Jump to content
Българският форум за музиканти

Звукова карта - вградена


Demiurg

Recommended Posts

Засега съм с вградената карта, от чипсета та nForce4 - някакъв Realtek е, но проблема е, че има страшно високо закъснение и е почти невъзможно да се запише нещо ! Има ли начин да се излъже или оправи ?

Cubase SX2 ми дава за закъснението - от Входа ~ 120 милисек, на Изхода - 770 милисек !!!!! Това си е почти секунда закъснение !

Хич не разбирам от Cubase (и от всички други програми за ПЦ-запис), та е твърде възможно и аз да не съм свършил нещо като хората.

Драйвери специфични не съм слагал - само тези от дъното. Доколкото разбрах, Кубейса си сложи ASIO драйвери.

 

Постановката ми е следната - искам да експериментирам с бас- линии за едно парче и съм го заредил в един Трак на Cubase SX, а на друг Трак пиша басове. Нищо повече не ми трябва, евентуално обработка на канала с баса (най- елементарни ефекти, EQ). Пускам Запис, парчето от Трак 1 почва да свири и аз почвам да свиря баса. И като преслушам какво съм записал -

разминаването е огромно. :virtuoz: Пък чак толкова не клатя ! ;)

 

Та въпроса е - в мен ли е грешката при това положение (в настройките на Кубейса или Азио-то), или картата толкова си може ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В 99% от случаите няма начин да се излъже. Ако ще е само за запис, просто ще си наместиш пистата, там закъснението не те грее. Иначе можеш да пробваш драйвера ASIO for all, с него може и леко да се пооправи картината. Но предполагам, че картата има безобразен входен шум.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пък аз мисля, че в 90% от случаите може да се излъже и решението се нарича ASIO4ALL - потърси в раздел софтуер има няколко теми по въпроса..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В 99% от случаите няма начин да се излъже. Ако ще е само за запис, просто ще си наместиш пистата, там закъснението не те грее. Иначе можеш да пробваш драйвера ASIO for all, с него може и леко да се пооправи картината. Но предполагам, че картата има безобразен входен шум.

Всъщност кодеците които слагат на новите дъна имат много по добри характеристики от SB LIVE например...

 

с ASIO4ALL би трябвало да няма проблеми..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако ще е само за запис, просто ще си наместиш пистата, там закъснението не те грее.

Благодаря - точно само за това ми е.

Ама срам- не срам - не знам как да бутна записаната писта леко непред. Гледах из инструментите, дърпах, като нищо не помогна, почнах Хелпа да чета и така заспах. :headbang: Не очаквах че ще е чак толкова не-очевидно да прибуташ една писта 0.8 сек напред.... Пък не ми се занимава да разучавам голям и сериозен софт като Cubase за 2-3 операции (щото реално толкова ми трябват).

 

Сега взех някакъв Creative Live, довечера ще го пробвам и него...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

@ЛОЕ - кодека е просто един АЦП/ЦАП и DSP, което оправя грешките при конверсията, и евентуално има някакви ефекти. Това е само част от нещата необходими за безшумен запис. Необходимо е още самата платка да е така разчетена, че да не се влияе от смущенията в компютъра, както и да има добре изчислен предусилвател, изпълнен с качествени операционни усилватели, сравнително малки съпротивления(за избягване на бял шум), както и е желателно да се използва +-12V захранване за постигане на по-голяма динамика, а не само 5+V, както е в Лайв, одиджи, и почти всички по-евтини платки/вградени кодеци. Дори кодека, който използва Лайв(един от кодеците) има 96dB(91 минимум) съотношение S/THD+N(сигнал/изкривявания+шум) по документация ,но повечето платки с него не могат да постигнат повече от 70 - 80 децибела, поради гореспоменатите конструктивни причини(които са направени така съвсем нарочно), и при това платките са сравнително добре направени като екраниране и оптимално разположение на компонентите, за разлика от вградените на дъното кодеци.

Вградените на дъната кодеци, дори по-добри от АС97 кодеците, използвани от Криейтив, не вярвам да постигнат повече от 40-50dB съотношеное сигнал/шум в комбинация с евтината електроника около тях. Може и да има изключения, но те ми се струват твърде невероятни.

 

В подкрепа на това, което казвам, давам документацията на PCM3001, АЦП/ЦАП на фирмата BURR-BROWN, който е на пазара още от 1996 г.

http://www.datasheetcatalog.com/datasheets...3/PCM3001.shtml

От средноскъпите(5-10$) интегрални схеми е, и въпреки това има 94dB динамичен диапазон, 88дБ сигнал/шум. Сега сме 2006 г, и никоя платка под $200 не се справя по-добре от това. Какво да ти кажа - съвсем нарочно е така.

 

Колкото до ASIO for all, пробвал съм го с 10-ина вградени карти, и никъде досега не се е справял по-добре от 60-ина милисекунди входно/изходно закъснение. Потърсете в документацията, там може би са споменати чипсети, с които евентуално работи добре.

 

@Демиург - В повечето редактори е необходимо просто да придърпаш пистата с мишката :headbang:

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Демиург - В повечето редактори е необходимо просто да придърпаш пистата с мишката :headbang:

....и ако искаш да го направиш прецизно изключи snap функцията, защото иначе ще мести със зададената за snap стойност.

Освен това в Кюбейс (не работя с него, но съм работил навремето със score версията) имаш възможност да промениш офсета (+/-) на всеки отделен трак.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря - точно само за това ми е.

Ама срам- не срам - не знам как да бутна записаната писта леко непред. Гледах из инструментите, дърпах, като нищо не помогна, почнах Хелпа да чета и така заспах. sad.gif Не очаквах че ще е чак толкова не-очевидно да прибуташ една писта 0.8 сек напред.... Пък не ми се занимава да разучавам голям и сериозен софт като Cubase за 2-3 операции (щото реално толкова ми трябват).

 

Сега взех някакъв Creative Live, довечера ще го пробвам и него...

 

от ТУк

 

cubase7ry.jpg

 

няма да се плашункаш и аз съм така.. и много други предполагам :)

при мен първия трак е на -38 и с толкова нараства всеки следващ ;)

голяма психария ама се свиква.Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евтиме кво си тръгнал да ми обясняваш пък баш на мене :D и кви калпави компоненти около кодеците? Това са си нормални части които слагат и по звуковите карти, кво мислиш че някой ще тръгне да събира кондензатори от боклука ;) Виждал съм дънни платки с такива кондензатори че свят да ти се завие- това зависи изцяло от производителя и сигмента за който е предназначено дъното - об бюджетни решения не очаквай много. А кодеците които слагат на НФ4 дъната се водят хай дифинишън - примерно 882 има 100дБ сигнал към шум, да не говорим че е 10 канален и семплира на честоти до 192 Кхз и на 24 бита.

 

Asio4All е леко лагаво но върши работа. Лично аз препоръчвам закупуването на поне аудиджи 2 - асио-то на креатив работи с 3-4 мсек латентност, поне на моята система (аз съм с аудиджи 4). Картата не е много скъпа, но определено спрямо кодек с асио4алл е все едно да сравняваш волга с мерцедес.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

jFog - един съвет от мене - като записваш пускай дилей компенсейшъна - той ВЪРШИ РАБОТА, забранява тия плъгини които не могат да работят реалтайм, а на другите им дава малко зор. Така записваш, после махаш компенсейшъна и миксираш = за миксирането не ти трябва ниска латентност

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евтиме кво си тръгнал да ми обясняваш пък баш на мене :) и кви калпави компоненти около кодеците? Това са си нормални части които слагат .....

Ясно че не са от боклука, но както казах обикновено самия предусилвател пред кодека не е добре направен и екраниран. На теория всичко, което казваш е така, но на практика до сега не съм видял вградена карта с повече от 50дБ сигнал/шум. Може и да има, но за сега не съм попадал на такива. Явно са голяма рядкост.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То има, но само на хартия. Сепцификацията, която производителя дава е само за ЧИПА. Но тъй като пред/след/около него има други чарколя истината е мааалко по-друга...

Все пак 50 дБ е прекалено малко, не ми звучи реална стойност!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ами за вградена саунд карта най-много да е 60(голям късмет, малко вероятно).

Аз съм срещал и дъна с 30дБ, както и почти всички евтини PCI платки(по 10-на 15 долара) имат не повече от 35дБ, въпреки, че кодека е 96dB на повечето.

 

Иначе е напълно реално - динамиката на касетофоните, например(без долби системи на C90 касета) е около 46 - 48dB.

С долби система на CrO2 лента е около 55dB. Най-добрите метал ленти и най-сложните варианти на долби едва добутват 60 и малко децибела.

 

Не може да се очаква някакъв чип, който е поставен на дънна платка, където мястото е от голямо значение, и не може да се разполагат голямо количество части на голямо разстояние от другите блокове на дъното, да има малко шум.

Все пак вграденото аудио е компромисно решение, предимно ориентирано към слушане.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за разясненията :-)

След инсталиране на Лайф-а нещо Кубейса не можа да се оправи - указах му новата карта, оправих му входове и изходи да са към нея, в картата влиза звук от баса (чува се), излиза звук (бас и мп3 - към уредбата), но някак си по трасето нещо се губи и ми записва "нищо" ! Т.е. мисли си че записва, прави Трак (сиво поленце), ама в него няма нищо.

Както и да е - махнах Саундбластера и върнах вградената карта. Там всичко си работи, като изключим закъснението. :)

И наистина причината да не мога да преместя Трак е заради включен Снап ! :lol: Е, изключих го, наместих Трака, горе-долу се получи....

 

А отношението Сигнал-Шум засега не е проблем, щото кабела от картата до усилвателя ми прави толкова шум, че тоя от картата е пренебрежимо малък. Но наесен ще се взима нещо като М-аудио - явно си трябва ! :)

 

Благодаря за помощта в първите ми стъпки в звукозаписа !!!! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.