Jump to content
Българският форум за музиканти

Акустична китара


Stoil Tomanov

Recommended Posts

Здравейте!

Нов съм във този страхотен форум.Преди да ви питам каквото и да е ще се представя с две думи.

Казвам се Стоил и съм на почти на 18 години. Още като малък започвам да се занимавам с музикални инструменти като китара, акордеон, пиано, макар и да бяха играчки де :whistle: От около 2 години се занимавам с електронна музика. И аз съм един вид музикант като вас, но си мисля че за да бъда истински музикант (макар и непрофесионален) трьбва да свиря поне на един инструмент. Имам малък опит с пианото, но акустичната китара е моята голама любов.

И така преди 3 дни си взех китара втора употреба, но пък много запазена и здрава. Китарата е Stagg SW201.

B_STAGG_sw201rds.jpg&w=1024&h=768&ei=Bb-vUIycCdDQ4QSiroGwAQ&zoom=1&iact=rc&dur=597&sig=101094024469952359713&page=1&tbnh=158&tbnw=211&start=0&ndsp=30&ved=1t:429,r:27,s:0,i:167&tx=53&ty=91

Имам няколко въпроса:

1. Какви грижи да полагам за новата си китара?

2. Можете ли да ми препоръчате някой самоучител по китара (ако е възможно на български).

Знам, че в интернет има много, но си помислих, че вие ще ми препоръчате някой, който няма и ще е по-полезен.

До онзи ден не бях "свирил" на китара. Пръстите ме наболяват, но предполагам това е нормално.

Също така ми е трудно да ги местя бързо по струните за да правя акордите, които междудругото незнам. Аз съм съвсем начинаещ, който търси помощ от професионалисти. Ще се уча сам, нямам възможност да плащам за уроци или поне не сега. Ще се радвам ако ме съветвате какво да правя.

Ми... това е общо взето.

ИИ се извинявам ако съм объркал раздела.

 

Благодаря Ви предваритерно. :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей! Добре дошъл в форума!

Относно първия въпрос ще ти предложа от време на време да я забърсваш с парцал въпреки, че някои хора я почистват след всяко свирене (сам си решаваш). Ако ще ти се налага да носиш китарата е препоръчително да си купиш калъф.

За втория въпрос не мога да ти кажа конкретни школи, но повечето школи за начинаещи са добри. В интернет също има школи в .pdf формата има и уроци. В ютуб има много видео уроци тук http://akordite.com/ има акордите на някои български песни, а тук има на чужди http://www.ultimate-guitar.com/ В песните отдолу има акордите как се хващат.

Относно пръстите ти след време ще свикнеш и няма да ти прави впечатление. Скоростта ще се постигне с времето отначало се почва по-бавно и постепенно забързваш.

Надявам се че съм ти помогнал поне малко. :)

Редактирано от pepito
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

 

Относно уроците на български - пробай сайта на съфорумника Baby Thomas:

 

http://babythomas.name/

 

Там ще намериш школите на Юлиян Марков.

 

^Да добавя към горния пост - Пръстите на ръцете трябва да свикнат със струните и ще отнеме време докато кожата загрубее и свикне с натиска от струните. Aко ръцете (която и да е) почнат да болят (по какъвто и да е начин) трябва да спреш да свириш, докато ти мине - понякога 1-2 дни. Ако не го направиш рискуваш или да си докараш пришки на пръстите - отнема около 1-2 седмици да се оправи, през което време НЯМА да можеш да свириш или някое заболяване на ставите, което отнема доста повече време.

За начало трябва да свириш по-малко и да даваш време на ръцете да си отпочинат.

Силно препоръчвам особено след като си начинаещ да правиш лека разгрявка и масаж на ръцете си преди свирене. Може да не изглежда така отстрани, но свиренето си е доста физически натоварващо и това помага.

 

Последно, но най-важно - все пак се опитай да намериш време/финанси за учител - това ще ти спести МНОГО време и грешки и е най-доброто решение за повечето въпроси/проблеми, които си поставил.

 

Успех в начинанието!

Поздрави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

 

Ами болката, която изпитвам е само във върха на пръстите. Като си дрънкам и ме заболят повече си почина за 10 мин и пак си дрънкам.

Но съм наясно че няма да стане за 2 дена и за това не си и давам зор. На ден "свиря" да речем по около 2 часа, но не постоянно а през няколко часа. Прав си и за учителя, втория учебен срок може да почна уроци, но съм сигурен, че макар и бавно и сам ще се науча. Почти във всичко съм самоук.

 

И двете мнения са много полезни и ви благодаря за тях.

Ще се радвам ако чуя още такива.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По отношение на самообучението - аз лично започнах с учебника по класическа китара на Валентин Вълчев:

http://www.camerton99.com/product.php?ProductID=1168

Така и не стигнах до втората част, впрочем, защото поех в малко по-различна посока. Все пак показаните упражнения ми помогнаха страшно много, особено що се отнася до техниката на свирене с пръсти. В първата част, обаче, няма разписани акорди, та тях по-късно ги търсих по интернет.

Само една препоръка - каквото и да правиш, от където и да се учиш, свири упражненията бавно. Не бързай, с бързане техника не се постига - бавно, ритмично и по възможност точно както е обяснено в учебника или съответния урок.

И колкото и да си мислиш, че не се справяш, колкото и никакъв да ти изглежда напредъкът, не спирай.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^относно тази школа и аз съм свирил по нея и бих казал че тя е по-подходяща, ако ще се свири класика.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.