Jump to content
Българският форум за музиканти

"Ъгълче" за екзотични ефекти и (донякъде екзотични) усилватели


Recommended Posts

Ми туй е Tight Metal на Amptweaker, Точно сега го подкарах, щото понякога се случва да пръсне тинол и да укъси писта, иначе преди платка винаги тествам на "breadboard"

Интересно камионче, много хубаво му реагира "noise gate-a" добре е замислено. 

Това което аз съм замислил е да му сложа подсветка на ЦК-та демек като са на позиция ON да свети вътре, елипсовидния отвор.

 

rgs-at-tm__2_583f1e29-be92-4d7e-b5b1-b32

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Не че някой много ще се заинтересува освен двама трима ентусиасти, ама да поддържаме огъня :)

 

Преди време съживих със съществената помощ на Инж.Тони Манов едно старо радио Акорд. Има си отделна тема някъде в раздела, на който 

му се чете да заповяда :)

Ето как изглеждаше радиоточката след малко флекс и поялник --->

 

IMGP5887.jpg

 

IMG_0434.jpg

 

Не беше лошо ампче за тренировки, приличен чист звук, доста добре поемаше педалчета. Инж. Манов запази оригиналната "архитектура" на сандъка,

с една EABC80 и една 12AX7. Добре ама взеха да изпушват прекалено много компоненти с времето. НЯкои успях да открия и подменя сам и при последния

както се казва ми писнА :)

 

Сънчу го прегледа и предложи умно решение: пазим само трафовете (аре ся винтидж начи) и правим модификация на легендарния 5F1 на Fender.

Бая сериозна модификация, предвид факта че оригинала е с ламби 6V6 и 5Y3, а нашта въшка (основно заради съществуващите трафове) се замисли с

EL84 и грец. В последствие се добави и нещо като бууст (взаимстван от Дъмбъл версията на същото нещо) плюс брайт ключе с две позиции.

 

Изкорубих начи старата щайга, метнах частите и понеже се имам вече за голямата работа, го налепих за два дена ползвайки шорткъти които

се оказаха грешни. Сънчу се препоти два дена после да ми оправи бъкиите :) Ама пък ампчето свирна та си е*а мамата :)

 

Малко снимки от процеса --->

 

IMG_5233.jpg

 

IMG_5238.jpg

 

IMG_5239.jpg

 

IMG_5241.jpg

 

И накрая наградата за всяка минутка труд.

Две AVOS ламбета светят в тъмното (Tungsram und RFT)

AVOS = Almost Vintage Old Stock :) --->

 

IMG_5251.jpg

 

Няма да се хвалим повече от обичайното, но понякога нещата просто се получават от първи път.

Ето едно куцо видео от телефона, тест на крак в МЦИ (много сме задължени на момчетата че ни изтраяха :) ),

преценете сами, мен страшно ме кефи тая въшка, много брутален блузи/джази звук се получи, хич не е тих и има една

чудесна натурална компресия на звука... абе струваше си --->

 

https://youtu.be/y89xxyTw6Bs

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евала на jabs за мерака и бързото действие. Така или иначе опита идва с времето де и някоя друга бумага :)

Освен съществената разлика в крайната лампа има и няколко други трика в този конкретен усилвател, които ще опиша утре (за документацията както се казва), че сега малко времето е кът. 

За сега само да контрирам горното видео (къ можа да го пуснеш питам аз?:) ) с един по-лабораторен запис (иначе пълна импровизация). Много приличен соло звук, бих казал (дотолкова, че съм се замислил дали и аз да не си сглобя един ;) :

https://soundcloud.com/synchu/jabs-champ-2

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В този ред на мисли и експозиция, на някой ако му се занимава и има мерак, подарявам трафовете от Хармония 20 + разни ламБи. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^звучи съблазнително май :) Поне около 3 идеи може да му хрумнат на човек с тези два трафа ...

 

Тъй - като цяло усилвателя си е 5F1 (каквото и да значи това, тъй като самите Фендър имат няколко "неофициални" модификации с малки разлики), но със следните разлики:

- мрежов и краен трансформатор (очевидно различни :) )

- EL84 крайна лампа - 350V анодно напрежение (извън спецификациите разбира се, като за всеки уважаващ себе си китарен усилвател :) ).

- 470R резистор на катода => ~ 27mA, което ни оставя в специфицираните 12W за EL84.

- грец + 2 x 20uF + 1 x 16uF кондензатори за захранването

- boost - избираем катод байпас кондензатор на първото стъпало 3 позиционен ключ( 1uF, без, 22uF )

- bright switch - стандартна реализация - 110pF @ Vol pot (100pF silver mica + 10 pf ceramic)

- 10k grid stopper @ EL84

- известна игра с подредбата на жиците, grounding, etc.

Май това беше.

И за пълнота - първия запис след като разрешихме проблематичните елементи, но преди част от горните модификации (boost, bright, grid stopper-a)

https://soundcloud.com/synchu/jabs-champ-1

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз тука да отбележа некои размисли по малкото въшле в процеса на конструирането му (и всичките неволи

от опита да го вкарам първоначално в старото шаси и прочие други такива).

 

Първо, сбъркал съм в бързината и естествено ламбетата на старото радио бяха EABC80 и EL84 (а не 12AX7).

Няма значение много, ама за протокола :)

 

Второ, установих че като бърза човек и си мисли че с нещо е наясно, пък не е, прави най-глупавите грешки.

Тоя амп е с 15 части накръст и 5 от тях ги бях монтирал не като хората. Предишния го правих бавно и внимателно

и просвири от раз, без нужда от кардинални размествания. Извод: бавната работа вАжи :)

 

Трето: много млади съфорумци тука навлизат с фундаменталния въпрос "кой процесор / педал / квото и да е там

за максимум двеста лева да си взема и да зазвуча веднагически като XYZ".

Аз викам следното: мумчета, що не си седнете на дупетата и не попрочетете малко литература. После намерете един

добър батко (или по-добре кака, щото с каката е по-приятно :) - Сънчу сори брат :) ) който да разбира от резистори, кондензатори и прочие.

Питайте го, досаждайте му, изобщо направете нещо и дори грешно да е, с негова помощ нещо да ви излезе от ръцете.

Не съм агитатор всеки втори съфорумец да скочи да прави лампови ампове, напротив, предупреждавам изрично: това може

да е смъртоносно хоби, ако сте бързи и глупави.

Но да се върна на началото на точка трета. На мен този усилвател ми излезе под 200 лева себестойност и мога да го докажа по пера.

Като основното дойде от tubetown и чарковете са дет се вика едни от най-добрите които могат да се купят с пари.

Хайде да речем, имал съм и някои стари части, радиото ми беше подарък... в момента в OLX има радиа АКОРД по 20 лв. Ето тука

и едно щедро и джентълменско предложение за подаряване на трафове. Въобще, if there is a will, there is a way.

Разбира се, ако ще питаш "колко вата е един ом" по-добре не се захващай че ще има бум-бам, ама един средно интелигентен

и горе долу сръчен човек би следвало след време и няколко провалени опита да стигне до истината :)

 

След това идва голямото удоволствие да пипнеш ламбата, несъпоставимо с процесори и дигитални емулации.

Хич не е вярно че ламповата техника е САМО юбер-скъпа и недостижима, и само за сноби и дебели порфейли :)

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Явка, само лек коментар по точка 3 - много се радвам, че не съм единствения тук, който се опитва да ги обясни тези работи! Просто не ми се получава, администратора веднага ме праща на "Уембли" да си свиря. Ама, може просто с мен да е така, просто да не го кефя.

Та, продължавам да твърдя, че когато човек веднъж чуе нещо такова, когато този тон те удари яко между ушите, направо една такава естествена усмивка се изписва на лицето ти спомняйки си за процесорчета, педалчета и всякакви такива джаджи... Най-жалкото е, че в БГ има хора, които свирят на китара от десетилетия и още не са чували китарен тон. За някои може и да е късно, но а дано някой се повлияе четейки темата....

 

За да не съм съвсем офтопик, а и защото ми е интересно:

 

- какъв беше говорителя в Меса кабинета?

- въпрос и към теб и към Сънчу - подобен тип схеми, както и 5е3, с какви говорители ги харесвате най-много? Имали ли сте възможност да тествате с различни?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То не е идеята да се завърнем в отколешния спор лампи срещу останалия свят :)

Аз за себе си, ти примерно, Ники и други като нас отдавна сме си взели решението и си копаеме в нашата градинка :)

Тезата която се опитах толкова многословно да защитя по-горе е, че ако имаш едни 200 лева примерно за харч, за музикална техника,

вложи и малко труд и малко повече време и усилия и си дай двестате лева за една идея по-стойностен продукт.

Сега, ако имаш 2,000 или 20,000 лева, има си достатъчно хора за всички влакове. Всички те си имат свойте аргументи и аз

отдавна съм се отказал да убеждавам когото и да е :)

 

Апселютно съм съгласен с твоето твърдение: твоя звук е тоя звук от който получаваш една глупава доволна усмивка на физиономията :)

Аз подобно нещо засега с дигитална техника някак не съумявам да постигна, пък не е като да не съм пробвал :)

 

Говорителя в Месата не го запомних, но не беше V30 със сигурност, май и Селешчън не беше изобщо.

В момента съм в процес на проби на говорители, нямам още достатъчно впечатления. Лошото на подобни "едновръткови"

усилватели е че за да го чуеш като хората трябва волумето да е над средата, което трудно става в домашни условия, дори при

изолирани помещения като моите. Дори Чампа с неговите миниатюрни 5-6 вата ми къса ушите в малкото ми стайче...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разбирам, да, то моя е 5е3 и е 15 вата. Без атенюатор е невъзможно у дома.

 

Попитах, защото аз си поръчах комбо варианта и пристигна с Jensen P12R, което си е класическа комбинация за този ( моя) амп. Звучеше убийствено добре със сингъл адаптери - страт и теле звучаха емблематично. Но с ЛП нещата леко не ми бяха по вкуса. Затова се спрях на добрата стара класика - Селешън Грийнбек. Сега вече, поне за моя вкус, си има от всичко по много - и със Страт и с ЛП. Това си ми остана и окончателния избор.

Сметнах, че е добре да обменим информация по този въпрос. Та, Грийнбек е добър избор ако човек се чуди много и не е решил ( и няма възможност ) да пробва всичко възможно на пазара.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.