Към съдържанието

Снимка

Въпрос относно строя и опъна на различните видове струни

• Please log in to reply
19 отговора на тази тема

#1 Satanachrist

Satanachrist

Редовно навъртащ се

• Members
  • PipPipPip
  • 141 Мнения:
  • Инструмент:Guitar,Bass & Programming

Публикувано 10 ноември 2012 - 13:10

Здравейте всички.Предварително ви се извинявам ако има такава тема.Знам,че има много теми от рода на "какви струни да си купя за настройка До или Ре" и тем подобни,но моят въпрос е малко по-...неоткриваем тук.Та искам да питам следното:До сега съм свирил в стандартен строй със 9-42.Класика в жанра.Решил съм след време(нека да ми писне хубаво)да мина в Ре за малко по-дет метъл саунд,но се чудя дали ще се наложи да нося на лютиери за сетъп.Питам това,защото на мен ми звучи логично ако 9-42 са за стандарт то 10-46(или 52,не съм сигурен) да са добре за Ре и да няма нужда от сетъпи(все пак един сетъп ми струва колкото комплект струни,а някой път дори повече)та...Общо взето да го формулирам така:Трябва ли да се пипат пружините и шиша ако премина от 9-42 към 10-46 във строй със един тон по-ниско от стандартното?

#2 Mairomaster

Mairomaster

Тежко пристрастен

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1394 Мнения:
  • Инструмент:Китара, барабани

Публикувано 10 ноември 2012 - 14:17

Шишът най-вероятно не. Пружините - не си споменал с какво тремоло си. Ако си с флойд и искаш да стои в оптимална позиция, ще трябва. Ако си с fender style, може да трябва, може да не трябва, зависи как е настроено.

#3 Harvester Of Sorrow

Harvester Of Sorrow

Левак

• Members
  • PipPipPipPip
  • 574 Мнения:
  • Инструмент:Guitars, Vocals

Публикувано 10 ноември 2012 - 18:21

Мисля че комплект 11-ки ще е по-добрия вариант, но ти си знаеш. Десетките може да са ти малко мекички и тремолото може да хлътне, а и на мен не ми звучат достатъчно плътно за ре. Аз минах от десетки в ми на 11-ки в ре и трябваше да си връткам пружините. При теб мисля че ще трябва съвсем лека корекция, за шиша се съмнявам.

Jackson DK2L Pro/Schecter Diamond Omen Extreme 6 LH --> Laney LX12
Check out my band at Facebook: http://www.facebook....116472191702865

#4 Hillbilly

Hillbilly

The Lord of the Flies

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5797 Мнения:
  • Инструмент:guitar

Публикувано 10 ноември 2012 - 18:51

С полутон надолу за да имаш същото усещане за тяга аз от 10 минавам на 11ки,ти като си с 9 с тон надолу си за 11-ки според мен,горе-долу ще е същия опън и не трябва да си играеш с тръсрода.

Цитат(Mark Avrelii @ Nov 7 2007, 10:25 PM)
Нищо не става колеги не разбрахте ли тук рок не вирее събрали сме се шепа ентусиасти и копаме на място.Правете си музиката за кеф и си намерете дохона работа не си късайте нервите.

#5 Satanachrist

Satanachrist

Редовно навъртащ се

• Members
  • PipPipPip
  • 141 Мнения:

Публикувано 10 ноември 2012 - 22:33

Забравих да кажа,че съм със най-обикновения скуайър булет за 230 лева.Не знам точно как ми се води тремолото,но...Hillbilly,ти казваш,че ако си купя 11ки и ги сложа за строй РЕ няма да има нужда от никакви корекции,така ли да разбирам?

#6 Hillbilly

Hillbilly

The Lord of the Flies

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5797 Мнения:

Публикувано 10 ноември 2012 - 23:01

Няма значение китарата каква е,ако струните са по високо от грифа,тъй наречения "екшън" седи по твърда,това се усеща при "бендването",при мен си е 1,5-2мм на 12-то,
От личен опит казвам,че ако си настроил тремолото (малко над тялото) на 10-ки в стандарт стой и свалиш полутон надолу ще легне,с 11-ки стои в същата позиция,
По тая логика би трябвало 11-ки да дават същото напрежение в Ре като 9-ки в стандарт,това е теоритично,отдавна не свиря с Фендер и тремоло системи.
Относително е,разбира се ,зависи и от струните.
Ще трябва да си поиграеш и със седлата като интониране.

Нищо не става колеги не разбрахте ли тук рок не вирее събрали сме се шепа ентусиасти и копаме на място.Правете си музиката за кеф и си намерете дохона работа не си късайте нервите.

#7 golfabitch

golfabitch

някой си там

• Members
  • PipPipPipPip
  • 611 Мнения:
  • Инструмент:Бас/Китара

Публикувано 11 ноември 2012 - 11:28

http://www.daddario....chart_13934.pdf
Погледни в тази таблица.

#8 Satanachrist

Satanachrist

Редовно навъртащ се

• Members
  • PipPipPip
  • 141 Мнения:

Публикувано 11 ноември 2012 - 12:24

Ок,мерси пичове.Като дойде време ще си сложа 11ки за Ре значи пък ако има някви ядове или нещо изглежда не като хората ще занеса на някой да поръчка в пружинките и така :)

#9 Mairomaster

Mairomaster

Тежко пристрастен

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1394 Мнения:

Публикувано 11 ноември 2012 - 17:02

По тая логика би трябвало 11-ки да дават същото напрежение в Ре като 9-ки в стандарт,това е теоритично,отдавна не свиря с Фендер и тремоло системи.

То и теоритично не е така, ама хайде.

@Satanachrist
Няма логика за тези неща, чиста наука си е това. Можеш и сам да си сметнеш как ще се промени опънът при различните струни. Ето тук, хората са обяснили как:
http://www.daddario....b0-16bbb0a341d8

А ако не ти се играе, можеш и направо да ползваш таблицата, която golfabitch даде (тя така или иначе би ти била полезна за масата на единица дължина при сметките).
На бързо проверих в таблицата и излиза, че ти трябват 10-ки. А и този номер съм го пробвал, с 11-ки става доста твърдо, след като си свирил с 9-ки в нормален строй.

#10 Harvester Of Sorrow

Harvester Of Sorrow

Левак

• Members
  • PipPipPipPip
  • 574 Мнения:

Публикувано 11 ноември 2012 - 17:07

За твърдостта зависи от вкуса и стила на свирене. Някои хора харесват китарата им да е малко по-твърда

#11 Hillbilly

Hillbilly

The Lord of the Flies

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5797 Мнения:

Публикувано 11 ноември 2012 - 22:07

То и теоритично не е така, ама хайде.

щом си казАл,некой ден ще се сетите,че тягата на струните,или съпротивлението с други думи са важни за самото звукоизвличане..
Е,може и да не е така..,повечето ще са програмистчета или сервитьорчета,преди свиренето и ша сметат по таблици как се бендва..

#12 Mairomaster

Mairomaster

Тежко пристрастен

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1394 Мнения:

Публикувано 11 ноември 2012 - 23:53

Ти пак в типично твой стил.
Човекът просто пита, какви струни да сложи, че да се запази един и същ опънът на струните, за да не се налагат допълнителни настройки (а може и също да си го кефят толкова натегнати). Не е нужно да се навлиза в теми за звукоизвличане, що не е наред с българската младеж и по-дълбоко духовни истории. IMO

#13 Harvester Of Sorrow

Harvester Of Sorrow

Левак

• Members
  • PipPipPipPip
  • 574 Мнения:

Публикувано 12 ноември 2012 - 00:21

Всичко е до вкус, музикална насоченост и стил на свирене.

#14 Hillbilly

Hillbilly

The Lord of the Flies

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5797 Мнения:

Публикувано 12 ноември 2012 - 06:37

Ти пак в типично твой стил.
Човекът просто пита, какви струни да сложи, че да се запази един и същ опънът на струните, за да не се налагат допълнителни настройки (а може и също да си го кефят толкова натегнати). Не е нужно да се навлиза в теми за звукоизвличане, що не е наред с българската младеж и по-дълбоко духовни истории. IMO

Ми аз кво пиша ..точно по темата,с 10-ки ако свалиш цял тон китарата става ..опънеш първа и тя стигне до 6-та..ако това е търсения ефект да развие малко тръсрода ,че жиците ще залепнат за грифа..

#15 Evtim Djerekarov

Evtim Djerekarov

Юзрод Небесен

• VIP listed
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 9221 Мнения:
  • Инструмент:GUITAR, PIANO, VOCAL

Публикувано 12 ноември 2012 - 11:25

Каквито и струни да се слагат, почти със сигурност ще се наложи МАЛКО пипване, я на пружини, я на шиша.
Напрежението човек може да си го сметне със "string tension calculator"-и от нета, но представете си, се окаже, че за съвсем същия опън, като 9-ки в ми, с 10-ки трябва да си настроите китарата в ми бемол + 20 цента, а пък с 11-ки - в ре +11 цента :).

Този пост е редактиран от Evtim Djerekarov: 12 ноември 2012 - 11:26

Основният закон на овчедушието е, че когато всеки си трае и се скатава, с течение на времето всички се оказват под ножа.
Ние подготвяме един много хубав закон, който ще е много полезен за вас - гражданите, но не смятаме за необходимо да ви го показваме, преди да сме го приели, а и няма нужда да се допитваме до вас за неговото приемане. Иначе сме отявлени демократи и не подкрепяме авторитарните режими, които ограничават свободата на словото на гражданите си.
Карбовски за ЕС и Крим...

К'во се дзвериш, бе?!?

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни