Jump to content
Българският форум за музиканти

Боядисай си китарата


Recommended Posts

  • Отговори 199
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Мани ти, че е трудно, ма е безумно бавно и пипкаво... Аз затова не се захващам, защото не мога да намеря време няколко месеца да го направя като хората... Мерси за пожеланията все пак :)

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже досега не съм се занимавал,

проблем ли е ако м/у последните слоеве лак се направи някаква аерография, с нитроцеулозни бои?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Здравейте колеги!

 

следя темата от вече година и дойде и моя ред да пребоядисам моята талпа. за съжаление обаче и на мен ми останаха няколко празни петна които google не може да запълни (горките глупави американци са свикнали да имат продукт и инструментче за всичко и термина "guitar paint" в България не ми върши особена работа).

 

1. в крайна сметка кой тип боя е най-подходящ за електрическа китара? имам достъп до професионален компресор и пистолет както и помещение където да боядисам китарата и да я оставя да изсъхне и на базата на това търся най-качественото решение в този случай.

 

2. шлаиф машината е налице както и набор от всякакви размери и видове шкурки но така и не разбрах - какъв грунд да използвам преди боята за да запълня качествено всички пори на китарата (това с каноколита просто ще го пренебрегна ) и съответно да може да захване боята по най-добрия начин (ясно ми е че грунда трябва да съответства на типа боя но пак е добре ако знаете конкретен продукт)

 

3. така и не разбрах - шел лак може ли да се прилага върху боята или трябва да е задължително същия тип лак като боята? ако не може шел лак то може ли въпросния лак който е подходящ да бъде полиран ( с машина разбора се ) до лъскава огледална повърхност?

 

целта на занятието е да се постигне китара с плътен цвят и колкото е възможно по-лъскаво покритие. фабрични китари от този тип има много (било то стандартни модели или някакъв custom shop) и след като вече имам нужните инструменти нужно ми е само да знам към какви материали да се насоча. гугъл изкарва крайно аматьорски решения затова много ще се радвам на някой професионален съвет. ако всичко мине добре имам намерение да заснема целия процес и да го кача тук или в нова тема.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Здравейте на всички! Искам да си сменя цвета на моят Стаг (класическа китара). Един приятел ме съветва да използвам спиртен разтвор на червен колофон. После с мече да го нанеса върху този (с който си я купих). Според вас това става ли, ще промени ли акустиката. Освен това имате ли идея откъде мога да се снабдя с червен колофон ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

флип, шеллакът мисля няма да хване толкова добре над боя, колкото би хванал на чисто дърво, ако въобще хране. Иначе тия лъскавите ако не се лъжа са полиуретанови лакове. Ма аз отдавна не съм пръскал китари (да не говорим, че и по принцип ползвам акрилни шитове), така че не мога да съм ти много полезен сякаш.

 

Кала, да, ще промени акустиката. Дебелината и видът на лак също променят акустиката. Всичко при акустичните инструменти променя в една или друга степен и посока звука. Имай го предвид и ако искаш вземи съвета ми под внимание - не се занимавай с акустични инструменти, освен ако нямаш много пари за трошене, много време и наистина малко лябов към китарата, защото съм почти 99% убеден, че след това тя няма да вади същия звук и ще съжаляваш. :hysterical:

 

Поздрави,

Влад

Редактирано от vlex
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Искам да ви попитам от какво така се цепи и лющи лака на ел. китарка Кремона при тези ниски температури. По принцип си имаше тук таме кратерчета и олюспвания. Не че много съм я разнясял на този студ, има си и калъф. А постоянно си седи в една неотопляемя стая в апартамента в близост до външна стена. Та може би от различното свиване на лака и дървото на тялото. Лака на места се е напукал - да кажем 2 - 3 участъка с размери 5 см. / 3 см. нещо такова. Та спасение от студа има ли и до какви отрицателни температури е допустимо да се държи китарката? Щото големи студове бяха. Или просто вече 14 годишната кремонка, отдавна е станала за пребоядисване, а аз се кахъря? И да не забравя да питам може ли известно време да свиря така на нея, като се има впредвид, че олюспванията са далеч от адаптерите, по скоро отзад и отстрани на тялото? Т. е. нарушаването на лаковото покритие на места ще се отрази ли по някакъв начин на звука? /Като за сега аз не съм забелязал такава промяна/.

Редактирано от maxim09
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Добър вечер, приятели !

Наскоро ми подариха една вехта 12 струнна ямаха. Целта ми е да я поосвежа до известна степен, защото в момента е в доста лошо състояние.

Снимка 1

Снимка 2

Снимка 3

Снимка 4

Снимка 5

 

Искам да отправя към вас следните въпроси:

1- Като за начало, с какво мога да запълня грозните дупки от снимки 4 и 5 ?

2- След като махна стария лак и боята, с какво да обработя дървото и с какво да го боядисам -> лакирам. Молбата е да ми го кажете като за тотален олигофрен, така че да мога да отида в магазина и да кажа директно какви материяли ми трябват, без да се разправям с всезнаещите продавачи. От долу и от страни китарата не е толкова зле, но състоянието на лицевата част е просто плачевно.

 

Благодаря ви за помощта предварително !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

see-saw. това не са ли дупки за потенциометри и адаптер? плюс това финиша не изглежда толкова зле, според мен поне не е нужно да я лакираш наново. най-малкото ако я изшкуриш ще махнеш графиката около основната дупка и според мен ще изглежда по-зле.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Извинете , може ли някой да ми каже какви грундове и бои да използвам както и с какво се нанася грунда и боята :? ( снимки ако някой добави ще съм много благодарен ) ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

здрасти (: искаме да изрисуваме някоя стара акустична китарка за подарък - с какви бои значи и с какъв лак най-малко ще вреди на акустиката? възможно ли е да се рисува върху лака (примерно с темпера), след което да се тегли още един тънък слой лак отгоре?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Изглежда като стечена боя,ама как е постигнато това???Може би с въртене на обороти или пък с гонене на капки с помоща на компресор с въздух ? Кой знае !!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз знам,щото съм художник и е елементарно.Взимате една баданарка ,топите я обилно в боята и мазвате от горния край и боята се разтича.Елементарно,но си трябва тренировка и усет.Ако изка някой ще му го направя без пари.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

с каква боя мога да боядисам фретборд в черно? обновявам една стара руска седемструнка и й ошкурих грифа, мислех да го оставя натюр, ама е мазана с някаква гадост, дето е попила в дървото и ще го връщам в предишното му състояние.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.