Jump to content
Българският форум за музиканти

Боядисай си китарата


Recommended Posts

Реших да правя от един стар бас кремона сностна китара (любезно предоставен ми от Metalhamer), та реших тялото да е с цвят на дърво - само лакирано.Взех набор от шкурки и смъкнах боята.....запълних дупките от болтовете на пикгарда със смес от лепило за дърво и стърготини и стигнах до лакирането.Та имах два лака, единия - доста стар, но по-тъмен и един нов - яхтен лак.Та идеята ми беше да не бутам грифа и просто да изравня цветовете на тялото и грифа и за това реших да ползвам стария, който е синтетичен за обща употреба(и за дърво).Пръснах китарта и сега цвета е същия като на грифа.До тук идеално, но ми се ще да пръсна още 1-2 слоя но като че ли ми се иска да са от другия - нов и прозрачен яхтен лак на оргахим че стария(с които пръсках първия път) не се пръска хубаво(на 5 години е) и е загубил от качетсвата си....стича се.Та искам да питам дали е възможно да постъпя така, какъв е риска и дали са съвместими двата лака?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 199
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

а какво става, ако едната ръка е пръсната със синтетичен лак, изчака се 2 седмици да изсъхне и след това с акрилен отгоре?????

Редактирано от liquid_death
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не сме химици, можеш да пробваш.

А баса от готино дърво ли е, или е с фурнири отпред и отзад?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

фурнир.....кремонка.....тя че е за опити зета, за опити, ама като че ли ми се иска да стане от рас, че съм и зел едни хубави адаптерчета.......

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

;) в другата тема съм казал какво може да стане, ако се изчака толкова много време;) за да се пръска отново след 1-2 седмици е необходимо да се "матира"-изшкури с финна водна шкурка-Р800-Р1200;) Казва се "матира" защото така изглежда след като се мине с такава шкурка;) Ако се изчака 2 седмици и е изсъхнал напълно единият лак (т.е. може да се пипа, оставя, без да се отбележи нещо на него), е възможно да се пръска и друг лак;) Задължително е обаче да се шлайфа с водна шкурка преди да се пръска. Р800 означава 800 броя абразивни частици на квадратен сантиметър. При използване на шкурка, тя оставя следи-"надрасквания" по повърхността. Те правят така че ,китът, боята, лакът да се закрепят. при по-по едра шкурка се виждат тези следи, при по-финна-не. В интерес на истината полиращите пасти също са вид шкурка, само че много финна-от порядъка на Р10000-Р15000.;) Редактирано от Jorkata
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много благодаря за отговора!Окуражи ме :metalist: петък, направо я друсвам с 800 и я пръсвам с другия лак ;)

ще пиша пак какво се е получило!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

няма бе, аз грифа на една кремона, която реставрирам пътро го бях лакирал с лазурен лак

обаче след 1 седмица още не беше изсъхнал и се ядосах

минах с шкурка и после лакирах с акрилен

на другия ден пак минах още 1 ръка и е супер сега

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

хей! имам един въпрос обаче.. имам един Скуайър ( :rocker: ) който искам да пооправя, въпреки че май няма какво толкова да му се прави щото не е много стар ама му е олющена боята на места... та ме интересува мога ли да си боядисам и Pickguard-а в някакъв цвят примерно черен.. щото нали е пластмасов и да не му стане нещо... верно цигания- все пак ги продават ама не ми се дават 45 лв за 1 тъп пикгард :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Боята едва ли ще хване добре върху пластмасата. Иначе, както съм писал в други теми, можеш да купиш плоскост тровидур(вид пластмаса) в желания от теб цвят, да нарисуваш на цорел драв със Spline-и формата и точните размери на пикгарда и дупките по него 1:1(снемайки оригинала на милиметрова хартия, или търсейки размерите в нета), и да занесеш плоскостта и файла на лазерно рязане. може и плексилгас да купиш. Повърхността му е доста издържлива, но е по-чуплив.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А бтв плексигласа дава повече възможности за арт-извращения: отдолу можеш да сложиш практичекски всичко, че дори ид а го оставиш прозрачен :dance: Аз се чудя дали да не се изгавря с някоя китара така :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има и цветен плексиглас, междо другото. Всъщност "Plexiglass" е марка, не е вид материал. По принцип се наричат нещо от сорта на акрилатни, акрилни, или нещо такова плоскости.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А над входа на една работилница, в която работят с разни пластмасови материали, видях, че пише и

поликарбонатни плоскости. Каквото и да означава това, може да се разучи, току виж свършило работа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз искам да си направя дървен пикгард за Стратокастера, който да е натурален финиш, но нещо не намирам толкова тънък шперплат (па и дебел не намирам).

Мисля моя Страт да го правя и него целия да е натурален транспарент финиш, а може би sunburst, но не знам от кво дърво е и дали ще мяза на нещо като махна боята.

Ще пробваме нещо там, да има човъркане. :thumbdown:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 weeks later...

абе хора бе!!!много ме кефят пък мене блусарски ужулените китари.е верно че и аз моята се я пазя и тои онуй,но вече я оставям да се осъвършенства както тя си знае.пък един ден имам на идея като се ужули добре, да я позашкуря и пръсна с безцветен лак.яко ще е-хем ужулена,хем с ново лаково покритие.съветвам който има такава китара налице да опита това преди да е преминал към премахване на оригиналния лак.това стои добре и на акустични и плътни китар,повярвайте ми. :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.