Jump to content
Българският форум за музиканти

"Ъгълче" за екзотични ефекти и (донякъде екзотични) усилватели


Recommended Posts

Ама представете нещо направено с тези поялници, че стана тема за качествата на китайските поялници :) Между другото не е лоша идеята, като остане малко време - мога да отцепя или някой друг междинно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^В събота, по молба на чичо Митко, налепих един FuzzFace на експериментална платка. Ползвах транзистори SFT 307, или (не помня) ГТ2307, като мултимера (ако не отчитаме влиянието на утечен ток), показа усилване по ток около 60 на двата транзистора (65 / 58 мисля).

Не съм правил никакви измервания на работни точки, тъй като нямах време за това, но драйва заработи. Когато остане време, ще го погледна по-подробно, а и предполагам, чичо Митко ще запише нещо.

Въпросът ми към вас е, правили ли сте FuzzFace, и кои (и какви екземпляри) транзистори, според вас, водят до най-приятен звук.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разни силициеви, които не си спомням, германиеви АC128 и сходни, които съм тествал. Тези и двата педала съм ги забутал някъде.

Само третия стои в чейна и е fuzz (face-a :) ), който най-много ми харесва - с германиеви МП39Б § ГТ308В (1Т308В) в конфигурацията на Бонамаса fuzz face. Не си спомням параметри честно казано, но принципа, както е видно и от самите транзистори е че входния е с ниско усилване (от типа на 30-50) и втория около 80-120 (разбира се datasheets ще дадат точната информация, но в момента нямам възможност да ги изровя).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Преди три дни си направих още един фъзз - Dallas Arbiter Fuzz Face. ( германиеви транзистори )

По мои скромни опити изключително капризна схема, която винаги звучи някак си, но ако се постигнат определени параметри, звучи забележително.

Отново съдейки само от собствен опит, самата марка транзистори не е чак от такова значение, колкото подбора им по hfe , както и постигане на оределени напрежения на терминалите и на двата транзистора.

 

За моя педал: напрежения транзистор 1    е - 0    б - 0.15   с - 0.56

                         напрежения транзистор 2    е - 0.46    б - 0.58   с - 4.6

                         hfe транзитор 1 - 82

                         hfe транзитор 2 - 122

Транзисторите са Matsushita Electric 2SB175.

По моите разбирания звучи отлично. Дано съм помогнал.

 

ПП: Чичо Митко ( travelcaster ) кво му хрумна да пробва този " грозен звук от руски дисторшън дето е пълен фалш при нежни мелодични линии" ?

Редактирано от shtur4o
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Навремето бях закърмен по отношение на китарните изкривители, че един драйв или дисторшън, ако е гаден и 'маже', звучи като фъз :D.

п.п. и понеже никой нямаше свестен китарен усилвател, всички камиончета мажеха (метал зоната ако го настроиш да не свисти горе долу става за резачка), и народа свиреше с професорчета :D.

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте момчета! От доста време не пиша, ходя на рехабилитация за рамото.

Ето последните ми ефекти всички базирани на   jfet транзистори.

Благодаря на Ефтим за отделеното време и търпение преди време!

https://www.youtube.com/watch?v=ZhqIiCDHwpQ&feature=youtu.be

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ПП: Чичо Митко ( travelcaster ) кво му хрумна да пробва този " грозен звук от руски дисторшън дето е пълен фалш при нежни мелодични линии" ?

 

    Любопитно е, че "Purple Haze" и "Fire" са свирени с Fuzz. Това не е дисторшън. Затова помолих Евтим докато пием кафе от неговата кафе машина да го налепи. Като мине концерта му в Локорско ще го помоля да спретне и един октавер.

   Грубият тон не е за пренебрегване. Цитирам Евтим: "Много жени харесват катили". Той има опит в тази материя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мани го Хендрикс с вързаните Маршъл глави,ама наскоро тука в магазина наблизо,някакъв пич пробваше на Балев ефектче - аз се почудих,какъв е тоя здрав дистошън - то като за метъл,а погледнах от любопитсво - фъз.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^^ ЧичоМито, само не стана ясно сега Евто по какво е специалист: по фъзовете или по катилите ?

:greenball:  :greenball:  :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Шегувам се, разбира се. Извинявам се ако не е било на място, но много ми допадна случайното двусмислие.

Игра на думи, Евто има чудесно чувство за хумор и съм сигурен че ще оцени закачката :)

Тя хубавината на темата е и поради подобни готини каламбури, които те карат да се посмееш в началото на работния ден.

Ако не съм прав, Сънчу да ми изтрие постовете, проблем няма :) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По фъзовете не съм специалист, тъй като за първи път налепих такъв. За катилите, темата е твърде широка.

Фъзфейса звучи интересно, но със сигурност трябва да се пробват варианти. Аз германиев транзистор с Hfe = 120 не открих сред моите, де.

Със сигурност, ще попрочета, за тези ефекти, тяхната история и вариации. Но поне от това, което прочетох на първо четене, попаднах на статии, които твърдят, че едно от лошите качества, на германиевия ФФ е, че си мени звученето с промяна на температура, което подсказва, че няма да е лошо, да измисля температурно стабилизирано решение. Друга полезна промяна би била, възможност за донастройка на режимите на транзисторите с тримери. След това, мога да публикувам схемата. Имате ли опит и наблюдения, върху тези теми?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.