Jump to content
Българският форум за музиканти

"Ъгълче" за екзотични ефекти и (донякъде екзотични) усилватели


Recommended Posts

Говорителят беше Mesa (Celestion) Black Shadow. Колоната полуотворена.

 

По принцип класиката - vintage Jensen P12Q е класическия избор.

Аз съм пробвал с различни и да ти кажа то от усилвател до усилвател разликата е сериозна, а с говорителите и конфигурацията на колоните разликата става още по- ....сериозна.

В моя 5Е3 седи WGS G12C/S, който ми харесва доста.

В запис често е май ToneTubby нещо си (но бидейки в затворена колона 4х12 заедно с V30 трудно е да се каже как би звучал в друга конфигурация)

Eminence Maverick или Patriot забравил съм кой имах точно в колона Palmer - не твърде добре, Two Rock (WGS) ET65 - бива - той си е относително класически избор за туид, a и колоната на Two Rock си я бива доста :)

Така че според мен, както обикновено въпрос на вкус, тестваш, фърляш (образно казано) пак тестваш и така до края на света :)

 

Btw. компонентите не са случайно подрани на Champa :) (e с малки изключения, ама ся 25 евра за електролит, айде стига ...)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искрено благодаря!

 

В твоя 5е3 WGS-a в отворен кабинет ли е? Тъй като беше много отдавна и съм забравил - като глава ли е оформен или е комбо?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Комбо - отворено (почти де, има някаква летва, която затваря част от обема :)

Като е направен така, че мога да използвам и колоната с друг усилвател и разбира се 5е3-ойката с друга колона (тъй де - опции да има)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^^^ Че кой казал че са случайно подбрани, напротивно :)

 

По темата Jensen, аз отскоро ползвам един P10R и мисля че е много добра партия на тоя тип туийд усилватели, които принципно си имат едно малко по-тъмно звучене, поне мойте. Те и на чампа оригиналните говорители са май десетки (че не бяха ли на някои модели и осмици?). За съжаление няма да мога да го пробвам с Jensen-a защото говорителя е 16-омов, а ампа 4-омов с фатка да стане къмто 8-омов :)

 

Едит: Бахти!

Пропуснах да спомена откъде почна цялата Чампистория - от kolio_k и неговия нов но вехт Чамп отпреди няколко месеца :)

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Похвала за труда и резултата!

 

Аз далеч не съм пробвал десетки говорители, но за клийн и лек крънч Грийнбак (или производните) най ми допада. За клийн ампа мисля да шопна два от тези по-мощните им клонинги Celestion Creamback-65. :metalist:

 

Лошото е, че почти всички кабинети са или с някакви пръдливи говорители (евтините) или с Vintage 30. V30 за мен е като Sure SM57 - всеки го използва, ама не е кооой знае какво. :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извинявам се че зациклям, но това е е*аси усилвателчето.

Не съм пипал китара от седмици и са ми съвсем дървени пръстите, ама записах все пак нещо за проба (Ники, запиши та запиши, на ти сега :) )

Нямам време да го обработвам, сложил съм обичайните ривърб и дилей колкото за цвят.

Дано да съм успял да запиша характера му, който е уникален и страшно ... винтидж, по липса на по-умно сравнение :)

Кеф :)

 

https://soundcloud.com/darth_jabs/testing-my-new-champ-clone

 

Един страт през DAM Red Rooster за малко бууст и тва е.... амп и два микрофона.

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

Първо извинете, че спамя темата, но понеже се списва и посещава от хора,които знаят и биха ми помогнали, питането ми е за следното:

Схемата е проста

http://fuzzcentral.ssguitar.com/fuzzface/fuzzfacepnpschematic.gif

Може ли да заменя кондензатора със стойност 20mf с такъв от 22mf и трябва ли да променя нещо по веригата?

Предварително Благодаря.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може ли да заменя кондензатора със стойност 20mf с такъв от 22mf и трябва ли да променя нещо по веригата?

Да - може.

Не - не е необходимо :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моля. Разбира се. Чакаме :)

 

П.П. А за кондензаторите - електролитните кондензатори (повечето масови) са с 20% толеранс по производствена спецификация. В този смисъл 20 или 22uf e общо (и в частност) взето едно и също.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Препоръчвам използването на руски германиеви транзистори (П27А ,1Т308В за първото стъпало и МП41А ,МП38А ,1Т308В ,ГТ308 за второто).Ще кажа и защо.Например 1Т308В е със много ниска утечка и със средно усилване(Hfe м/у 50-90) и още са военно производство.Видео:https://www.youtube.com/watch?v=LTruH_FOPyQ

Други видове транзистори също са добри ,но ако не са подбрани(грейдвани както казват щатниците) често са доста шумни и не предлагат добро усилване.Има схеми във нета как се проверява коефициента на усилване на германиеви транзистори.https://www.youtube.com/watch?v=kMEXoo0pKNI

https://www.youtube.com/watch?v=NLOQnQbAaJkhttps://www.youtube.com/watch?v=kMEXoo0pKNI

Обикновено Hfe трябва да е между 50 - 120.Над 120 вече става със доста гейн(което вече е въпрос на предпочитание и търсен звук).Успех.

Редактирано от jorog
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Айде и аз да се разпиша във клуба на лампаджийте. :yes:Почти изцяло завършен лампов усилвател по схема на AX84 Hi Octane със леки модификации.Компонентите са от смесен характер(някои са чисто нови ,докато други са от стар телевизор и са буквално "спасени" от депониране до кофата за смет).Като цяло търсих начин да разбера какъв е целият този шум около ламповите усилватели.И си го изработих със "подръчни средства".Лампите са руски(6Н2П за предусилвателната секция и 6П14П за крайното стъпало).Мрежов трансформатор-също руски(или по-точно съветски) ТАН31-127/220-50.Изходен трансформатор-ТВ-2Ш-2Н (с изход на 8 ома),от стар руски телевизор Електрон 717Д.Платка -от битака.Решетките - от скрап.Останалите компоненти са чисто нови.Премахнах стендбай ключето и поставих NTC термистор за "забавено" подаване на захранването.Крайният резултат надмина очакванията ми. :yahoo: Много по-силен ,масивен тон.Повече ниски и динамика.Всъщност има и доста компресия.Незнам как да го определя.Може би правилната дума е "експресивност" на тона.Пробвах го със Celestion Rocket 50 и при усилен мастър волюм над половината направо ще изкърти говорителя от рамките на кубето. :metalist: Много съм доволен от резултатите.Бих го определил като нещо средно между Marshall JCM800 и Mesa Boogie Mark 5(като тон разбира се).Целият проект дотук ми излезе 150 лева.Само за компоненти ,материали и консумативи.Като човеко-часове е в пъти повече.Според мен е по силите на всеки средностатистически запознат радиолюбител-китарист.Нужно е разбира се попрочитане на материали ,справочни данни за лампите ,режими и прочие.Също трябва стриктно да се съблюдават мерките за безопасност при работа със високи напрежения.Остана само да изработя лицевата и задната плоча (faceplate).Ще пусна и семпли в скоро време.Ако някой има някакви въпроси ,мога да отговоря на Л.С.

PS: Снимки и семпли - по -късно.Не съм поствал досега такива и ще трябва да проуча как става.

Редактирано от jorog
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето и малко семпли.Можеше и по-добре да бъде изпълнено/записано ,но тъй като рядко се записвам се получи това което се получи. :rolleyes:https://soundcloud.com/user-36401130/sets/demo

Записвано е със китара Cort G110 със сменени адаптери (Dean хъмбъкър на бридж позиция и Artec сингъл формат релсови хъмове на нек и мидъл позиция).Говорител Celestion Rocket 50 монтиран в кубе с отворен гръб.Микрофон Stagg MD1000(нямам по -добър в момента) разположен перпендикулярно в близост до центъра на говорителя (на 1-2см. от решетката).От там мик ин на конзола Soundcraft Compact.Добавен е лек реверб от софтуера.Мастер волюма е на 12 часа при чистите пасажи и на 9 часа при по -стабилно изкривяване(все пак имам съседи). :secret:

Редактирано от jorog
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.