Jump to content
Българският форум за музиканти

Потенциометри...


Recommended Posts

Скорошните промени по електрониката на китарата ми ме наведоха на мисълта за модификации. И понеже се появи ужасен шум, най-добрият вариант според мен е да сменя всички проблемни части...че и без това електрониката ми не е първа хубост. Та след смяната на bridge адаптера мисля да го последват потенциометрите и 5-позиционния превключвател за адаптерите.

 

bcrich-beast_guitar.jpg

 

Приложената схема е на B.C. Rich Beast (другата ми китара), но мисля е стандартна за повечето типове електрически китари. Разликата е само в превключвателя за адаптерите. Потенциометрите са 500KOhm всеки, такива са и на другата ми китара. Знам, че кондензаторът на тон-потенциометъра варира от 0.020 до 0.100 микрофарада, от което зависи мащабът на корекцията, но не съм сигурен колко точно е стандартът. На кондензаторът, подлежащ на смяна, пише 473J; 2A каквото и да значи това.

 

Подозирам, че проблемът ми с шума се корени в кондензатора на тон-коректора или в самия потенциометър, защото при намаляване на високите честоти докрай

изчезва и шумът. Въпреки това всичко е запоено много здраво и проводниците са добре изолирани един от друг; не мога да намеря причината за шума.

 

Освн това искам да знам дали потенциометрите променят звука по някакъв начин и ако е така какви точно да си взема, за да не се губи гейн и да няма шум по веригата. Възможно ли е да прескоча тонкоректора при свързването, както при Mick 7 модела, за да изстискам докрай потенциала на адаптера? (И без това свиря само с увеличен докрай тонкоректор.)

 

Моля препоръчайте ми какви потенциометри да си взема и ако е възможно на какви цени се предлагат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

че кондензаторът на тон-потенциометъра варира от 0.020 до 0.100 микрофарада

От 0.01 - 0.047 микрофарада са.

guitarnuts - тук има много полезно инфо!!!

 

edit - Не използвай български потенциометри и кондензатори!!!

Редактирано от Delian
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

10х

Това за микрофарадите го видях оттук: http://www.guitarnucleus.com/wiring.html , ама явно неще са се объркали.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

edit - Не използвай български потенциометри и кондензатори!!!

Дали има такива неща на D'Addario например? Видях в сайта на ПроМюзик има 5-позиционни превключватели на Фендер за 15лв някъде, но потенциометри не предлагаха. Сега отивам да обиколя магазините, за да събера малко информация.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

що бе кво им е на българските ако са подходящи за случая. те и мойте са вече за смяна ама ше видя кви точно. отишли са вече де при връткане има шум и тва е

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

що бе кво им е на българските ако са подходящи за случая. те и мойте са вече за смяна ама ше видя кви точно. отишли са вече де при връткане има шум и тва е

начи разбрах ся и цени 12 лева са срванително хубави, 4 лева са не-толкова, а за български - стават ама там живота им не е месеци а дни :D стана ми навик сам да си отговарям ама кво да се прави не веднъж са ми казвали че съм ненормален хаха

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

edit - Не използвай български потенциометри и кондензатори!!!

Дали има такива неща на D'Addario например? Видях в сайта на ПроМюзик има 5-позиционни превключватели на Фендер за 15лв някъде, но потенциометри не предлагаха. Сега отивам да обиколя магазините, за да събера малко информация.

Здрасти начи така като прочетох това което си написал имай в предвид че е възможно да имаш шум от адапторите. Ако си с хъмбъкери виж дали са свързани правилно тоест самите хъмбъкери са направени от две намотки важното е да са свързани противофазно (тоест това зависи от посоката на навиване на самата бобина) но това е в случай че имаш 4 извода от хъмбъкера не 3 както обикновенно. А относно това че като врътнеш потенциометъра за тона шума ти изчезва това е така защото с помоща на кондезатора и потенциометъра се отрязват някой честоти а от там се режат и тези които са шум при теб. Тоест искам да ти кажа че не може да ти вкарват шум кондезатор-а или потенциометъра (при потенциометъра става ясно като го врътнеш се чува пращене). Дано да съм ти помогнал. :D))

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

това 473J е 47 нанофарада (0.077 микро)

1 трик от мен, ако жиците към адаптера не са ти екранирани, ами са просто жички земи ги осучи (като в утп кабелите) и така да ходят до потенциометрите.

кондензатори можеш да земеш сякакъв, (най добрите са на wima)

а ключа той е механичен и ако прави контакт няма как да вкара шум. Ако е щракан много земи му поизчисти клемите, за да не се надират и окисляват можеш леко да им сложиш машинно масло

 

аре успех.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за помощта на всички, които са писали.

 

Тук в Пловдив по магазините се предлагат потенциометри 500KOhm на Fender и DiMarzio на цени около 12-15 лв. DiMarzio още не съм видял какво представляват, защото от тях ще докарат до седмица, но Fender-ските изглеждат стабилни и комплектът включва кондензатор с капацитет около 0,001 - 0,002 uF (толкова били Фендерските стандартни както разбрах, на самите кондензатори пише 22к ??).

 

Иначе реших да ги сменям, защото старите явно не вдъхват доверие. Според Налбантов (човеко, сори че и тук те забърках :ph34r: :inlove: ) сегашните ми потенциометри изглеждат съмнително, все едно са зулени от някоя радиоточка, защото не са типичните китарджийски, а са някакви по-малки като размер (въпреки че са си 500KOhm). Проблеми с тях (пукане и т.н.) досега не съм имал, но след като ще играе поялник и без това няма да е зле да се сменят и те покрай другото, още повече че не са на малко години. Ключът също - изключвам шумът да е от него, но понякога не прави контакт, а като ще сменям потенциометри що не и него? И като си помисля, че всичко това тръгна от един адаптер... :D

 

А самият адаптер е ей това (само че V2) на Ibanez:

Ibanez%20V1%20Bridge%20Pickup.jpg

Проводникът му има стандартните 3 извода: фаза, нула и заземление (де да знам как им се вика инак) и е екраниран. Свързването е заземлението + единият проводник (бял на цвят, предполагам "нулата") към потенциометъра за volume control, оттам заземени към пружините на Флойда + от същото място излиза мост към потенциометъра за корекция на тона (като на схемата горе), а третият проводник (червен на цвят, предполагам "фазата"; "hot") отива в 5-позиционния превключвател.

 

Може би ако обърна връзката, т.е. червеният към заземлението и белият към ключа шумът ще намалее? Знае ли човек. :think:

Предишният адаптер беше капсулован/екраниран (т.е. магнитите му не се виждат както на този, а целият е обвит в пластмаса). Дали е възможно шумът да е от това (въпреки че на мен не ми се вярва)?

 

Благодаря пак за вниманието! :inlove:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само този адаптор ли бръмчи?

 

Ако да отиди на сайта на Ibanez и там има схеми на свързване, както и кой проводник извод на какво е.

Редактирано от Delian
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Той бръмчи най-много, но откакто го сложихме бръмнаха и другите два (които дотогава не шумяха толкова). Не знам къде е уловката. Накрая ще сменя всичко живо вътре и това е, ако трябва ще я водя на чичо доктор и той да се оправя както знае.

 

ПП: Но това е при наистина МНОГО тежък distortion. При нещо по-чисто се трае, но пак го има. :ph34r:

ПП2: Иначе звукът му :inlove: Само да се изчисти шумът.

Редактирано от Mu3epHuK
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Другите 2 адаптора са единични, не са маркови, т.е. оригиналните на китарата са си, а самата китара е култовата марка Campbell (не Naomi, а Vivian :ph34r:). Смених humbacker-ът, защото другият беше прекалено рокаджийски, а на мен ми трябваше нещо с повече ряз. Но такъв шум чак не съм имал дори и с единични адаптери при много голямо изкривяване или пък примерно през Boss Super OD през мръсния канал на кубето и двете до дупка - държеше се съвсем прилично досега, а другата ми китара със същите кабели, ефекти и настройки не шуми изобщо. Така че някъде нещо не е наред, но смятам да открия кое, как и защо, дори да трябва в последствие да я занеса на лютиер да ми оправя бъкиите. Мисля ще се намери лек за всичко, а съвсем без китара няма да остана, така че мога смело да пробвам. Единственото което мога да изгърмя, мисля, е някой потенциометър или кондензатор, на самите адаптери едва ли може нащо да им стане, така че...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Време е да запоиш!

 

Виж масата дето я запоих за потенциометъра

беше малко като на майтап.....

 

Тя ме съмнява

там не прави контакт с бялата жица

дето ги скупчих на едно.....

 

 

У нас бачкаше ....начи по пътя може да се е отлепило :think:

Редактирано от Nalbantov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.