Jump to content
Българският форум за музиканти

Цепнатина-подобно нещо на грифа, да се тревожа ли?


Recommended Posts

Привет!

 

Наскоро си взех китара втора употреба. Свири си добре, но забелязах малка цепнатина върху грифа. Не съм сигурен обаче, дали наистина е цепнатина или просто е образувание от самото дърво. Та трябва ли да се тревожа за това и какво мога да направя, за да си спестя плесница от ключовете? Грифът е от клен.

 

2dk09c0.jpg

3520itw.jpg

Редактирано от Muteriac
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен този дефек е още от чисто новото състояние на китарата.  Просто при лепенето на грифа ( Scarf Joint ) едното парче не е било перфектно изравнено, лака е покрил дефекта и по-късно е хлътнал малко. Аз лично бих оставил нещата така. Най-вероятно е само в края и не продължава навътре. 

Това е моето лично непрофесионално мнение - някой лютиер може да се изкаже по - компетентно. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ :thumbup:

Aко притеснителноо място е само там и не се разширява по ръба на сглобката - няма страшно, просто малък дефект.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И според мен няма нищо притеснително.

 

Но ми се струва, че двете парчета, от които е сглобен грифа са от доста различаваща се (като шарка поне) дървесина. Освен това мястото на сглобката е много нетипично и си мисля, че напълно възможно този гриф да е чупен и после възстановяван. Но това е само предположение и хипотетична възможност, разбира се.

 

Снимай целия гриф на по-добра светлина и пусни снимки, моля. Така ще е по-лесно да се ориентираме :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма нищо притеснително и според мен.

Просто така ги правят вече евтините китарки... Откъдето, каквото парче дръвце се намери, лепи се и хайде на пазара... Да се оползотворява материала и ако може с "пръдня - боЯ да стане", само пари да се изкарат... "СбиртОк" дет' се вика...

 

Нищо лично към собственика... :secret:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тази сглобка е доста използвана при ел.китарите. Някой лютиери твърдят, че това е по-здравия вариант (пред цяло парче) когато главата е под голям ъгъл. Защото заради ориентацията на нижките на дървото точно в основата на главата се пада слабо място. Има доста gibson les paul с отчупени глави въпреки, че са с едно парче за грифа. Естествено се пести и материал което за големите производители основателна причина да я използват. 

Редактирано от patzo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.