Jump to content
Българският форум за музиканти

"Ъгълче" за екзотични ефекти и (донякъде екзотични) усилватели


Recommended Posts

^Съмнявам се да завиждат. Те си имат хубави играчки ;) Даже напълно ги разбирам. Идеята за тоя амп ми се върти в главата от 6 години. 2012 съм пазарувал трафовете и си стояха - прашлясваха. С годините свирене по нашенски клубове стигнах до идеята че ми е напълно достатъчен едноканален амп тип сло. Шасито и то седя години. Времето летеше, частите си отлежаваха, заетостта в работа растеше прогресивно. Роди ми се момче и свободното време стана мечта. Та някъде след раждането на сина ми, реших че е крайно време да завърша започнатото. Лошото бе, че си викам, като ще е многоканален, да е миди, като ще е с миди, да е с ледове на решетката, като ще е с тия екстри, да е с по -яка решетка, като ще е такава решетката, да сложа и акрил. И така едно след друго, се нароиха екстри....и то все от пуст максимализъм. После стана, щом ще е с такава визия, да намеря и оригиналните кондензатори, за всеки канал... И се плъзнах по една наклонена плоскост :) А иначе нямам нужда от толкова канали. Макар че би било полезно в студиото (където ще си седи тоя амп) . Иначе плекси, jcm800, 5150 си имам :) По темата за звука с радост мога да кажа че съм повече от доволен. Вижте последната снимка преди видеата. Естествено че сборих ректото с ампа и месата изгуби по мнение на присъствалите приятели (въпреки че тази конкретна бройка е от добре звучащите) . Просто ректото(без да е моднато за по -топъл биас) е на една идея по-назад от наистина страхотно звучащите в световен мащаб ампове - slo 100, diezel vh4, bogner ubershall/ecstasy и доста други. Който е имал шанса да посвири на тях, знае за какво говоря. Извинявайте за сладкодумието ми. С няколко думи - нямам нужда от толкова канали и екстри, ама като почна да свиря и сменям каналите - трите ми харесват и не мога да си избера,а са различни като звук и усещане :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поздравления както за усилвателя, така и за отношението. Аз самия ръчкам различни DIY  проекти (често и с чужда помощ когато не достигат умения и познания) и съм установил, че удовлетворението е най-голямо когато угодиш на всичките си желания за експеримент и направиш продукта максимално безкомпромисно.  

 

Комбинацията между шумерския и цветомузиката е уникум. Предвиждам, че ще набереш глобална популярност в социалните мрежи. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нито грам сарказъм - откъде накъде?! Най-искрено се удивих на вложената мисъл и труд! И още веднъж, след обяснението на майстора, ще го аплодирам за идеите и особено за довеждането им до (впечатляващ) край!

 

Само исках да обърна на Хилбили внимание, че има вкусове безброй и за всеки вкус си има (още по-безброй) играчки :)

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След цялото това великолепие и тотално изпипана работа, малко 'олд скуул тийзър'

30883589786_fc52d19846.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^ Много приятна комбинация от Юпитер и тази заветна крушка ;) 

Нямам търпение да видя в какво ще се превърнат :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Много ви благодаря за милите думи :)

Jabs - отне ми около 6 месеца - графичен дизайн, pcb-та, тестове, редакции, чакане да изрежат,боядисат, чакане шипинг от америка и европа , насищане, окабеляване, дебъг и т.н. Не бързах, за да мога да обърна внимание на детайла.

 

Браво! Мащабно съоръжение се е получило. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Продължението на горната снимка :)

 

Започвайки, с това, че устройството е на един прЕател (той ще си каже, ако сметне за удачно), преди време получих кратко съобщение по един от хилядите канали с линк към винтидж на вид усилвател и въпрос дали си струва инвестицията. След кратко обследване на конкретиката и обмяна на снимки на вътрешността, решението, че "това е една удобна платформа за модификации" някак взе превес над "а трябва ли ми още един усилвател?" и съответно японското копие на щатския Fender Pro Reverb се оказа на операционната с карт бланш за радикални интервенции :)

 

Накратко качеството на изработка на оригиналната машина макар и върху PCB (солидно направена такава) е много добро. Имаше разни импровизации с компонентите, явно според наличните количества за момента (33uF bypass кондензатори например) и потенциометрите освен, че оригиналните не бяха кой знае какви, бяха третирани явно с любимото на всички WD40. Трансформаторите обаче са отлични :)

 

Стандартната липса на време отне няколко месеца до реализацията и най-вече тунинговането на всички идеи, но накратко смятам, че се получи много сполучлив усилвател (който с известни терзания предадох на собственика му :) ).

Топологията на усилвателя е Dumble тип с два канала като чистия е "стилизиран" по-скоро като един доста лимитиран Two Rock, а третия и четвъртия гейн стейдж (всъщност драйв канала) са да кажем тунинговани за определен тип натурален, динамичен драйв с отлична продължителност на тона. 

 

Отделните стойности на компонентите не следват конкретна (от известните и не толкова известни) Dumble схеми, просто са подбрани, така че да звучат добре (специфично със сингъл койл адаптери). Приликата със спомената топология следва в т.нар. HRM tone stack. Phase inverter секцията е типична за т.нар. Ultraphonix топология (и повечето vintage Marshall усилватели :), като типичната за ерата 12АТ7 беше подменена с 12АХ7). 

Накрая завършваме с две крайни 6L6 лампи от новата серия на TAD 6L6WGC GE Black Plate style.

Имаше малко пипане по наличния reverb & tremolo, но нищо радикално.

Функционално има няколко добавени настройки(освен драйв канала) - Deep switch, Mid switch, Boost switch, Gain trim, Cut.

 

Според мен, резултатът е доста добър :)

 

Няколко снимки

How does this sound???

30573040872_b0196d5dbb.jpg

V2 (left) and V1 (right) tubes after mods

31256266280_ec555694ab.jpg

Side top view

31256296090_61c6042be7.jpg

Overview

31256283290_cb61748665.jpg

PI, coupling view

30787168954_18a019a81f.jpg

 

и повече от няколко звука

Clean, strat:


Somewhat rockish sound (strat):


Cranked - with humbuckers:


Slight drive - p90 type pickups:


Fuzz lead, crunchy backing (JB Fuzz FAce clone used for the lead, strat guitar)


 

Има и още в клауда, защото крайния резултат доста ми хареса и позаписах бая неща :)

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ееееее, най-накрая.

Изтървах предаването, за което ме е яд безмерно.

Надявам се преАтелА да е почерпил подобаващо и да даде кръгче при любезно поискване :)

Честито на пичилившите :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разбих се от кеф като го чух набримчен яко, а и там някак звучеше още по-, ма той да си каже :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, стана наистина страхотно! Истината е, че в момента и като тон и като динамика далеч надхвърля други усилватели, които се намират в арсенала ми. :) Изключително доволен съм от резултата и смятам, че упражнението си заслужаваше! А за synchu само много любов и италианска кухня, на която ще бъде поканен само да звърша ремонта. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Винтидж стил, качествени компоненти, майстор, който да вложи сърце, душа и познание = много як амп :) Поздравления! Много як саунд също!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря хора, както се казва. Много се радвам, че резултата се харесва и оценява положително - чакаме, разбира се, и (повече от) един от добре изпипаните записи на anomandrus :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чак сега имам възможност, да преслушам. Звучи много интересно, с характерно поведение. Освен това, поне в миксовете звучи доста балансирано, в честотно отношение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.