Jump to content
Българският форум за музиканти

Политика на БГ радиата относно даване ефир на неизвестни изпълнители


salt

Recommended Posts

Такам.....след боя и караниците кой може и кой не може ще Ви споделя малко опит. Преди години живеех в София (ми така де и аз да съм шоп :D ) и бях поканен от една група да свиря с тях, спечелихме някакъв конКУРс на БГ Радио за група на месеца и получихме следните "благинки":

1.  Да направим кавър на Джими Хендрикс и да се състезаваме с други групи за оригинален Гибсън

2. Да ни въртят песента по радиото

Така и стана. За да се върти една песен по БГ РАДИО (явно важи за неизвестните), трябва да подпишеш договор , с който предоставяш всички права на Ана Мария Тонкова(тонколонкова) за 10 години напред....хит нехит, толкоз, всичко за нея.... и съответно после нямаш право да я свириш на концерт без тя да знае и т.н...... Това го пишеше в договора.... Еми не подписахме после договора и т.нар въртене по радиото спря :D

А да спомена и за "състезанието": След едномесечни репетици да направим по-як кавър на Хей Джо се явихме на тоя цирк....и 1 час преди да излезем на сцената разбрахме кой ще е победителят, защото то вече се знаело...... Само да вметна, че имаше гост жури БТР, СИГНАЛ и т.н. звезди.....който те гледат с премрежедн от няколкото изпити уискита поглед (спонсор беше марка Уиски) и явно бяхя дошли да пийнат....

Та истината: има много странна музика на тоя свят: Burzum примерно не записва с кой знае какво качесто, а си има фенове.....

Дали си талантлив или не няма общо ( пример: поп-фолка), просто всичко у нас е бизнес и ората тук също така пишат.. Е да, ама НЕ, Музиката не е бизнес, музиката е разговор без думи и с нея докосваш хората, ако си музикант, ако не си просто натискаш едни клавиши и си мислиш, че правиш нещо.....

За жалост докато мислим, че музиката е бизнес тя ще става все по-комерсиална....а талантливите музиканти ще бягат навън....
Защото почнеш ли да пишеш музика за да я продадеш, а не както я чувстваш и усещаш и загубил основата..... за всеки влак си има пътници...... Така,че никой не може да ме накара да пиша фолк, като ми се пише тъжна балада за пиано и вокал примерно.....

Точно заради БИЗНЕСА се отказвах от музиката много пъти, но винаги си я нося в мен, дали с китарка, дали си тропам по масата...музиката носи емоция и настроение, тя струва пари, защото музикантите за да могат да свирят трябва да се хранят и докато сваляме дискографията на Металика от Замунда, никаквимузиканти не сме, защото така лишаваш тази група от цената на техният труд....

Вярно е, че за да се върти една песен тя трябва да се направи професионално, а това е пари, но повярвайте ми, имам няколко парчета само с пиано, записано на един стар компютър, без много неща по тях, но са докоснали повече хора отколкото песен, върху която съм работил много примерно.....

Предназначението на музиката за мен, е да променя състоянието на човека, който я слуша ;)

Бизнеса е друга територия и когато музикантите се занимават с бизнес се появява Пайнер!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 40
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Разбира се, че музиката има и своята идеалистична страна - да правиш музика, която да докосва хората, без да е съобразена с различни бизнес модели и тн.

Но тук става дума за това какви са условията дадена авторска песен (българска в случая) да прозвучи по радиото - и тук точно се чупи романтиката и бизнеса настъпва здраво.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

Здравейте, вчера се обадих в БГ РАДИО и попитах каква е политиката им зa излъчване на авторска музика.Имам студийно записано комерсиално парче на английски език.До колкото знам има песни на аглийски от българкси автори,които също се пускат там. Песента е с поп звучене.Жената на телефона ме пренасочи към и-мейл. На следващия ден се обадих за да попитам,  дали и-мейла е получен и ми казаха, че не е при положение, че не го бях объркал и не получих системно съобщение за грешен мейл. Възможно е да е грешка, възможно е да са го игнорирали, което става често с медиите, но след като по-настоятелно попитах,  дали ще ме уведомят ако не им харесва песента и защо, тона на жената се влоши и стана нелюбезен, сякаш исакше да ми затвори. Предполагам, че съм ги натиснал малко да побързат за отговора си, може да не им се слушат сега нови неща, но някой знае ли как стават нещата там?Да не би да игнорират по-моденри песни или просто си работят с известни  и утвърднеи личности личности и дане пусакт нови групи и изпълнитлеи в ефир туко-така. Кой ги знае.Какво мислите.Иматe ли опит с това радио специално?Тук не ства дума за пари и платен ефир.По-скоро ми звучеше като нежелание или нелюбезно отношение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По-скоро "жената" е сложена на един абстрактен пост, в който "моем да работим, ама моем и да не работим" и си нарушил блажения и мързел, та затова ти се е ядосала. Това е често явление в БГ фирмите като цяло, така, че да не ти прави впечатление - вероятно мейла ти дори не е отворен, а направо е изпратен към коша. Ако имаш някоя връзка с вътрешни хора в това радио, използвай ги за да стане работата :) Другото е бой с вятърни мелници

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Преди десетина години занесох една моя песен в БГ радио. Не са ме карали да подписвам никакъв договор. Наистина я завъртяха в ефир, по два три пъти в седмицата, обикновено в малките часове на денонощието. Не са ми искали пари, дори не са намеквали. Но това беше през 2001 година. Сега не знам как стоят нещата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 6 months later...

Ще кажа нещо, което би било по-подходящо да го кажа в друга една тема, където съм писал (за сведение- във вокалната секция е). Преди това да обясня, че от край до край изчетох всеки коментар тук и съм напълно съгласен и с Хилбили, и с администратора. За жалост изкуството все пак се третира като продукт и всички търсят само парите, които ще извлекат от него. Не само музиката- архитектурата, приложните изкуства, киното, всички. М-А-Р-К-Е-Т-И-Н-Г! Това е целта на медиите, а и самите те са за тази цел. Същото е и с мениджърите, и с рекламните агенти.

 

 

 

Пускали са много мои познати и приятели на моята възраст по радиото, включително Тони. Не мога да кажа кой от кой по-талантлив и така нататък. Но не е това причината да има много некачествени изпълнения. С една дума- всичко е качествено само ако си струва парите, дори и изкуството, за съжаление. Много ми е болно, но съм преглътнал това и искам всички на моята възраст също просто да го преглътнат. За утеха само мога да им покажа мано корнудо. :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Междудрутото доста от проблемите, за които говорите в тази тема, са налични и в чужбина, така че...

Но все пак там има някакъв санитарен минимум на уважение. Поне аз така мисля.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

За толкова години съм свидетел на абсолютното медийно незачитане на българските автори и изпълнители. Същевременно пълнят телевизионното и радио време с абсолютни глупости и дивотии. Това постави интересите и на двете страни в абсолютно различни посоки.

Авторите и изпълнителите спряха да се интересуват от медии и започнаха да постват всичко в интернет. А медиите продължиха да си пускат глупостите. Така излезе, че страхотни музиканти излязоха извън бг и са известни по цял свят, но не и у нас.

Този санитарен минимум на "уважение" съществува само за така наречениете медийни продукти, т.е. създадените по изкуствен път чрез телевизионните музикалните формати изпълнители.

Хора, не търсете медиите, защото току виж, ако ви харесат, ще ви изтрият от употреба, ще ви набутат в кулинарни предавания, в бози и в глупости. То на практика няма едно свястно предаване за музика. ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 years later...

 

Нищо,че сега сме 2017,пак ще взема отношение към този случай щото и други за в бъдеще ще го четат...та,в БГ радио занесох инструменталната версия на моя авторска песен.Ана Мария Тонкова чу парчето и ми каза като го направя на песен - да го занеса....Дори не попита мога ли,имам ли парите,и пр.Тръгнах си и повече не се върнах.Тия в радиата/и в Джаз ФМ съм носил - отказ/,та,тия в радиата въобще ама грам нямат за цел да помогнат да се чуят нови неизвестни,но хубави песни и инструментали.Те са с капаци на очите и луупват непрекъснато едни и същи плейлисти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.