Jump to content
Българският форум за музиканти

"Ъгълче" за екзотични ефекти и (донякъде екзотични) усилватели


Recommended Posts

^^ ами директни точно не, но да кажем 2N5457/58 горе долу.

 

Мда SHOD също съм го тука подредил за кутийка - много готин драйв! OP275? Някак по-различен по характер ми звучи от мойто...

Между другото препоръчвам и "оригинала" на Бьорн Джул - Honey Bee - и двата са страхотни просто.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извинявайте, ако разводнявам темата с моите уточнения.

 

2N5457 имат Idss=1 до 5mA, Vgs(off) = -0.5 до -6V

2N5458 имат Idss=2 до 9mA,  Vgs(off) =   -1 до -7V

J201      имат Idss 0.2 до 1mA, Vgs(off) = -0.3 до -1.5V

 

Mоите измервания на значителен брой J201(от една партида) показват, че най-често стойностите варират около 0.6mA,  -0.6V.

Вижда се, че първите два транзистора трудно могат да се нарекат дори далечен аналог(както често се твърди по западните форуми),

понеже разликите са половин-един порядък.

 

Понякога се забавлявам, когато чета из чуждоземни и наши форуми, как едни JFET транзистори звучат топло, други остро, или много "harsh".

Всъщност JFET транзисторите са известни с доста предвидимата си параболична предавателна характеристика и полето за неизвестни магически причинители на различният звук е доста тясно (примерно, паразитни капацитети, които при повечето маломощни JFET транзистори са доста близки). Всъщност това, което хората чуват е пряк ефект на факта че директната замяна на J201 с 5457 или друг подобен аналог тотално променя работните точки и коефициентите на усилване по напрежение на стъпалата. Това от своя страна може да промени и  честоти на срез, поради милеровия ефект или някои нарочно сложени в схемата филтри между гейт и дрейн и т.н.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прав си донякъде. Затова съм писал горе долу. Но не съм съгласен за "трудно могат да се нарекат дори далечен аналог". 

Все таки е по-добре да се отвори отделна тема, защото иначе ще стане дълга и широка. Макар че JFET_овете са толкова дъвкани и предъвквани, че едва ли има какво интересно да се каже наоколо. Ефектчетата са си ефектчета - дават цвят. Топло, студено, замразено ...кой както го приема :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евтиме, не само не разводняваш темата, напротив (Едит: Сънчу ги знае работите и може да не му е толкова интересно :о) . 

Аз съм лаик и се опитвам да компенсирам с удвоена прецизност и внимание при работата липсата на достатъчни познания. Както и с четене, за да наваксам на стари години пропуснатата теория. Такива обяснения и уточнения са много важни и поне на мен ми помагат много. Те подават конкретна и важна информация, за която иначе следва да се ровиш в нета (ако я намериш изобщо понякога). 

 

Това което се пише по DIY форумите за J201 е че имат големи допуски при производството и следва да се експериментира при подбора им докато се уцели добрата комбинация. Затова в по-предишен пост коментирах че може би е най-добре да се поръчат повече бройки (което и направих). Така или иначе цените им на дребно са горе-долу 10-15 пъти по-високи (в сравнение с на едро). По-просто казано - цената на 3 бр. на дребно = 50 бр. на едро :)

 

^^ OP275, но така и не накарах двойката ЛЕД-ове (които използват за clipping diodes - вляво/горе на схемата) да засвяткат :)) Записа е с ES339, през Koch чист канал и SM57. Пусни семпъл на твоя, ако е готов, любопитно ми е.

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^ OP275, но така и не накарах двойката ЛЕД-ове (които използват за clipping diodes - вляво/горе на схемата) да засвяткат :))

:girl_cray2:  :hysterical:

Ей, не спирайте темата...Става все по-хубава! Така, де, нещо свежо и приятно на фона на тъмните облаци.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Гледай го сега Валяка взе ни на подбив :) - Ние не разбираме чак толкоз ама се учим по-стария начин, четем, колко можем и се радваме на прости неща - цветомузика например. Тури един Дънкан Дисторшън/ на ЕS339 -ката и ще примигват в такт ;)

 

SHOD:

http://soundcloud.com/synchu/shod-op-orijinale

 

 

EDIT: @jabs - Единственото, което знае Сънчу е колко много не знае ... но имаме желание и подход мисля :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Звучи много приятно. На нек адаптер ли е свирено?

 

Не знам дали някой е еспериментирал, но в повечето J201 схеми, аз забелязвам една особеност - първото стъпало е

изпълнено също с J201, който има относително малък Vgs(off) и съответно отрязва сигнала доста рано в долната (на входа) полувълна.

За сравнение, входния триод на ламповите апаратури почти не изкривява сигнала при амплитуди под 2-3 волта, на 4-5 вече изкривяването

е видимо, като едната полувълна е по-"заоблена" от другата. При много големи входни амплитуди сигнала става много изкривен като долната входна(горната изхода) полувълна се отрязва доста рязко, а горната входна(долната изходна), остава видимо заоблена(всъщност това, което я заобля, е решетковия ток на лампата, който вече е значителен). С промяна на входното напрежение (при големи стойности), малко се променя "коефициента на запълване" на почти правоъгълната вълна.

 

В контраст, повечето входни стъпала с J201 започват да отрязват рано(на около 0.5-1V входна амплитуда) и на изхода им сигнала започва да изглежда доста правоъгълен. Това със сигурност има общо с динамиката на свирене и спектъра на получените изкривявания.

 

Казвам тия неща, защото повечето китари имат доста сериозни пикови изходни напрежения, особено при динамично свирене.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Ритъмът е Телекастър, солото LP & двата нек. Отличен драйв е този според мен. Един от най-добрите, които съм пипал май.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^ Чакай сега Валяк, може да съм полуидиот, но не съм кръгъл :)))

Мда ! В дадената схема два ЛЕД-а се ползват за clipping diodes, като авангардната идея на конструктора е да "святкат", "мигат" и "бляскат" в зависимост от динамиката на свирене. Ако не вярваш, ето:

 

http://tagboardeffects.blogspot.com/2012/02/mad-professor-sweet-honey-overdrive.html

 

Иначе се радвам да правя весело на аудиторията де :)

 

^^ Ясна работа. Дънкан Дисторшън няма, ще седя на тъмно :) Чуден саунд. Заради телЕто е :)

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Между другото, на SHOD-a  му добавих лека модификация да обира леко едни дразнещи пикове във високите.

 

Абе не е точно така. Виж тук за различни схемни решения при драйв тип ефекти (нагледно, с примери, схеми) :

http://www.generalguitargadgets.com/richardo/distortion/index.html

И като знаем отговора на въпроса защо и кога светодиода свети ....   :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Нищо - ние да си признаем без бой предварително.

 

^^Мда 3мм стандартни червени ледове. Въпросът е, че има разни шантави стойности на съпротивления (2.61К, 13.7К например) и аз понеже съм привърженик на всичко да е точно (особено при тон филтрите)  та има едно/две серийно навързани

8418155624_df0a71ea8d_n.jpg

 

EDIT: Поради известни проблеми изглежда тук таме липсват някои от последните постове, Вероятно авторите ще трябва да ги пренапишат :/ Софтуер ...хм

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тъкмо написах че не съм имал зла  умисъл, и форумът взе , че се разсърди  :slap: И всичко изчезна....

Истината е , че зависи какви светодиоди се използват - има с ниско светоодаване и по-чувствителни. От размерите също зависи.

А и в форума, където jabs се консултира, са дали именно такъв отговор, който кореспондира с моето мнение.

 

 

The LEDs are used as clipping diodes, not for indication and so the signal isn't necessarily strong enough to illuminate them. Maybe someone else who has built this could say whether their LEDs illuminate or not, but it really isn't important whether they do or not for their intended function within the effect.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Именно, и аз затова се успокоих че не съм оплескал нещо. 

Че няколко поста по-нагоре (в другия форум) един самодеец се хвалеше как ефекта светкал и мигал...

Валяк, нося на бой, и на пиене нося :) Не ме е срам да задавам глупави въпроси и не се обиждам като ме поставят на място, пък камо ли от тебе :)

Да върви лакърдията, че взе да става интересно.

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така е мигат диодите с по-мощни адаптери (проверено :) ), но това наистина е без значение за тяхната функция...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^ А, бе казвам аз, че не трябва да се вярва на форумите, ама на...

С малки изключения , разбира се  :secret:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.