Jump to content
Българският форум за музиканти

Боядисай си китарата


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Отговори 199
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Здравейте!

След като прочетох и последните постове се престраших и аз да се регистрирам.

Имам почти същата задача и проблем като на mita4ki. Имам стара акустична Кремона, може би вече е на 25 - 30 години. Много си я харесвам и не искам да я изхвърлям, но милатата на нищо не прилича. Омазана, ожулена, ... мъка. От оня ден взех, че и махнах лака от лицевата част на тялото, но стана гаф. Мислех си, че плоскостта е еднородна, от една дъска. Оказа се, че това май е някакъв тънък шперплат, фурнирован отгоре и при шкуренето този фурнир се претри. Под него се показаха перпендикулярни жили от фладера на щперплата и стана много грозна картинка.

Първоначалната ми идея беше да я напоя и лакирам с шеллак, но сега се налага да я боядисам.

За да не загуби хубавото си звучене обаче не смея да използвам бои с пластификатори. Мисля да опитам с темперна боя и след финно полиране да я дополирам с шеллак.

Знае ли някой как се боядисва акустична китара с боя. Видях една Yamaha, фабрично боядисана със завиден звук.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С темперна боя няма да стане.

За напояване пък не може да става и дума - ключовата дума е "тънко".

Най-добре прежали 160 лева и си вземи стагче :).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Майко, прилоша ми като прочетох, че искаш да боядисваш (!) китара с темперна боя...

?!?...Защо така ... ти прилошава?!? Смятам да опитам и с пигменти, с цинково бяло и малко охра като ги свържа с шел фирниз.

Първо ще опитам на някакви подобни мострени дъсчици. Ще дам сводка какво ще се получи.

Опитвам се да намеря материал в които да има минимално пластифициращи вещества. По мои наблюдения, при изтъргване на лак от добри акустични инструменти, изтъргания лак се разпрашава. При изтъргване на лак от градинската пейка или от дървената дограма (колкото и отдавна да е лакиран) се получават "кожички".

Да допълня, че шел фирнизите се използват за фиксиране на темперни рисунки и фрески, като освежават цвета и заздравяват положения пласт боя, а прониквайки през нея я свързват и с основата. Естествено в случая ще опитам да направя много тънък пласт.

И все пак има "боядисани" акустични китари с добър звук, но каква е "боята" е тайна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евтиме, Владе, здравейте! По молба на coronel се включвам пак. Знам за тези китари с трислойни лица. Класическата аерография се прави с постни бои, които се състоят от пигмент, вода и някакво свързващо вещество - туткал, ПВА емулсия и под. Разбира се, това не е баш работа за любители, но нека не се правим на много велики. С малко мерак и повечко труд и внимание всичко се постига. Coronel, направи си достатъчно боя, за да покрие лицето, или целия корпус - както решиш, но боята трябва да е повече, за да стигне и остане. Използвай си темпера най-спокойно и си получи цвета, който те кефи. Освен с вода, разреди температа с малко туткал, първо го накисни и като набухне леко го загрей да се втечни и тогава го добави и разбъркай добре с температа. Трябва да получиш боя, която да може да се пръска, шприцва, ако нямаш друго, поне с устен пулверизатор. Боядисай една пробна дъсчица и като изсъхне, пръсни я с НЦ лак - тънък е и не разваля акустиката. На тази китара няма да направиш френч-полиш с шеллак, нито си струва, нито го можеш, нито имаш материали, пък се иска и голям опит. Като изсъхне лака на пробната дъсчица ще прецениш дали цвета те устройва или леко ще го промениш - към по-светло или по-тъмно, или в някакъв нюанс. После пръскаш китарата леко, без много да мокриш и сушиш, така на два-три пъти, докато стане равномерно. Като изсъхне добре пръсваш корпуса два-три пъти с НЦ лак и след всяко пръскане много внимателно шлайфаш с шкурка на дунапренова основа и много фина, без да натискаш, само сваляш косъма от настръхването на дървото. Всяко натискане ще свали от боята. Така че внимавай. С НЦ лак може да пръснеш още няколко пъти, докато позапълни и фиксира добре боята, но не бързай изведнъж да трупаш дебело покритие. За един ден можеш да пръснеш два пъти сутринта и два пъти следобед - интервал 2-3 часа съхнене и много леко шлайфане на косъма. Ако нещо запецнеш обади се пак. Айде, успех друже! Весели празници на всички от Рудолф! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря ти, ruidolff!

След Празниците започваме забавлението. Така се случи, че рисувам от 40 години. Имам си компресори, аерографи, пигменти, туткал, желатин, сакъз, ...учил съм се на живопис първо с темпера, после с масло. Температа култивира чуството за цвят и е задължителен етап. Навремето в Академията учехме технология на изящните изкуства по Кирил Цонев. Бяха го обявили малко за демоде, но критиците не бяха на неговото ниво. Трябва да се чете повече. Интересно четиво за занаята ако някой се интересува:

http://www.izkustvo.net/%D0%B7%D0%B0%D0%BD...BE%D1%82%D0%BE/

Тука не пише как се боядисва китара, но пише други интересни неща.

Ще "постна" после за резултата.

Ruidolff, още веднъж благодаря за отзивчивостта. Весели Празници!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Радвам се, че нещо помогнах, отново поздрави на всички и весели празници! Имах една квартира на пл. Народно събрание №6. Така че може да сме се срещали някъде по кръчмите. Може и да е във фотоклуба - тогава го водеше Жоро Папакочев. Или в галерията. Често работехме заедно с Огнян. Успех, coronel! Ако имаш още въпроси, моля, задавай ги, защото все може да изкочи нещо полезно за тези, които се интересуват. Рудолф :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

сори за малко тъпия въпрос ама как се махат врътките на потенциометрите и дръжката на ключето :),че съм решил да боядисам Squiera :headbang:

Редактирано от koceko
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ако не лакирам китарата дали пак ще си издава хубав акустичен звук? ;)

 

По скоро, като я лакираш ще и се скапе звука.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^- Не е задължително, но е много вероятно.

 

Иначе огледай капачките на потенциометрите - ако няма никъде болтчета отстрани за затягане към главата на пота, напъни малко по-силно и би трябвало да излязат...

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 months later...

Нещо не разбирам ;) Прочетох цялата тема (малко даже ме заболяха очите) и пак ми е като каша в главата. Значи:

1. Акрилни лакове могат да се ползват за муикални инструменти

2. Обаче и нитроцелулозни могат

(веднага искам да уточня - виждал съм и кутии на които пише нитроцеллозна боя - ако се не бъркам и цвета който беше показан на капака е плътен някакъв - син, бял, червен .... т.е мисля че това не е лаково покритие а боя

3. Спрейовете се полирали кофти - ама ако човек няма с какво да напръска китарата не е ли все пак по-добре използва спей и няма ли спрейове на различна основа.

И най-накрая как действат тия различни лакове и бои та развалят акустиката (някой от тях)?

Последно кои лакове и бои са приложими за музикални инструменти - в интернет хората продават разни такива на кутиите им има картинка с китара - ама все си мисля че и тези на които няма китара но имат такъв състав могат да се ползват - как да разбера кои са?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За домашни непретенциозни проекти спрейовете са ок. Оосбено ако нямаш компресор и бояджийски пистолет под ръка както и безпрахово климатизирано помещение, където да пръскаш.

 

Полирането се отнася за лаковете, защото можеш да нанесеш ако искаш лака и с четка или валяк ( :) ), после обаче ще шкуриш като малоумен, докато стигнеш до нещо близко до състояние за полиране (ако не искаш да имаш стичания де).

 

Много е сложно да се разбере става ли или не става боя/лак само по картинката...

 

При електрическите инструменти влиянието върху звука не е толкова пагубно. При акустичните е вече много ясно осезаемо и във всеки случай не е препоръчително да пръскаш акустични китари с акрилни спрейове (не, че не съм го правил, но не останах очарован и възхитен от резултата). Някой ден дай боже да напрая възкресение на акустична дъска с шеллак.

 

Поздрави,

влад

Редактирано от vlex
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.