Jump to content
Българският форум за музиканти

"Ъгълче" за екзотични ефекти и (донякъде екзотични) усилватели


Recommended Posts

Отиваме при чичо Доктор, да му сложи едни слушалки и да каже ше пускаме ли, ше се взривяваме ли или ше почваме отначало :)

Като за първи амп съм общо взето доволен от прогреса към днешна дата :)

 

IMG_4347.jpg

 

IMG_4348.jpg

 

IMG_4349.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Никъде не видях какъв амп всъщност се прави, но гледайки лейаут-а, контролите, лампите и още едно-две ключови неща съм убеден, че знам какво е.

Явка, гарантирам, че ще се разцепиш от саунд! ( ако машинарията е това, което си мисля ) Tone To The Bone дет' се вика.

 

Поздрави и комплименти за изработката!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дет се вика той човека сам ще си каже ;) Но (почти) уцели (за да поддържаме напрежението  - и тока - че без него няма мощ :) ).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Само не видях - къде ти е choke-a?

^Таман и аз това се загледах :).

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има сериозно количество класически (в смисъл на превърнали се в класика) усилватели без дросели :)

 

Поставянето на дросел със сигурност променя звученето на усилвателя, поради различни причини, част, от които свързани с филтрирането на захранването и неговото влияние върху звука, описани тук например:

https://www.ampbooks.com/mobile/classic-circuits/class-AB-ripple/

Дизайна на описания в линка усилвател - Bassman (като повечето дизайни на Лео Фендер) следват ограниченията на времето си и пестеливостта на създателя им (и RCA manual-a :)), включително и дизайна на захранването.

Има разбира се прекрасно звучащи усилватели със силно регулирано захранване (пример - Дъмбъл, особено по-късните изпълнения, при които филтрирането и стабилизирането, макар и не екстремално като в хай-фай усилвателите, е в пъти по-сериозно от Фендър/Маршъл/МБ).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Благодаря за добрите думи :)

 

Справедливо е да се отбележи че мозъкът на цялата операция е Ники. Имам достатъчно опит и с Дремела, и с поялника

и самото сглобяване на ампа си е изцяло мое дело и не ме затрудни особено. Но на всеки етап имах въпроси и ако не бяха неговите съвети и насоки нямаше да се оправя. Всъщност исках с този и още един амп над който работя в момента да получа някакви познания за основите на ламповата техника, затова ги работя бавно и се опитвам да чета материали които са написани на достъпен език. Нямам илюзии че ще стана експерт по темата, както доста други колеги от форума. Искам да хвана основните взаимовръзки и общите положения. В тоя смисъл съм

доста доволен от резултата, от това че си разчетох правилно схематиката, да не кажа че факта че ампа просвири от раз, без да се налага Ники да го преправя из основи ме докара до едно особено състояние на тих кравешки възторг :)

 

Самият амп е вече правеният и представен Dumble Tweedle Dee Deluxe, клонинг на Fender Tweed 5Е3, правен за Кени Уейн Шепърд.

През мене минаха няколко ампа на Ники и този някак ми пасна, има прекрасен клийн, но с топки, ако ме разбирате :)

 

Повече като се върна в страната, аз всъщност дори още не съм го просвирил, тъй като оня ден го завърших и Ники го взе за тунинг, осцилоскоп

и прочие. Затова пък вече има един великолепен аудио клип в облака на ампа, Ники моля те качи го ти че нямам как от този г*з на географията в който се намирам понастоящем :)

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има още няколко супер симпатични ампове, които не си пробвал :) Така че мегдан има. Тази краста хване ли те и трудно минава. Пък и като ти се получава...

 

Ето и семплите, които повече записах да се чуе, че наистина свири след "оживяването"  :) Иначе най-добре е собственика според мен да се запише гордо. Явка - чакаме демек :)

Китара, кабел, амп и дилей/ривърб от DAW.

Различни комбинации от адаптери, тук таме игра с волюм контрола на китарата. По-странното при ЛП-то е че средната позиция е out of phase/Peter Green type wiring, което се чува във втората част на семпъла, солиращата част.

Strat:

https://soundcloud.com/synchu/jabs-amp

LP:

https://soundcloud.com/synchu/jabs-amp-lp

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.