Jump to content
Българският форум за музиканти

Избор на активни колони за свирене с китарен софт


YJM

Recommended Posts

Yves, това не се сещам как може да се измери :) Предполагам, тук само Валяка може да се изкаже, т.к. той е автор на въпросната ми джаджа - по мое разбиране атенюатора влияе точно толкова на звука, колкото всеки друг говорител(или всеки друг товар с подобен импеданс) - все пак това се опитва да симулира.

 

Това, което се губи вече е самото влияние на говорителя като такъв върху сигнала, който му се подава - знаем, че китарните говорители имат много специфично звучене, така, че няма как да се очаква като включиш слушалки към атенюатора, звука да е супер - напротив - звука е точно толкова суров и "гаден" колкото да включиш дисторшън педалче на HIFI уредба :) Затова и първата стъпка след като вземеш сигнала от атенюатора е да го прекараш през спикър симулация.

 

Колкото до понятието "гаден" и "променен" звук - лично на мен ми допада да свиря през атенюатора - доколкото съм правил разни проби във включено и изключено положение на джаджата, разликата в звука, доколкото е доловима, не ме дразни - разбира се, някой, който е тотално вманиачен в точното звучене на определен усилвател и определено ОТ, сигурно ще го дразни :) В крайна сметка, важно е какво човек иска да постигне и какво е готов да жертва за целта.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Атенюаторите развалят звука и това се дължи на развалената взаимовръзка между изх. траф и говорителя. Както обяснява Steve Carey (FluxTone Speakers):

 

FluxTone има много малка или никаква стойност с транзисторен усилвател, тъй като транзисторните усилватели нямат изходен трансформатор. Лампите оперират при толкова високи волтажи, че не могат да бъдат свързани директно към намотката на говорителя. Има такова несъответствие между волтажа и напрежението, че то прави необходимо използването на изходен трансформатор. В случая с ламповия усилвател изходния трансформатор, представляващ магнитно устройство, е свързан директно към намотката на говорителя, която също е магнитно устройство. Докато те са свързани помежду си с нищо друго освен ел. проводници, те образуват магнитна верига, така че когато претоварите изходните лампи, тази верига започва да "звънти" и създава тонове, които всъщност не идват от китарата ви. И те са общо взето в унисон с това, което свирите. Това е нещо подобно като при органа: натискаш един клавиш и получаваш един тон. Издърпваш някакъв суич и получаваш цял "хор" от тонове, всички от които са асоциирани с този клавиш. Ако сложите нещо между изходния трансформатор и намотката на говорителя, като например атенюатор, той пречи на тези тонове да бъдат създадени или те са толкова тихи, че вече не можете да ги чуете... вие неизбежно възпрепятствате или направо убивате тези обертонове, които са генерирани от натоварването на усилвателя.

FluxTone has little to no value with a transistor amplifier, because transistor amps don’t have an output transformer. Tubes operate at such high voltages that they can’t be connected directly to the voice coil of a speaker. It’s just such a mismatch of voltage and current, it makes an output transformer necessary... in the case of a tube amplifier, the output transformer, being a magnetic device, is connected directly to the speaker’s voice coil, which is also a magnetic device. As long as they’re connected to each other with nothing between but wires, they form this magnetic circuit, so when you overdrive the output tubes, that circuit starts to ring, and create tones that didn’t come out of your guitar. They’re very much in tune with what you’re playing. It’s kind of like on an organ: push one key, and you get one tone. Pull out another stop, or some other switch, and you get a whole chorus of tones that are all associated with that one key. If you put something between the output transformer and the voice coil, like a load box, it prevents those tones from being generated, or they’re so quiet you can’t hear them anymore… you’re inevitably going to hinder or kill all those overtones that are generated when you overdrive the amp.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е смятам, че точно в случая има чиста маркетингова цел да каже така :)

 

Колкото до самия цитат, да ме извинява г-н Кери, ама ако е автор, и има случайно инженерна диплома, трябва да я скрие и да не я показва никъде :) Може и да греша, но подобни понятия от устата на инженер не биха излезли:

"transistor amps don’t have an output transformer"

"Tubes operate at such high voltages that they can’t be connected directly to the voice coil of a speaker"

"mismatch of voltage and current"

"the output transformer, being a magnetic device"

"the speaker’s voice coil, which is also a magnetic device"

"they form this magnetic circuit"

"that circuit starts to ring, and create tones that didn’t come out of your guitar"

"They’re very much in tune with what you’re playing"

"all those overtones that are generated when you overdrive the amp"

 

Иска ми се инж. Тони да се изкаже по повод цитатите :) Ако се замисли човек(и този човек има инженерна мисъл в главата), всъщност това е адска антиреклама баш за ФлуксТон - щото ако приемем абсурдната идея, че връзката трафа е "магнитно устройство" и връзката между трафа и говорителя е "магнитна", то точно техния девайс променя "магнетизма" на тази връзка и би трябвало да е последното нещо, което се препоръчва(по тяхна логика) да се вкарва във веригата. Сори, ама тази извадка приляга на списание Космополитан :D

Редактирано от 7thString
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наличието на лампи по веригата често води до нещо като плацебо ефект.  :D 
Все пак може да се върнем на темата ... създателя ѝ чака мнения.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@ ВСИЧКИ Пак оспамихте и тая тема с офтопик. Абе земете си отворете една тема в говорилнята и там си сравнявайте риговете и на кой са му по-могъщи ушите. :spam::butcher::angry:

@ YJM Май съвсем не си разбрал гледната ми точка - не казвам, че тя е правилна. Просто се базира на личен опит и несъвършено възприемане и обработване на звуковите вълни от ушите и мозъка ми (или каквото е останало от него). Така както аз разбрах въпроса ти, ти имаш нужда от нещо различно от слушалки, на което да си слушаш китарните софтове от компа на стайни нива. Опциите ти са две - първата, към която си се насочил е монитори. А втората ти я предлагам аз - малко китарно комбо до максимум трийсетина вата с линеен вход. Нека се обоснова защо. Като цяло т. нар. ниърфийлд монитори, било то и в най-патетично бюджетния си вариант като например Samson Media One 3a или M-Audio AV30 Studiophile, които струват по около 70 ойро чифта имат за цел (това не значи, че го постигат) да звучат максимално линейно в целия чуваем диапазон 20 - 20 000 Hz. И обикновено, колкото по-евтини са мониторите, толкова по орязани са в ниския спектър - точно там където ти е китарата. Малките китарни комбота, при все че не могат да дадат обем на звука, като от голям китарен кабинет, все пак са оборудвани с китарни говорители (обикновено). Характерното за тях е, че имат сериозно затихване на звука над 6 kHz (20 dB на октава, но при всички е различно) и по този начин осигуряват естествен хай-кът филтър на цялата звукова система. Това до голяма степен би изрязало дигиталните отзвучавания на китарата получени при обработката с китарни софтове. Естествено, не приемай мнението ми като 100%-ва истина, защото както казах е базирано на личен опит и предпочитания по отношение на това как искам да ми звучи китарата. По същата тази причина противно на световните стандарти, аз предпочитам да си записвам китарата не с Sure SM57, а с Beyerdynamic Opus 29.

Ако все пак искаш монитори, защото възнамеряваш след време да ги ползваш и по предназначение, с триста лева няма как да минеш. В най-добрия случай ще трябва да добавиш поне още една стотачка, за да се сдобиеш с чифт мониторчета, които биха били на границата между крайния компромис и набутвацията като M-Audio BX5, Fostex PM-04 N, Samson Rubicon 6a. Имаш и вариант, който не предвижда 5" уфер в мониторите, но ако е по-малък, примерно 3 или 4 инча, ще трябва да предвидиш и субуфер в системата, за да си чуваш все пак китарата, а субуфер за по-малко от 300-400 лева, не съм сигурен, че можеш да намериш.

 

П.П. А и освен това, musicworld.bg не е единственият електронен магазин за аудиотехника. Живеем в ЕС все пак.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@patient Благодаря ти за мнението! Както вече писах 300-те лева бюджет ги забравяме, просто тръгнах от идеята за обикновени PC колонки.

Ще помисля върху предложението ти с комбото, но и цената на читаво комбо не е никак малка.

 

ОК, има ли някой съфоручник, който да ползва китарен софтуер + монитори или HI Fi колони и да е доволен от звука си? Говорим предимно за свирене в реално време, а не за запис и обработка на китара.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^Какво разбираш под читаво? И защо реши, че излиза по-скъпо? Ако си лампоман Blackstar HT-1 е едно много добро решение за домашно свирене; друг вариант е Fender Greta (бих си го купил само заради външния му вид :greenangel: ), а пък ако не си претенциозен има и по-евтини солид-стейт или хибридни решения.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@patient

И колко ниски ти трябват за китарата? Обикновено под 100 Hz всичкото е боклук, с много малки изключения. И най-бюджетните монитори от около 400 лева примерно, стигат сравнително линейно до 60 Hz.
При симулациите, не знам дали си чувал за Impulse Responses на релани кабинети. Ако не си - представи си го като софтуерен филтър (въпреки че не е баш), които променя звука минал през него така, че все едно е минал през истински китарен кабинет. С impulse responses хората от някакво време насам, докарват с доста голяма точност звука на всякакви кабинети. Използват се масово за комерсилани продукции даже. Та с един добър пакет responses, имаш възможността да изпробваш варианти с много различни кабинети, записани с най-различни микрофони, с различно разположение и т.н. Възможностите са безкрайни и качествени.
А ти предлагаш на човека, да даде 300 лева за посредствен усилвател, само за да се възползва от посредствения му говорител. Епа не съм съгласен аз...

@YJM

 

По лично мое мнение, базирано на няколкогодишния ми опит в свиренето със софтуер и безкрайното четене на всякакви музикални форуми по темата, мисля че по-доброто решение за теб е софтуера с монитори. Безкрайно много напреднаха симулациите в последните години. Има вече сравнения на дадена симулация с реален усилвател, на който е копие симулацията и доста хора изпитват голям зор да познаят кое е истинския усилвател при AB тест. Естествено далеч не важи за всички симулации това, но се намират доста голям брой прилични такива. Та освен качество, със симулациите имаш удобство, огромно разнообразие, лесен вариант за записване.
Относно мониторите. Не се притеснявай, че няма да звучи добре през мониторите. Мониторите (повечето) са си направени с идеята да не променят звука, който им подаваш и да звучат максимално вярно. За мен това е най-добрият вариант за слушане, не само при свирене, но и при миксиране, слушане на музика и т.н.
Добре е наистина да вложиш малко повече пари. От около 450 лв. започват по-приличните монитори. При по-евтините има компромиси.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Можеш ли да ми дадеш пример за ИР конфигурация или библиотека с импулси, която дава реалистичен резултат? Примерно аз пробвах с RedWirez и не съм впечатлен - на всичките им импулси китарата сякаш губи presence...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пример, който изрових на бързо, че имам важна работа и нямам време:

http://malefice.fatal.ru/sound/IR_test.rar

Сам си е правил импулсите пича. И други такива примери съм срещал, при които се постига доста близък резултат.
 За масова библиотека не мога да ти дам пример конкретен пример. Аз ползвам RedWirez, Gods_Cab, Guitar Hack. Не знам колко са близки до оригиналите, но знам че са добри. Не съм вманиачен по постигането на резултати 1:1 с оригинала. За мен важното е, че получавам добър за мен звук, при използването на конкретните библиотеки. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще го пробвам. Мен ме дразнят някои неща, които ми се набиват на уши, но може би това е по-скоро свързано с динамиката на говорителя, която се губи при единствено използване на IR.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@patient

Може да пробвам от картата сигнала да го прекарам през MV3-то и кабинета, който имам? MV3-то до колкото знам е чист усилвател, единият ми канал е преправен и с фендерски корекции, но другия не е пипан. Ако се получи нещо ще трябва въпреки всичко да си намеря още някакви колони за да си пускам подложка песени или бекинг трак.

@Mairomaster
Благодаря за съвета, съгласен съм с теб.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.