Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпрос относно строя и опъна на различните видове струни


Satanachrist

Recommended Posts

Здравейте всички.Предварително ви се извинявам ако има такава тема.Знам,че има много теми от рода на "какви струни да си купя за настройка До или Ре" и тем подобни,но моят въпрос е малко по-...неоткриваем тук.Та искам да питам следното:До сега съм свирил в стандартен строй със 9-42.Класика в жанра.Решил съм след време(нека да ми писне хубаво)да мина в Ре за малко по-дет метъл саунд,но се чудя дали ще се наложи да нося на лютиери за сетъп.Питам това,защото на мен ми звучи логично ако 9-42 са за стандарт то 10-46(или 52,не съм сигурен) да са добре за Ре и да няма нужда от сетъпи(все пак един сетъп ми струва колкото комплект струни,а някой път дори повече)та...Общо взето да го формулирам така:Трябва ли да се пипат пружините и шиша ако премина от 9-42 към 10-46 във строй със един тон по-ниско от стандартното?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Шишът най-вероятно не. Пружините - не си споменал с какво тремоло си. Ако си с флойд и искаш да стои в оптимална позиция, ще трябва. Ако си с fender style, може да трябва, може да не трябва, зависи как е настроено.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля че комплект 11-ки ще е по-добрия вариант, но ти си знаеш. Десетките може да са ти малко мекички и тремолото може да хлътне, а и на мен не ми звучат достатъчно плътно за ре. Аз минах от десетки в ми на 11-ки в ре и трябваше да си връткам пружините. При теб мисля че ще трябва съвсем лека корекция, за шиша се съмнявам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С полутон надолу за да имаш същото усещане за тяга аз от 10 минавам на 11ки,ти като си с 9 с тон надолу си за 11-ки според мен,горе-долу ще е същия опън и не трябва да си играеш с тръсрода.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Забравих да кажа,че съм със най-обикновения скуайър булет за 230 лева.Не знам точно как ми се води тремолото,но...Hillbilly,ти казваш,че ако си купя 11ки и ги сложа за строй РЕ няма да има нужда от никакви корекции,така ли да разбирам?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма значение китарата каква е,ако струните са по високо от грифа,тъй наречения "екшън" седи по твърда,това се усеща при "бендването",при мен си е 1,5-2мм на 12-то,

От личен опит казвам,че ако си настроил тремолото (малко над тялото) на 10-ки в стандарт стой и свалиш полутон надолу ще легне,с 11-ки стои в същата позиция,

По тая логика би трябвало 11-ки да дават същото напрежение в Ре като 9-ки в стандарт,това е теоритично,отдавна не свиря с Фендер и тремоло системи.

Относително е,разбира се ,зависи и от струните.

Ще трябва да си поиграеш и със седлата като интониране.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ок,мерси пичове.Като дойде време ще си сложа 11ки за Ре значи пък ако има някви ядове или нещо изглежда не като хората ще занеса на някой да поръчка в пружинките и така :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По тая логика би трябвало 11-ки да дават същото напрежение в Ре като 9-ки в стандарт,това е теоритично,отдавна не свиря с Фендер и тремоло системи.

 

То и теоритично не е така, ама хайде.

 

@Satanachrist

Няма логика за тези неща, чиста наука си е това. Можеш и сам да си сметнеш как ще се промени опънът при различните струни. Ето тук, хората са обяснили как:

http://www.daddario.com/DAstringtensionguide.Page?sid=ef67c224-f0b6-46c8-95b0-16bbb0a341d8

 

А ако не ти се играе, можеш и направо да ползваш таблицата, която golfabitch даде (тя така или иначе би ти била полезна за масата на единица дължина при сметките).

На бързо проверих в таблицата и излиза, че ти трябват 10-ки. А и този номер съм го пробвал, с 11-ки става доста твърдо, след като си свирил с 9-ки в нормален строй.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За твърдостта зависи от вкуса и стила на свирене. Някои хора харесват китарата им да е малко по-твърда

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То и теоритично не е така, ама хайде.
щом си казАл,некой ден ще се сетите,че тягата на струните,или съпротивлението с други думи са важни за самото звукоизвличане..

Е,може и да не е така..,повечето ще са програмистчета или сервитьорчета,преди свиренето и ша сметат по таблици как се бендва..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ти пак в типично твой стил.

Човекът просто пита, какви струни да сложи, че да се запази един и същ опънът на струните, за да не се налагат допълнителни настройки (а може и също да си го кефят толкова натегнати). Не е нужно да се навлиза в теми за звукоизвличане, що не е наред с българската младеж и по-дълбоко духовни истории. IMO

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ти пак в типично твой стил.

Човекът просто пита, какви струни да сложи, че да се запази един и същ опънът на струните, за да не се налагат допълнителни настройки (а може и също да си го кефят толкова натегнати). Не е нужно да се навлиза в теми за звукоизвличане, що не е наред с българската младеж и по-дълбоко духовни истории. IMO

Ми аз кво пиша ..точно по темата,с 10-ки ако свалиш цял тон китарата става ..опънеш първа и тя стигне до 6-та..ако това е търсения ефект да развие малко тръсрода ,че жиците ще залепнат за грифа..
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Каквито и струни да се слагат, почти със сигурност ще се наложи МАЛКО пипване, я на пружини, я на шиша.

Напрежението човек може да си го сметне със "string tension calculator"-и от нета, но представете си, се окаже, че за съвсем същия опън, като 9-ки в ми, с 10-ки трябва да си настроите китарата в ми бемол + 20 цента, а пък с 11-ки - в ре +11 цента :).

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.