Jump to content
Българският форум за музиканти

Как правите парчета?


Recommended Posts

Винаги задавам тия въпроси на колегите композитори, просто защото ми е интересно :D

 

1- Какъв стил правите?

2- С коя програма бачкате?

3- Ползвате ли готови лупове? A preset-и? Или си създавате всичките звуци от нулата?

4- Вокалите, вие ли си ги записвате или теглите акапели?

5- С какво започвате парчето?

6- Кои са основните елементи които редовно вкарвате в парчетата си?

7- Как се вдъхновявате?

8- С каква техника разполагате, ако нямате нищо против да споделите, нали...

 

Ще започна аз:

 

1- Правя Drum and Bass, като винаги гледам да не ги правя много тегави и се старая да са мелодични и да звучат загадъчно... определено не допада на всеки :)

2- Ableton Live 8

3- Лупове не ползвам, но ползвам drum kits, защото не мога да ги създам от нулата. Всичките инструменти които ползвам също са от готови preset-и, защото не ме бива (все още) във звуковия дизайн...

4- Вокали много рядко ползвам, защото не ми се занимава с акапели... пък и не намирам много дори и да искам.

5- Винаги създавам един прост бийт, който да ме вкара в dnb ритъм :D След това започвам или с бас линията, или с мелодията, това е най-трудната част. Веднъж като съм измислил готина мелодия или бас линия, всичко друго идва от самосебе си.

6- Има едно пиано в Massive, което просто звучи страхотно, вкарвам го във всяко едно парче. 

7- Намерих доста лесен начин, поне на мен ми върши работа. Пускам си някое любимо парче, без значение от жанр-а, било то метъл или реге или все тая. Като стигна до някоя чат която много ме кефи, запомням само chord progression-a (не знам как е на бг) и почвам да творя с тези ноти, като по този начин създавам нещо коренно различно.

8- Имам само една Midi клавиатура и един пребит subwoofer. Имам и външна звукова карта, която не мога да ползвам, защото нямам мониторни колони (все още).

 

Вие сте :)

Редактирано от openmind0306
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1- Какъв стил правите? - DnB, Dubstep, Dub, 90's Hip Hop Instrumentals, Trip Hop. Наблягам на първите 3 напоследък.

2- С коя програма бачкате? - В почти всички случаи Reason

3- Ползвате ли готови лупове? A preset-и? Или си създавате всичките звуци от нулата? - Ползвам каквото се налага за да постигна това, което искам да чуя, но особено при лууповете използвам цялостно префасониране на звука и много често накрая имам звук или лууп, който няма нищо общо с този, с който съм започнал. Например перкусии от лууп, който първоначално е бил електрическа китара.  

4- Вокалите, вие ли си ги записвате или теглите акапели? - Избягвам вокали, но имам достъп до студио и ако се наложи може да се запишат.

5- С какво започвате парчето? - Различно при всяко парче. Понякога от барабаните, понякога от основния мотив.

6- Кои са основните елементи които редовно вкарвате в парчетата си? - Няма нещо конкретно, може би използвам delay доста често.

7- Как се вдъхновявате? - Това е основен проблем при мен.

8- С каква техника разполагате, ако нямате нищо против да споделите, нали... - Нищо конкретно. ISODEMO версия на Reason и една M-Audio Audiophile 2496.

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1-Dubstep, Drumstep

2-FL Studio 10 Producer Edition

3-Падове, мелодии, китари, пиана, духови и тем подобни с готови присети от Sytrus.Бас линиите с Sugar Bytes Cyclop.Барабаните с Drumaxx.Ефекти всякакви.

4-No Vocals man

5-Зависи от парчето.Например сега има идея за дръмстеп в който акцента да е върху перкусиите вместо върху мелодиите.Затова ще почна с перкусиите.

6-Обожавам да бича Reverb почти на всичко освен на Kick-a.Wobble баса го пълня с всякакви ефекти-дист, ривърб, флангър, хорус и тн.

7-Много често просто като си вървя по улицата започвам да си тананикам някаква рандъм мелодийка.В главата ми започват да звучат барабани, падове, баси и като се прибера в нас се опитвам да го направя на песен.

8-Лаптоп, мишка, слушалки.Специално за Дъбстеп всичко допълнително е просто глезотия.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1- Какъв стил правите? Rock, Dubstep, Hip Hop and meni meni otherz. :P

2- С коя програма бачкате? FL studio

3- Ползвате ли готови лупове? A preset-и? Или си създавате всичките звуци от нулата? Лупове - никога, preset- понякога за да добиа представа за даден плугин.

4- Вокалите, вие ли си ги записвате или теглите акапели? Не слагам вокали. :lol:

5- С какво започвате парчето? Различно, но най- често сьс бийта или кордовете.

6- Кои са основните елементи които редовно вкарвате в парчетата си? Често използвам ампове за китара в/у различни инструменти.

7- Как се вдъхновявате? Като слушам музика.

8- С каква техника разполагате, ако нямате нищо против да споделите, нали... Midi keyboard, desktop speakers. :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1- Какъв стил правите?  House, Deep House, Jackin House, Techno

2- С коя програма бачкате? Ableton Live 8.

3- Ползвате ли готови лупове? A preset-и? Или си създавате всичките звуци от нулата? Различно, по принцип да, но търпят доста обработка, най-често ползвам само части от лууповете..

4- Вокалите, вие ли си ги записвате или теглите акапели? В повечето случаи семпли, имам един проект с брат ми в който той пее.

5- С какво започвате парчето? Най-често с бийт-а.

6- Кои са основните елементи които редовно вкарвате в парчетата си? Акустични звуци, Roland 909 / 707 sounds.

7- Как се вдъхновявате? Слушам музика.

8- С каква техника разполагате? Notebook / Launchpad / M-Audio Oxygen25 / X-Session / Yamaha HS50M Monitors

 

 

https://soundcloud.com/thermo

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

1- Какъв стил правите? Диско хаус, геридж/2 степ, хип-хоп

2- С коя програма бачкате? Cubase, Live

3- Ползвате ли готови лупове? A preset-и? Или си създавате всичките звуци от нулата? без лупове повечето случаи, някои готови пресети

4- Вокалите, вие ли си ги записвате или теглите акапели? записвам

5- С какво започвате парчето? the hook

6- Кои са основните елементи които редовно вкарвате в парчетата си? барабани

7- Как се вдъхновявате? зависи от момента

8- С каква техника разполагате, ако нямате нищо против да споделите, нали...

Akai MPC 1000

Emu Proteus 2000

Emu Audity 2000

Lexicon MPX 500 & MPX 200

IntelCore i5 / 16 Gb RAM

Esi 1808 USB audio interface

MOTU Midi Mixer M7

Motu MIDI interface

Soundcraft M8

Alessis M1

Alessis RA 300

Редактирано от dontwarrior
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1- Какъв стил правите? - Като цяло съм се опитвал да правя всякакви стилове. Най присърце ми идват Drum and bass и Dubstep( от liquid до тежни и тъмни,зависи от настроението).Но първият стил ,с който започнах да експериментирам в "готвенето на тракчета" беше габата. Тя ми отвори очите от към електронната музика, и бързо бързо вече dnb-то и dubstep-а ми станаха едни от главните стилове към който се насочих.

2- С коя програма бачкате? - FL Studio 9 . С нея си започнах и не съм я оставял.Сравнително лесна ,но дори и след толкова години разцъкване ,все още съм аматьор.

3- Ползвате ли готови лупове? A preset-и? Или си създавате всичките звуци от нулата? -  Имам страшно много семпъл пакове (за съжаление всичките неоригинални ) за най различни стилове и е голяма бъркотия ,но се оправям. Имам и няколко preset-чета за NI Massive ,който аз съм си правил.

4- Вокалите, вие ли си ги записвате или теглите акапели? - Нямам дарба да пея ,така че ,когато ми се е налагало съм теглил от разни сайтове .

5- С какво започвате парчето? - Винаги започвам от beat-та и основната мелодия.За съжаление ми е много трудно да направя цял трак .Повече от 90% от проектите ми са само основният бийт и мелодия :( ,а има някой който си заслужава да довърша.

6- Кои са основните елементи които редовно вкарвате в парчетата си? -  Нямам точно определени елементи който ползвам .Всеки трак е различен от другите.

7- Как се вдъхновявате? -  Когато някоя песен или тракче ми харесат  много ,веднага се вдъхновявам и в мен възниква желания да сътворя нещо подобно .

8- С каква техника разполагате, ако нямате нищо против да споделите, нали... -  Не разполагам с апсолютно никаква техника подходяща  за продуциране ,имам обикновенни desktop speakers, и слушалки philips .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

1- Какъв стил правите? Всичко, каквото поиска клиента, щом плаща ... сега например имам възложена задача бърза поп-естрада малко стил 80/те и 90/те

2- С коя програма бачкате? Предимно CUBASE, рядко Reason, на работа Samplitude и Ableton 8

3- Ползвате ли готови лупове? A preset-и? Или си създавате всичките звуци от нулата? От нулата много рядко, губи се много време, но и никога цели лупове.

4- Вокалите, вие ли си ги записвате или теглите акапели? Това е въпрос за твоят стил музика. Когато работиш с клиенти няма как да теглиш :)

5- С какво започвате парчето? Различно, но най-често сядам на пианото и си нахвърлям акорди, а по тях и мелодия, понякога и обратно.

6- Кои са основните елементи които редовно вкарвате в парчетата си? Често слагам пиана, стрингс, перкусии върху всеки ритъм, но най-много уважавам едно VST на име NEXUS, за денс, хип хоп, хаус и т.н. е неповторимо, там понякога се ползват и луупове.

7- Как се вдъхновявате? Хммм, не мисля да споделям тук, че може да има органи на реда ... :D

8- С каква техника разполагате, ако нямате нищо против да споделите, нали...

Комп - 4 ядра, 6 ГБ Рам

Саунд интерфейс - MOTU Ultralite MKIII

Монитори - KRK VXT8

Слушалки BEYERDYNAMIC DT990 PRO и AKG K 271 MKII

Микрофони - NEUMANN TLM127, Shure SM57 както и акустичен скрийн

MIDI Keyboard

от скоро имам и ел. цигулка, подарък от жената

Това е в къщи, а на работа ..... не ми се изброява, но си е доста и от всичко най-доброто ... :)

Редактирано от Nikolay Petev Yolov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...
3- Лупове не ползвам, но ползвам drum kits, защото не мога да ги създам от нулата. Всичките инструменти които ползвам също са от готови preset-и, защото не ме бива (все още) във звуковия дизайн...

 

Според мен доста от съвременните музиканти използват готови пресети или записани на семплери инструменти. Да синезираш сам желания звук е играчка и трябва да имаш добър хардуерен синтезатор иначе инструмента ще звучи като тези от музиката на игрите за нинтендо конзолите, ако знаеш какво имам предвид. Този трак съм го синтезирал почти изцяло, включително барабаните и чинелите, с вградените осцилатори на Ableton Live 8. Тъй наречения Operator.

https://soundcloud.com/cloud-of-sounds-2/synthetic-mantra

Играх си 1 ден само да синтезирам барабаните и бас линията, така че да ми харесват на мен и все още звучи твърде синтетично. Единственото което съм взел като пресет е мелодичната тема, която е в средата и в края, но и там започнах от готов пресет и разбъзиках осцилаторите, филтъра и пуснах LFO.  Всичко това го споменавам само за да ви се изфукам, не е случайно ... Такъв съм си, жалка душица.

 

4- Вокали много рядко ползвам, защото не ми се занимава с акапели... пък и не намирам много дори и да искам.

 

Обикновенно, вокали се извличат от песента, но няма универасален начин в който винаги да се увенчае с успех. В повечето случаи нищо не става. Има 3 вариянта:

- В даден момент всички инструменти спират и се чува само акапела и режеш :)

- Съпровождащия инструмент е контрабас а вокалите са 1-2 октави по високи от най-високия изсвитен тона от контрабаса. В този случай с High Pass филтер се отрязва баса и остава само вокала. Контрабаса е само пример, може и с туба :)

- При третия вариянт ти трябва инструментал на парчето и самото парче. Обикновенно синглите се продават комплект инструментал и пълна версия. Дефазираш левия и десния канал на инструментала и пускаш паралелно пълната версия. Парчетата трябва да са насложени и перфектно изравнени. Дефазирания ляв канал на инструментала погасява, лявия канал на инструменталната част от оригиналната песен. Аналогично с десния канал. В резултат остава само вокала. Ето обяснение в тубата: 

 

7- Намерих доста лесен начин, поне на мен ми върши работа. Пускам си някое любимо парче, без значение от жанр-а, било то метъл или реге или все тая. Като стигна до някоя чат която много ме кефи, запомням само chord progression-a (не знам как е на бг) и почвам да творя с тези ноти, като по този начин създавам нещо коренно различно.

 

Аз или създавам някакъв бийт или композирам нещо за пиано. Не че ми е принцип, но ме накара да се замисля как аз почвам и се анализирах. Съшо така с туториали. Пускаш си някакъв туториал, опитваш се да направиш това което ти показват. След като се научиш почваш да си играеш. Накрая излиза нещо съвсем различно и ето имаш готова основа за нов трак. Нямам добра китара, затова не записвам китари. Иначе на китара се композират също интересни ритми :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

7- Как се вдъхновявате? Хммм, не мисля да споделям тук, че може да има органи на реда ... :D

Хахаххаа, демек както го правят професионалистите :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

1- Какъв стил правите? - IDM, electronic основно.

2- С коя програма бачкате? FL Studio за основен секвенсър/VST host, всичко на Native за звуков синтез/VST, Ozone за мастеринг/EQ-та, SampleTank използвам също и доста FPC, Albino и разни безплатни VST bit crusheri/compressor-и.

3- Ползвате ли готови лупове? A preset-и? Или си създавате всичките звуци от нулата? Лупуве - не, присети - да.

4- Вокалите, вие ли си ги записвате или теглите акапели? Записвам всичко с един Behringer микрофон/миксер, понякога дори през iPhone-а със soundcloud приложението

 

Тук съм записал баба ми и баща ми, не им казвам, за да тече разговора спонтанно. Харесвам после някой лууп, режа, нормализирам, после Melodyne/Autotune  или Gross Beat/Crusher-i/Stretcher-и отгоре :)

 

 

 

5- С какво започвате парчето? Винаги с основа мелодия и после ритъм секция, или китара, ако е с китара.

6- Кои са основните елементи които редовно вкарвате в парчетата си? Напоследък вкарвам hall kicks за преходи, там където обикновено трябва да блъска snare барабанчето преди експлозията на kick drum-а.

7- Как се вдъхновявате? От всичко...

8- С каква техника разполагате, ако нямате нищо против да споделите, нали... Korg PADKontrol, Line GX, Behringer UB1002, Behringer Микрофон, няколко китари, Guitar Vamp-2 на Behringer, Akai LPK25, Evolution MK-449c това е май основния сетъп, M-Audio StudioPro3, M-Audio audiophile 2496

Редактирано от velqn
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.