Към съдържанието

Снимка

Изходи на лампов усилвател, съпротивление ?

• Please log in to reply
9 отговора на тази тема

#1 Belgarad

Belgarad

Редовно навъртащ се

• Members
  • PipPipPip
  • 312 Мнения:
  • Инструмент:guitar

Публикувано 04 януари 2013 - 08:42

Здравейте, почти съм сигурен, че темата не е точно за тук, тъй като нищо няма да проектирам или конструирам, но съм и почти сигурен, че тук ще получа правилните отговори. Наскоро се сдобих с първата си лампова китарна глава, Elephant 50 W (не разполагам с техническа информация за усилвателя). И когато трябваше да я вържа към кабинета в мен възникнаха няколко въпроса, на които предишният и собственик не можа да ми даде отговор. Знам със сигурност че е 50 W, предполагам, че е моно усилвател, но има два изхода за колони, има и превключвач на съпротивлението 4,8 и 16 ома. Първият ми въпрос: след като изходите са 2 като поставя превключвача да кажем на 8 ома, това какво означава, че на всеки от изходите трябва да закача говорител или говорители със съпротивление от 8 ома или на двата изхода (и двата са с женски жакове 6.3 и двата са в Output speakers има отделна графа LIne) общият омаж трябва да е 8 ома? Вторият ми въпрос е има ли как да измеря (имам само мултицет) без да отварям усилвателя съпротивлението на изходите? Ако беше транзисторен усилвател хич нямаше да се поколебая да ръчкам и да експериментирам, но точно в този случай не ми се иска да прецакам усилвателя и малко вероятно, но възможно себе си.

Благодаря.      

Този пост е редактиран от Belgarad: 04 януари 2013 - 08:44

#2 Yves

Yves

Тежко пристрастен

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1970 Мнения:
  • Инструмент:Full Metal Jacket

Публикувано 04 януари 2013 - 09:01

И двата ми усилвателя имат по 3 изхода за говорител, 2 от тях са за един и същи импеданс. Примерно 1х16 ома и 2х8 ома. На единия 8-омов включвам 8-омов кабинет и смятам така е правилно. Поне така пише в книжката :D Освен ако твоят не е някакъв много нестандартен би трябвало да е същото :)

На втория въпрос не мога да отговоря нищо смислено :D

Warwick Corvette Bubinga 5 // Warwick RB Corvette $$ 5 // Dunlop Cry Baby 105Q Bass Wah // MXR M87 Bass Comp // MXR M80 D.I.+ // Sansamp Bass Driver DI // TC Electronic Polytune // N-audio PowerBox Mk2 // Ampeg SVT III PRO // 2 X Hartke 210 TP

#3 Parni_Valjak

Parni_Valjak

Soundman ltd - The Professional Solutions Provider

• VIP listed
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4548 Мнения:
  • Инструмент:МОЗЪК REVOX TEK FLUKE HP

Публикувано 04 януари 2013 - 10:38

...общият омаж трябва да е 8 ома?ДА

Вторият ми въпрос е има ли как да измеря (имам само мултицет) без да отварям усилвателя съпротивлението на изходите? Няма да стане с мултимер. Доста по-сложно е ...

Rumen Kolarov:   Както винаги инж. Манов е прав!

eCJph5P.png

1.If You Think A Good Technician is Expensive, Try A BAD Onе !  2.If you have to ask the price, you can't afford it. biggrin.gif

3.ДА ПИЕМ ЗА ТОВА: ЖЕЛАНИЯТА ДА НИ СЪОТВЕТСТВАТ НА ВЪЗМОЖНОСТИТЕ! (Кавказка пленница)

4."е" на "х"-та и да го плашиш с диференциране едва ли му пука на аргумента... (Telerig)

5." ДА РАБОТИМ НЕ САМО С РЪЦЕ , НО С УМ И СЪРЦЕ" (Басурендер) 6.Сега е епохата на Гангнам Стайл, АйПад, АйФон и АйСиктир...( patient)

7.Другаря Кире- "Инженерите със вкус, пипат само ток и блус...." 8.Като не можеш, най-лесно е да кажеш, че не искаш. (docc)

9.“It’s an unfinished job, looking for high quality audio. It never finishes.”-Rupert Neve   10.Fingers On Strings, Hands On Faders, Music On Tape.

11.musicman: Колкото по глупави въпроси задаваш, толкова е по-малък шансът, отговорите им да ти харесат. Забележи, не да ти помогнат, а да ти харесат.

#4 Baby Thomas

Baby Thomas

Professional Hater

• Mods
  • 10453 Мнения:
  • Инструмент:AllTube AppleMac

Публикувано 04 януари 2013 - 10:43

АМР-овете се правят стандартно. Ако имаш 1 изход и щракалка е лесно - каквото показва тя.

Ако изходите са 2 те са вързани паралелно, за да може да се включат два каба. Ако включиш два говорителя от по 16 ома - превключвателят трябва да е на 8 ома, ако включиш два по 8 ома - превключвателят трябва да е на 4 ома.
При някои няма превключвател, а има няколко броя изходи - принципът е същия, но реализацията различна.
Ако ще те успокои можеш да отвориш АМР-а и да видиш какво пише на изх. траф, както и да разучиш детайлно системата на превключване на изходите. Но според мен няма смисъл.

С мултицет не.

#5 bir4o

bir4o

Пристрастен

• Members
  • PipPipPipPip
  • 671 Мнения:

Публикувано 04 януари 2013 - 11:08

Дай да видим и ние какво представлява тоя усилвател от вътре. Щракни няколко детайлни снимки /отвътре на машината/ и най вече на изходите.

#6 Belgarad

Belgarad

Редовно навъртащ се

• Members
  • PipPipPip
  • 312 Мнения:

Публикувано 04 януари 2013 - 11:22

Благодаря, за бързите отговори. Предполагам, който е правил усилвателя (или поне много се надявам) е спазвал някакъв стандарт и другият път когато отида в репетиционната ще го вържа към кабинет 2х12 всеки от говорителите е 8 омов и с отделен жак 6.3, като превключвателя на усилвателя ще го наглася на 4 ома. Тогава ще направя и няколко снимки на усилвателя, но само отвън, все още не съм навит да го разглобя :D

ПС: Оказа се доста по-добре че попитах преди да ръчкам. И както очаквах получих бързи и полезни отговори.

Този пост е редактиран от Belgarad: 04 януари 2013 - 11:25

#7 Nikifena

Nikifena

пропадлък

• VIP listed
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4535 Мнения:
  • Инструмент:бас

Публикувано 04 януари 2013 - 12:19

Човекът който прави тези усилватели имаше постове във форума. Опитай се да намериш негови координати, питай го и той ще ти обясни. Така е най-правилно щом няма ръководство за експлоатация или техническа документация към този усилвател.

Останалото е гадаене кой какво е правил.

#8 Belgarad

Belgarad

Редовно навъртащ се

• Members
  • PipPipPip
  • 312 Мнения:

Публикувано 04 януари 2013 - 13:24

Наистина се опитах да открия човека или поне публикации не само във форума още преди да пусна темата, но за съжаление без успех. Намерих снимки в нета на една 100W глава визуално почти идентична с моята. Естествено две от големите лампи при мен ги няма. Ето линк:  http://www.avanta.cc...0933&d_id=57318

#9 L.K.

L.K.

не се трае

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2653 Мнения:
  • Инструмент:китара

Публикувано 05 януари 2013 - 02:23

Подкрепям мнението на Baby Thomas.

#10 Belgarad

Belgarad

Редовно навъртащ се

• Members
  • PipPipPip
  • 312 Мнения:

Публикувано 14 януари 2013 - 21:02

Пуснах усилвателя и вече втора седмица си свиря с най-голям кеф. Благодаря за помощта!

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни