Jump to content
Българският форум за музиканти

Боядисай си китарата


Recommended Posts

Eм, аз след колко квадратни метра свалена блажна боя вече мога да кажа че усещам кога колко пламък да подам. (Става въпрос не за октанова горелка, ами за накрайник за бутилка пропан-бутан който има дюза). Иначе дървото (където е дърво) е старо и не вярвам повече да се деформира... Просто тва ми е първо издевателство над животно и нямам търпение да го направя... Пък инак съм търпелив който пита. Утре почвам грунд 2-3 ръце и после боя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...
  • Отговори 199
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

аз наскоро си пребоядисах китарата

и за свалянето на боята използвах "ТЕРМИНАТОР"

тва който го е измислил е бил велик човек(той сигурно още е де)

с него смъкнах всичката боя до дърво за 45 мин

бързо и лесно но не е много безопасно

Съвет: работете с ръкавици туй чудо първо щипе после ти пада кожата( при мене кожа не падна) ама гадно щипе

и направих нещо което не мислех че ще се получи използвах 2 спрея черен металик и розов металик получи се много добра комбинаци има малко дефекти от рода на капки и котешки косми но не е фатално ако мога ще кача снимки

 

колеги не се мъчете със шкурка стъкло или горелка ползвайте терминатор нанася се с четка оставя се да постои 10-15 мин и после с една шпатулка се сваля боята

пада като чисто масло

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

ВНИМАВАЙ !!!!

С тези химикали скапваш дървото !!!

Терминатора е по малката беля - не дай боже да пробваш с ДУНАВ - дървото омеква и при това опъна на струните деформира инструмента.

Тялото може и да го третираш с тези лай...а но за бога не съсипвай грифа ;)

Тези съединения са за да си свалиш боята от дограмата не от инструмента :huh:

При тези манипулации не препоръчвам даже и пищов с горещ въздух !!!

Вярно е хамалогия ама шкурката си е най добрия вариант

15 години правя и ремонтирам китари - вЕрвай ми :P:P:D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз смятам че такива химични вещества повече вредят отколкото има полза от тях!Ако чак толкова го марзи човек мойе да ползва има едни уреди за шкурене на вибрационен принцип и с тях става бързо и лесно :huh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 weeks later...

към EVTIM:

имаш ли съвети за това как може за се боядиса в 2 преливащи се цвята - не ми се струва съвсем лесно. ще ми се по ръба да бие към черно, а в средата плавно да изсветлява към някакъв цвят (тъмен) ? някаква система за нанасяне да предложиш? много ще съм ти благодарен, в което съм сигурен след като прочетох някои от постовете ти!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 5 дена завърших една китара на този принцип, отдолу ще приложа и снимчици.Съвета ми е.....ако си боядисвал и преди и си сръчен ще се справиш, ако ли не си съвсем сигурен в себеси....не знам.......ключа за палатката ти го давам и той е:

вземаш 2 спрея боя за кола с цветовете с които искаш да стане китарата.първо пръскаш с този който ще е в средата, като напръскаваш цялата китара и гледаш да е равномерно и гладко навсякъде;)

след това като изсъхне, пръскаш само по периферията с другия спрей, в случая ти с черен, като гледаш да ги прелееш с дебелина на ивицата по твой избор.След това изчакваш ден два да изсъхне хубу(за по-сигурно) и лакираш отгоре за гланц примерно с йахтен лак, той се чака на пръскане по 1 ден, лакираш колкото пъти искаш , колкото повече толкова по-дебел слоя :P но внимавай за оттечки!!!! Ако направиш все пак, чакаш да изсъхне и шкуриш с винна водна шкурка, примерно 500 и след това пак с 1000 до получаване на гладка повърхност.После сглобяваш и дереш натататък.Ето и малко снимки на крйния продукт, който направих саморъчно :P

 

061217131223vd2.jpg

061217131235ke2.jpg

061217131249ma5.jpg

061217131306ou3.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Айде да оакам малко пак:

 

Така сънбърст ако си микеланджело можеш да седнеш да правиш, но ние посредствените китаристчета които фащаме по-рядко спрей, аерограф, аерозоли, ароматизатори и прочее цъскащи нещица имаме по-разумен метод. Става въпрос за картонен шаблон, който се слага отгоре върху китарата. Идеята е че той е с размерите на китарата (ако искаш цвета да е по-ясно изразен може и да е със 10-15мм по-малък) и седи на специални дървени или някакви други трупчета на разстояние 10-ина мм. Отгоре е затиснат с подобни тежести, за да не шава... Пръска се ОТГОРЕ НАДОЛУ (под 90°), за да не се окаже че от едната страна бърста е по-навътре навлизащ, а другаде ептен го няма. Имаше някъде из интернет статия точно как се прави сънбърст, но не можах да я намеря пък и нямам време да търся повече затва отговарям малко така без да си подплътня поста с факти и статии ма вие от уважение ще ми повярвате и така :headbang:

 

Ае со здраве и успех :cheers:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ма,хора,стига с тва побългаряване бе,ако искаш да ти сменят цвета/боята на инструмента даваш го на човек,който се занимава с това и си разбира от работата,кви авто-спрейове и че *** нема смисъл.. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като не можеш да печеш питки отиваш до фурната и си купуваш, но ако можеш отвреме на време си правиш сам в къщи защото са по-вкусни така.....та и тук е същото положението!.......

Междовпрочем китарата дето правих е орфей, така че каквото и да и направя няма да е побългаряване......тя просто си е българска......а за кибиците....шшшшшш! :huh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сори, тогава. Ние простосмъртните сме обикновени хора - чат пат ръцете ни трепват - става мазало :huh: Само ще искам да си напишше името и да пратиш снимка, че да те окича на стената редом с микеланджело, рафаело, да винчи, дюрер, и компания :idea:

 

Ае со здраве!

Редактирано от vlex
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

към EVTIM:

имаш ли съвети за това как може за се боядиса в 2 преливащи се цвята - не ми се струва съвсем лесно. ще ми се по ръба да бие към черно, а в средата плавно да изсветлява към някакъв цвят (тъмен) ? някаква система за нанасяне да предложиш? много ще съм ти благодарен, в което съм сигурен след като прочетох някои от постовете ти!

Единственото, което съм чел за т.нар. "sunburst" е да сложиш картонен шаблон с формата на китарата на известно разстояние над нея(около 2-3см), и да пръскаш така, че да оцветяваш ръба, а понеже шаплона пречи лака да проникне много навътре, самия цвят почти не достига до по-вътрешните части, и така се получава преливане.

 

Пробвай на дъска първо, де.

 

А за китарата по-горе на liquid_death - това орфей ли е?

Един съвет - можеш да я полираш с парцал и полир паста.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А бе момчета, като децата, все контра на всичко....хммм

Не е толкова трудно...човек не се ражда научен, просто експериментираш, експериментираш и докато стане....а като направиш оттечка или ако ти трепне ръката, шкуриш и пробваш пак.

За Евтим сега: прав си мога да я мина с полир паста и парцалче и ще стане още по-яко, но я направих само да си докажа на себе си че мога, а пък и китарата е с доста богата история и я познавам от 5-6 години, но все беше в чужди ръце и един ден изникна офертата и от сантименталност реших да я стегна....нов адапрет, нов пикгард, нови прагове, боя и лак и звукна супер :huh: иначе си остава просто орфейка с пилен гриф :huh:

Та доказах си каквото си бях наумил и сега в сряда ще отиде при новия си собственик (продадох я), някой друг да и се радва.Всичко бе въпрос до самодоказване и удоволствие от добре свършената работа.Иначе най-лесното бе да я дам някой да я боядиса, но тогава нямаше да мога да кажа че аз съм я правил и да се усмихвам.

А за конкретното боядисване, правилно е че се прави с шаблон, но тогава се и пръска с пистолет, а в случая със спрейовете, облакът, който правят е по-тесен и се разпръскава по-лесно поради по-ниското налягане и боята в спрея има по-малка "покривност" за това като пръскаш дори и без шаблон се получава същия ефект.

Та момчета не се ядосвайте така защото аз само споделям своя опит и все пак се намираме в раздел "изработка и ремонт......" и темата е "Боядисай си китарата " а не "на кой лютиер да отида".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нищо страшно няма в тази работа - трябва само известно количество свободно време и упоритост :)

 

Ето и резултата при мен:

 

puldin32.jpg

puldin33.jpg

puldin34.jpg

puldin35.jpg

 

Ако на някой му е интересно - ето я и темата, вкл. снимки преди/след:

 

http://forum.muzikant.org/index.php?showtopic=5542

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.