Jump to content
Българският форум за музиканти

Избор на активни колони за свирене с китарен софт


YJM

Recommended Posts

7thString, аз имам и атенюатор на Soundman - значи може да пробвам вариант MV3 -> атенюатор -> Studio GX -> DSP -> слушалки (или колони, като си намеря)?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Правиш ли разлика между симулация на лампова глава и спикър симулация? :) Разбира се, приемам предложения за озвучително тяло, което да се чува добре в 2 през нощта и да нямам проблем със съседите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да оставим разликите. Каквито и да са те все са симулации нали? Ти не уточни, а написа сякаш от всяка симулация се "изприщваш" ... за това го написах горното.
Хем симулиран звук те дразнел, хем пак го ползваш в крайна сметка. Защо си го причиняваш :D
Не се заяждам  ;) но ако ще е "хардуеър - ръка да пипне" то поне наистина да е така ... иначе малко несериозно звучи да се плюе по софтуерни решения.
+ тва ако ще се свири на все на стайни нива :music:  колко ще се усети разликата между истинска лампа + импулс vs. напълно софтуеърно ... доста ми е съмнително. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре - уточнявам - става въпрос за усилвателната секция - там всякакви диЖитални джаджи ми бъркат яко в здравето.

 

Колкото до стайните нива - точно туй е хаберът с атенюатора - усилвам крайното стъпало почти на макс, и си слушам приятния, сатуриран звук на слушалки - нещо, което иначе не е особено приятно в спалнята с 50W усилвател :)

 

П.П. Симулациите на тонколона не са само да проиграеш един импулс и не съм успявал само IR ефектче да постигна реалистичен звук. Засега някакъв задоволителен резултат има с Recabinet, но приемам предложения от доволни хора за по-добри симулатори :) Това, което е основен минус и което ме дразни е, че точно в точката на сатурация - когато отзвучава китарата, се чува един нащърбен остър хармоник, който реалната колона замазва, а симулацията я оставя доста отчетлива.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^ Сложи на края китарен кабинет и проблемът ти е решен  :greenangel:

 

Прочее, недъгавостта на всякаква софтуерна система, според мен, идва не от симулациите или кое, къде, как, а от фактът, че още никой не се е сетил да направи "китарни" слушалки, които да затихват при честоти над 5-6 kHZ, както китарните говорители  :music:

 

@YJM Ако не искаш да останеш неприятно изненадан от паразитните звуци на китарния софт, и много държиш да го ползваш, по-добре за бюджета с който разполагаш да си вземеш не активни монитори, а малко китарно комбо и да си слушаш амп симулациите през линейния му вход (почти всички комбота до 30W вече разполагат с такъв). Ако все пак идеята ти е да ползваш мониторите и за други цели, но не можеш да отделиш повече средства, насочи се към бюджетен комплект активни ниърфийлд монитори от рода на M-Audio, KRK, Samson, Akai, мисля, че вече и Fostex имат бюджетни решения - и един съвет не си взимай колони с говорител под 5"... 

 

Успех! :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега, с удоволствие, но ще сложа и теб пред вратата на апартамента да се разправяш със съседите в 2 през нощта, нали? :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз нещо не мога да свържа в едно изречение понятията "лампов", "сатуриран" /звучи смешно почти колкото версатилен/ и прочие суперлативи използвани за лампов усилвател заедно със "на слушалки".....   Малко ми звучи като да се "радваш" на най-прекрасната и съблазнителна жена на света, обаче увита в стреч фолио.

 

Съвсеееем друг въпрос е дали атенюаторите не променят звука по техен си начин и в крайна сметка файдата от набримчените лампи стига до атенюатора и толкова. По принцип съм ЗА това, че душевните потребности са важни и щом човек го кефи волюма да е до дупка и това го радва ок, щото си внушава, че чува някаква магия, дори вътрешно в себе си да знае, че не е така. Съвсем друг въпрос е това вече да се представя като някаква универсална истина за нещата, защото когато човек си постави няколко елементарни въпроса и си даде сметка колко елемента всъщност влияят на това, което "чува" и става много некомфортно за тия дето много чуват нещата :D

 

 

Доста се преекспонират ламповите хави, приложението им и ситуациите, в които могат да се оценят, но не е като да е за сефте в тоя форум :D

Редактирано от Yves
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гледната ми точка е, че да прекарваш сигнала през атенюатор свирейки на слушалки и да търсиш позитивни ефекти от претоварено крайно стъпало след като си сбозил сигнала през поне 2 точки е като да боднеш лети джанти на полски Фиат. Казано по нашему - на гол гъз чифте пищови :)

 

Друг е въпросът ако теб просто те топли мисълта, че волюма е на макс и се случва нещо вътре в лампите :D

 

 

Изненадан съм, че от теб идват неща като се има предвид доста земната ти позиция в темата за аудио картите и за аудиофелационистите като цяло :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чакай чакай, нещо не се разбрахме :)

 

Значи - схемата е следната - целия риг си е набримчен на макс(или почти) - крайното стъпало на усилвателя(master volume) е усилено така, че ако не си с атенюатор, реално кубето е усилено на макс.

Атенюатора седи СЛЕД крайното стъпало и реално изпълнява ролята на говорител - тоест крайните лампи работят с пълни сили - там те са си сатурирани(признавам, че на български не знам термина) и изкривяват и компресират звука - тогава почваш да чуваш "душата" на крайното стъпало. Точно това е и идеята на атенюатора, а не master volume да ти седи на 1-2 и реално крайните лампи да са в линейната си част.  Реално погледнато единственото, което се отрязва във веригата е говорителя.

Слушалките идат чак в другия край на веригата - след атенюатора, аудио интерфейса и всичко останало. По този начин получаваш целия звук на рига си така, както трябва да звучи :)

 

А ако тезата е, че крайното стъпало няма влияние върху звука, добре си дошъл вкъщи на бира да пробваме :)

 

П.П. Сега погледнах, че сатурация в същия смисъл се ползва в химията за насищане на разтвор :) Нека някой знаещ да каже как се казва режима на работа на лампата когато е в натоварения си режим на работа, където става нелинейна и почва да компресира/криви

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сатурация според мен означава насищане.

 

 

За останалото съм те разбрал правилно. Идеята ми е, че атенюатора сам по себе си 100% променя сигнала. Просто не вярвам, че определен сигнал може да се намали с коефициент и да не се промени никак. Аз моя атенюатор го купих от китариста на Светльо и Легендите - Мъни. Той каза, че според него сговня звука. А говорим за човек, който има доста доста хубави китари и усилватели и не малко опит и най-вероятно знае за какво говори.

Аз лично не мога да твърдя такова нещо, защото не съм си правил експерименти, а и не ми се занимава с глупости, честно казано.

 

Че крайното стъпало влияе е ясно, но зависи от ампа. При моя Ориндж примерно има разлика в кривенето на стайни нива и на 60% волюм на репетиция примерно. Други усилватели обаче не са така и това е споделяно от някои от лампоманите в този форум. Но не ми е това тезата, приемаме, че твойто крайно стъпало променя звука.

 

Обаче не мога да разбера какъв е смисъла да се търси "благотворното" влияние на претоварените лампи, като след тях първо сговняш звука с атенюатора и после със слушалките? Звучи ми като да пиеш шампанско Moet в пластмасова чаша на крак....нещо не мога да схвана идеята :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@patient - Не съм сигурен, че те разбирам. С евтини монитори ще се чува паразитен шум, а с по-скъпи не? За бюджета е ясно, трябва да се увеличи, но така и не разбрах в какви граници може да се вместя. Като гледам по-евтините монитори 5" са по 600 лв и нагоре за чифт, само едни Берингер видях 6" за 490лв, което е горе-долу поносимо, ако ще ми свършат работа (B2030A е модела).

До момента съм свирил с процесори, педалчета, имам MV3 и кабинет с Jensen говорител (12")... сори, но тая палитра от звуци няма как да я постигна по друг начин, да не говориме, че свиря само в нас и на стайни нива. Това ми е идеята за софт + мониторите или някакъв друг вид колони.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.