудиофили? :D с "поляризирани" кабели и кубетата им да седят на родиеви конусчета...?

  • Like 2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ти да видиш в аудиофилските форуми какво става... шапка ще ти падне

 

... абе дали има китаристи аудиофили? :D с "поляризирани" кабели и кубетата им да седят на родиеви конусчета...?

 

А тука щото не е така... Едни махат капака на отвора за тремолото отзаде и чуват различни неща. Митове и легенди. Внушението е голямо нещо.

  • Like 4
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-голямата аудиофилска глупост, която съм чувал, е за вчесването не килима. Да, буквално вчесват килима в стаята си за слушане. С някаква подходяща четка (или знам лии аз точно какво) подреждат власинките да са в една посока и то определена, защото звука нещо се променял... :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм сигурен, дали някой не стои да ги измисля тия неща нарочно, за да се забавлява, гледайки как хората ги правят.

  • Like 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Определено се забавлява - и аз ако продавам кабели за 20 хиляди на някакви лумпени, и аз много ще се забавлявам :) На мен ми е по-интересно дали тези, които произвеждат аудиофилските глупости вярват в тях или напълно целенасочено се възползват от безмозъчноста на аудиофилите :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.