Jump to content
Българският форум за музиканти

Китарни усилватели (amps)


bulby

Recommended Posts

Толкова теми за китари, няколко и за ефекти - как може досега да не сме дискутирали усилвателите ? Та те са толкова важни - без процесор можеш, но без усилвател закъде си ?

 

Та коя ви е любимата марка ? Какви сте ползвали и кои не ви допадат ? За вашата лична употреба, какви предпочитате - транзисторни или лампови ?

 

Що се отнася до мен - Аз свиря вкъщи на един 15-ватов Park (by Marshall) и като за размера си бива, но ми трябва нещо малко по-силно. Т.е. около 30-40 вата и да е транзисторно, защото едва ли ще имам възможност да го надувам, а за да чуеш якия звук на лампата не трябва да я жалиш :)

От по-високите класове усилватели съм пробвал Marshall Valvestate 65-ватов (този на mityata), Peavey Bandit 112II и един Fender от 100 ватовите. Във Фактор слушах и един Randall RH100 C2 и беше много як.

От всичките тези, Peavey най ми допадна като звук. Става почти за всичко и не е прекалено скъп (за класа си).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз в момента съм с Earth Sound Research. Мисля че е към 80 вата. Вади доста сносен звук. Аз между другото съм съгласен с Angermeans, че лампата си трябва да я надуеш за да и чуеш якия звук и за това си падам по транзисторни усилватели. Замислям се скоро да си купя нов усилвател но ми се ще да не е пълен с ефекти защото си имам процесор. Надявам се се, че тази тема ще ми помогне да избера ;-)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За металисти като мене лампи не треат :) Свирим на тъмно :)

 

 

Хехе - сериозно - ако е ти трябва мек звук, не ти триаа лампов. Аз съм с некъв корейски Prince, и стърже яко, като за 20 W. Ама друго си е Marshall-а в репетиционната. 100 W бруталия :D Маршалите са истината, спор нема :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Свиря от година и половина на една 100 ватова маршалска глава - VS100RH. Кефи ме доста и за сега става. Колоната ми не е маршалска, но е добра - Сървин Вега със селешчън говорител. Преди това имах 30 ватов маршал VS30R. Не беше лош и вадеше много по-хевиметълски звук. Но главата все пак е наистина с лампов преамп и ме кефи много повече. Иначе съм много впечатлен от усилвателите Ривера. Един мой много любим китарист свири с Ривера - Джейсън Бийлър от Сайгон Кик (макар че тази банда вече да не съществува - е има някакъв опит на останалите да се съберат без него разбира се, но това няма нищо общо с групата, щото той е Човекът там). Във Фактор видях някаква такава глава, но нямах време да я пробвам. Иначе каквото и да съм искал да пробвам там, не са ми отказвали. И ми е интересно наистина да я чуя на живо как звучи. Иначе саунда на Джейсън ме кефи много. А иначе има много видови усилватели, които си имат готин и специфичен звук. В репетиционната ни (която за пореден път някакви копелета обраха - за щастие няма вече наша апаратура там, а само на общината) свирех с един Фендер супер ривърб - старо лампово 10 ватово кубе. 4*10" говорители - страхотен звук. Само дето лампите му са издухани вече, но пак свири. А представям си ако му сложа нови, сигурно ще изкърти земята.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ти си Месата дай си ми Маршала :)

 

В момента използвам един Маршал JTM615, и Dynacord Reference 1000 и двата изцяло лампови.

 

Иначе от другите марки ме кефят Hughes and Kettner, Koch, Engl, Framus, VHT, BadCat, Bogner, Budda, Soldano, Mesa. Peavey Triple X не е лош - евтиния братовчед на Меса :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ти си Месата дай си ми Маршала :)

 

С теб маи вече се споразумяхме.... :wink:

 

И тази тема е толкова необятна, колкото и за модела китари.

Всеки е прав за себе си, така че място за спорове маи няма. :wink:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз си свиря със скромния Fender Frontman 15G (15 ватов). За любител + малко отгоре, като мен си е напълно достатъчно и ако трябва да сме напълно честни, никога не съм го надувал докрай, прекалено силно ми е :) . Имам чувството че използвам не повече от 20-30 процента от мощността му, а звукът му е отличен...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз свиря с 30 ватов Behringer Gm110 който купих от synchu m/ ми як е бе жалко че сигнала през емулираните изходи не е якия звук който излиза от 10 инчовия jensen иначе ако ще съм в студио винаги бих предпочел лампа :).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За разликите в звука, ясно, но някой би ли бил толкова добър да ме светне, каква е разликата в УСТРОЙСТВОТО на ламповия и транзисторния. Ако може без много термини... като на олигофрен като мен :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами разликата е в активните елементи - при транзисторите са транзистори, а при ламповите - лампи. Разликата в звука идва от разликата в предавателните характеристики на двата елемента - тоест, транзисторите и лампите 'усилват' сигнала по различен начин.

 

По-просто не мога да го обясня :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля че при едните бяха четни хармоници, а при другите нечетни.

Четните са при лампата и е установено че ухото харесва повече тях.

Една от вероятните причини е , че в прородата почти изцяло всички звуци са четни хармоници.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ех :headbang: Абе и при двата типа си ги има сички хармоници :) Разликата е в амплитудите на всеки хармоник :) Това определя различния звук 8)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.