Jump to content
Българският форум за музиканти

Важен микс - мнения спешно


Recommended Posts

Кандидаствам за работа в звукозаписно студио, че ми пратиха парче за смесване, да ме тестват. Та ми е доста важно да го направя добре. Срок не са ми дали, но поради различни причини ми се иска да го завърша до понеделник, тоест за 2 дена и половина.

Стилът е хип хоп, нещо доста далечно за мен, но нямам много избор.
Още не съм прибавил вокали и ривърб, тях ще ги слагам утре. Също панорамите не са окончателни. То доста неща не са окончателни де, ама инструментала е що годе заформен. Ето това е част от парчето до този момент:

https://dl.dropbox.com/u/59307400/Song1_instrumental.mp3

Като цяло не се изкефих много на суровите писти, но направих каквото можах да заприличат на нещо. Касата нямаше особено плътност (тя и сега май няма много). Барабанчетата ми звучаха евтино. Единият от бас траковете (този в началото) беше смесен с някаква каса. Hi-hat-a не беше като типичен хат, а някакъв странен. Китарите бяха доста неравномерни.

Та очаквам вашите мнения и съвети, утре вероятно ще кача вариант с вокали и ривърб.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Можеш да сложиш още по-тънко соло барабанче и да го намалиш,щото това звучи много по-рокаджийски.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

това е някакъв old school мен, и така като слушам е много труден за работа....

На пръв поглед касата звучи глухо, опитай да повдигнеш с EQ малко високите към 6кхц, за рок парчетата и над това, виж дали ще има атака, ако изтънее остави... Иначе според мен синтовете им сложи сериозен ривърб.....

Можеш ли да добавяш писти от теб????

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам как искаш мнение за микс, който още не е завършен??? Ако е да се даде мнение за баланс, ами добре е балансирано.

Друг е въпросът, че като сложиш вокалите и ще разместваш доста неща. Значи.... и балансът няма да е добре.

Миксирай цялостно, ако започнеш с ударни, бас, в никакъв случай не оставяй гласът на последно място. ТОЙ Е ВАЖНИЯТ.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Оставете тоя рок сега, чист хип хоп трябва да е това (то с вокалите става напълно очевидно). Семпли от мен не са ми казали да не ползвам, но не са ми казали и че може да ползвам. Така че предполагам, че искат да видя какво мога да направя с техните тракове. За барабанчето се притеснявах че тънее, че за това му вдигнах високи да стане малко по-здраво. Не пречи да се намалят обаче, ако наистина много бяга от стила така. Касата ще се дооправи и тя. Ривърб както казах, ще оправям днес.

@mistej

Правя това, понеже нямам никакво време. Ако пусна микса в последния момент, когато е завършен и трябва да го пращам, доста вероятно е да не получа никакви мнения в темата на време. Че за това предпочетох така. Така поне може донякъде да се чуят грешки в отделните инструменти, то е ясно че с вокалите и ривърб ще се промени прилично. А вокалите съм ги оставил за последни, понеже така съм свикнал винаги. Предпочитам да има някаква музика, над която да пеят вокалите. И също да видя как се вписват вокалите в полузавършения инструментал и ако трябва да се прави място. А аз така или иначе си проверявам от време на време как стои микса с вокали, колкото да не губя много представа какво става.

Отивам да бачкам аз, благодаря за включванията, очаквайте нов семпъл скоро.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм слушал микса, защото нямам монитори в момента, но това изречение:

"За барабанчето се притеснявах че тънее, че за това му вдигнах високи да стане малко по-здраво." ми се стори странно.

Обикновено, ако тънее или махаш високи, или добавяш ниски.

Аз гледам да не добавям, предпочитам само на махам.

Ако все пак солобарабанчето ми тънее и нямам какво повече да направя, добавям около 200-250Hz.

Иначе успех с микса!!! 

Утре ще го чуя към 10-11 сутринта софийско време. 

:)

 

А пък за смесване вокали съм пробвал няколко варианта:

1. смесвам всичко и после добавам вокалите

2. смесвам барабани и бас, смесвам вокалите и след тях китари, клавир (ако има)

 

Забелязал съм, че най-добре ми се получава като смесвам всичко едновременно :)

Естествено започвам от някъде: барабани, бас ...но гледам много бързо да вкарам всичките неща в микса

и да ги смесвам заедно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Опа объркал съм се, ниски вдигнах исках да кажа. Иначе работих малко върху вокалите, но други ангажименти излязоха и има вариант да не мога да го довърша днес, ама ще се помъча де.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен всичко ми звучи като забавено  :) Всичко инструменти звучат много ниско и нереално - ударните звучат тънко и разплуто. Най-вероятно са забавяни. Може и да е търсен ефект, но на мен ми звучи така - като забавено и с всички артефакти свързани с това.

Редактирано от visiondann
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не можах да го довърша днес, пусти им ангажименти. Ама утре (17.12 че малко обърнах вече дните и нощите) вече трябва да стане. Иначе още коментари по инструментала са добре дошли :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Почти завършен вариант, само леки автомации трябват, но не са проблем те:

https://dl.dropbox.com/u/59307400/Song2.mp3

Яко много благодарности на Данчо :godbless: След неговия пост, като се замислих повече и се усетих, че съм вкарал 48 kHz тракове в 44.1 kHz сесия. И така Cubase ги свири по-бавно, та от там забавения ефект. Но това вече е оправено.

Очаквам мнения и критики от всякакъв род, че следобед трябва да изпращам готовия микс.

Най-много ме притесняват вокалите. Звучат ми добре, но не съм напълно сигурен дали се сливат добре с инструментала.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Набито ухо има стария Бен :))) Радвам се, ако съм помогнал!

Редактирано от visiondann
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.