Jump to content
Българският форум за музиканти

Ground

Изработка на гриф за китара?

Recommended Posts

Имам една много приятно звучаща китарка Schecter, която обаче е с леко кривнат гриф. По мое мнение дървото на тялото е добро, като звук, но заради кривината(според мен) струните жужат на няколко места, като в ниските прагчета е по-осезаемо и ми пречи да постигна достатъчно стегна тон, когато увелича гейна. 

Чудя се, колко би излезнало и възможно ли е да се изработи гриф по образец на оригинала(но не е задължително), тъй като ми е удобен, и въобще, струва ли си за такава китара да се прави упражнението? Предполагам, че много зависи от материала, кой го прави и много други фактори, но мен ме интересува някакво бюджетно, до колкото е възможно, решение за китара на ръба между ниския и среден клас. Китарата е Schecter Diamond 006.

Може и на лично, ако имате някакви съображения :)

Не знам дали жуженето на няколко места е от крив гриф или износени прагчета....

Гриф може да ти направят много хора, въпросът е струва ли си за тая китара...доколкото се ориентирам в моделите на Шекитата това е нисък клас.

Не знам на какво ниво си, но след като си от София има достатъчно хора (проф.лютиери и любители), които могат да я погледнат и да ти кажат дали има нужда от левелинг на прагчетата, дали грифа е крив наистина, и дали ще стане с пипане на шиша или е дефектен и тн. А може просто да се нуждае от сетъп.

Нека по-запознатите да се изкажат, но изработка на нов гриф, в завършен вид, си е играчка и няма да е 100-на лв.

Edited by Slide

Начинаещ съм, но как да кажа, когато я погледнах в очите сърцето ми заби по "онзи" начин :D Кефи ме китарката и ми се иска да се погрижа за нея. Отговорът "няма да е 100-на лева" е точно това, заради което пуснах темата и ме ориентира горе долу. Все пак, ако не е над 200лв. бих се позамислил да я пимпна, заради очите :)

За сетъп я дадох на лютиер, но грифът не е крив в посока, в която влияе тръст рода, и предполагам, че няма как да се оправи освен с длетото или със смяна. Не е някво нечовешки криво дръво, ама според мен бръжденето се появява от това. Когато я сетъпваха не ми хрумна да питам за подобно нещо и така до сега. По принцип вече си мисля, че имам най-обща представа за основните положения в сетъпа. Това ми е трета китара, освен това съм пробвал и много други, като всеки път обръщам внимание, какъв е екшъна, как е постигнат при различните видове китари в зависимост от конструкцията, браждят ли им струните, къде бръждят... интересно ми е и чета доста уж, но в случая всичко друго по моята китарка изглежда добре и по-скоро смятам, че в кривината е пробмена, щото съвсем леко усуква - поне така изглежда.

Благодаря за отговорите!

Щом кривината е такава, че не е твърде очевидна, а се усеща по звъненето на прагчетата, много е вероятно проблема да може да се оправи със сетъп, левелинг(изравняване на прагчетата) или смяна на прагчета("изравняване" на фингърборда преди поставянето на новите). Трите процедури са прогресивно по-скъпи, но нито една от тях не е непосилна или много скъпа.

Нов гриф би имало смисъл да се прави само ако този е прекалено крив и усукан (размера на кривините е съизмерим с дебелината на фингърборда). За отклонения от части от милиметъра, няма смисъл.

Edited by Evtim Djerekarov
  • Like 3

...Имам идея,какво може да се направи,обади ми се на тел.0898/337154,

facebook Chris Bass или skype basista65

Поздрави!

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Similar Content

• By canev
      Здравейте!
      Притежател съм на китара  Ibanez RG 320 FM, произведена в Индонезия.  В началото много и се радвах, но с годините и намирах все повече кусури. Исках да има по-добър състейн и затова и смених адаптерите с DiMarzio. След няколко години смених и тремолото, надявайки се на ощепо-добър състейн. Тремолото избрах след доста четене в нета и гледане на клипове в YOUTUBE. То е японско - GOTOH GE-1996T Licensed Floyd Rose locking tremolo и си е супер, но резултата си остава същият. След 12 –то прагче , китарата губи състейн ( или по-скоро не е достатъчно продължителен). Особено при бендинг ( опъване на струната нагоре), след 12 –то прагче тонът звучи известно време и изведнъж спира, сякъш е отрязан с нож, а не плавно да затихва. Това ме вбесява. Освен това, отстоянието на струните от грифа е доста високо според мен (около 3-4 мм) а, аз обичам да свиря с нисък action. При опит да смъкна струните, състейна още повече се загубва и струните към последните прагчета започват да опират в грифа. Какви са възможните решения пред мен?
      1.Лютиер може ли да реши тези проблеми, да речем чрез настройване на тръсрода, прагчета и т.н
      2. Възможна ли е смяна на грифа с по-висок клас, защото според мен това е сновната причина.

Не искам за сега да продавам китарата, защото вложих доста в нея. Каква инвестиция да избера?
    • By GeorgeKK
      Здравейте,
      Днес имах нещастието да чуя един силен "разкъсващ" звук от грифа на баса и сега пружината вътре в него се върти свободно и безкрайно. И в двете посоки. Освен съболезнования приемам и съвети къде мога да го занеса за ремонт. И изобщо дали може да се оправи.
      Баса е Warwick SS. Баси баса.

Благодаря предварително на всички.
      Поздрави.

Отивам да се напия.
      Жоро
    • By Лими
      Целта на темата е да споделим и обсъдим кой какви параметри на грифа предпочита и защо.

Параметрите са:
      мензура, радиус, ширина, междуструнно разстояние, материал на грифа, форма на шийката и лаковото и покритие, екшън, видове прагчета.

Други параметри, адаптери, видове струни, бриджове и т.н. не бих желал да обсъждаме тук, за да не разводняваме темата.

Аз ще споделя някои от мойте предпочитания, но ако се сетя за още неща ще допълвам периодично.
      Мензура и радиус - За акомпаниране с пълни акорди предпочитам стандартна мензура(648мм/25,5in) и по-малък радиус, но не повече от 12". Така по чисто свиря барета с трети пръст.
      За преобладаващи солови изпълнения с много бързи гамовидни пасажи и по-рядко акорди с малки бендове предпочитам по-къса мензура - 635-642мм и по-плосък радиус, над 12".
      За класическа китара - плосък гриф или поне 16" и нагоре. Не знам дали китарите ми имат променлив радиус и какво му е приложението. Споделете!

Ширина на гриф и междуструнно р-е - За пръстово свирене предпочитам ширина при нът 42мм и разстояние от Е до Е 35-36мм. При бридж - 52-53мм. За солови изпълнения с 1-2мм по-тясно.

Материал на гриф - предпочитам нелакирани, независимо от какво дърво, стига да е твърдо, защото лаковото покритие рано или късно се протрива неравномерно и повърхността става нехомогенна като усещане. Любопитно ми е какво е усещането с графитен гриф?! Ако някой има практика с такъв нека сподели!

Покритие на шийката - все ми е тая дали е гланцово, матово или друго, защото досега не съм имал усещане за улеснение или затруднение при свирене с всякакви покрития, може би заради нормалното овлажняване на кожата ми.
      Форма на шийката - За акомпанимент с пълни акорди предпочитам C Shape или D Shape по-тънки, но не прекалено. Не мога да дам в момента предпочитаните ми размери.
      За сола с бързи гамовидни пасажи освен гореизброените форми харесвам и Medium V и Soft V.

Екшън - При употреба на акустична китара за акомп предпочитам по-висок екшън за по-силен звук без бъъзз.:
      1-ва стр на 12-то прагче 2,2мм, а 6-та 2,7мм. При 1-во прагче съответно 0,5мм и 0,6мм.
      За бързи солови изпълнения при акустична и ел. китари - под горепосочените параметри, но при преобладаващи бендове предпочитам около посочените параметри.

Видове прагчета - За съжаление нямам богат опит с видове прагчета, защото всичките ми китари до сега са били с тесни и ниски прагчета, от които съм доволен, но и не знам как да се възползвам от различните им параметри. Бих помолил да ме просветлите по този и други от посочените до тук параметри!
      Прилагам и линк за информация към повечето от посочените параметри
      https://www.google.bg/search?q=radius+of+guitar+fingerboard&client=ubuntu&hs=Ts5&channel=fs&tbm=isch&imgil=K-IGNy3pG40asM%253A%253Bi57wHG6fKyY_OM%253Bhttp%25253A%25252F%25252Fwww2.fender.com%25252Fexperience%25252Ftech-talk%25252Fwhat-is-fingerboard-radius%25252F&source=iu&pf=m&fir=K-IGNy3pG40asM%253A%252Ci57wHG6fKyY_OM%252C_&usg=__jG5Pc8ESHpDMeFDmko5Ll-n_Zh0%3D#imgrc=K-IGNy3pG40asM%3A&usg=__jG5Pc8ESHpDMeFDmko5Ll-n_Zh0%3D
    • By vasilena0901
      Здравейте!
      Имам класическа китара. Вчера й се скъса първа струна. Вкъщи намерих метални струни, но съм чувала, че изкривявали грифа на класическата китара.
      Живея в малък град, където няма музикални магазини. Сложила съм само първа струна /металната/ и останалите са си найлонови. Усеща се разликата, но съм само любител и не ми пречи толкова. Скоро няма да пътувам до голям град.
      Просто искам да питам дали нещо ще стане на китарата ако свиря с една метална струна.

• By merkurial
      Здравейте, наскоро си купих нова електрическа китара, но тя е със Set-neck и че чудя дали е възможно по някакъв начин да се разлепи или с времето лепилото да започне да отпуска.

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.