Jump to content
Българският форум за музиканти

Регулирането на тръс-род-а


Recommended Posts

Хм, а аз като си гледам грифа имам чувството, че няма никаква дъга. Дали това не е защото грифа е под ъгъл, като на Les Paul-овете? Иначе няма бръждене и екшъна си е наред, поне мен ме устройва.

Редактирано от Annonnymоus
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами, както казват (х)американците "if it ain't broken, don't fix it".

 

Принципно, добре изработен инструмент (независимо бас или китара), който не се подлага на екстремни промени в климата има сравнително стабилен гриф и промени в настройката на тръс рода се налагат рядко, главно когато се преминава към различен размер струни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А пък на мен ми бръждът 5 и 6 струна на почти всички прагчета.Вдигнах моста колкото се може повече,което имаше много малък ефект,след което пробвах с тръс рода.Без да съм го пипал преди това,той беше натегнат на макс.Чуда се дали така не се е изкривил целият гриф,понеже и на отпуснат род си бръжди по сищия начин.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...

ей супер , е това не го бях чел досега респект за Евтим!

Днес ше пробвам да го отпусна малко моя , че експериментирах с мега дебели струни и мааалко взе да се огъва напред (74-F ; 70 -A# ; :D не питайте защо пробвам ...болен мозък) и един малък оборот отпускане ще ми свърши работа :metalist:

Редактирано от chalgasucks
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

" Като затегнете гайката, пръчката се изправя, и грифа се огъва назад, а като я разхлабите, може дори да се огъне леко напред.

Настройте китарата си, вземете я в себе си, и я поставете така, все едно свирите на нея. Притиснете с каподастер(може и с ръка) струните при 1-во прагче. Притиснете след това 6-та струна на 14-то прагче. Сега вижте какъв е процепа при 6-то прагче между струната и прагчето. Може и да натиснете струната на 6-та прагче(ако са ви останали ръце) за да стане по-ясно какъв е процепа. Възможните варианти са показани на фигура "

следвайки това правило , да питам нещо ?

Сложих си дебли струни 74,60,54,40,30,24,17,(не съм сигурен тези дали бяха посочените но с разлика от +- 2) тонално съм F,A#,D#,G#,C#,F#,A# - като 8-мак демек, скала 25,5 Rg 7321 , та грифчето ест. малко се огъна на зад .

Запонах да настройвам тръсрода ,разхлабвайки(поне според мен ,понеже се върти по лесно по посока обратна на часовниковата и верно се позиправи , но все още в началото ми е лееко крив (началото до 5 праг на грифа) , вече направих няколко оборота и се опасявам да не дойде много ако продължа, все пак не искам да си спраскам грифа :) , та да го врътна ли докато си дойде идеално прав , в момента на 6 праг ми е в рамките на 0,3-0,5 мм като натисан на 1-ви и 14-ти ?

 

ПС. не ме ругайте защо експериментирам с китарата си , имам си причини , бъдето благоразумни :) обичам да експериментирам , и то много !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://www.sunsetstudio.net/setupguide.html

тук въртя като погледна пък въртя, по посока на затягането и се изправя ,а като отхлбвам се огъва още повече , да разбирам ли че е нормално понежа са мега дебели струните и за да се съпротивлява на тях трябва да го затягам зада го изправи ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Естествено че трябва да го затегнеш за да се изправи. На сайта пише че това се прави при разхлабени струни. Другия вариант е без да ги разхлабваш, но да натиснеш грифа (леко) от задната страна за да няма усилие когато натягаш гайката. Приятно експериментиране! :metalist: Ама така е и аз гледах странно, когато за пръв път се опитах да си сетъпна китарата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

стана , без никакъв проблем , просто трябвало още малко да затегна , сега е идеално прав , даже се очудвам от ефекта който постигнах :D , и струните се обтегнаха , няма бръждене абе с 2 думи хубава работа са иновацийте , отново мерси за хубавата тема :) :)

Редактирано от chalgasucks
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Понеже и аз обичам да свиря с корабни въжета да питам, имаше ли нужда да вдигаш екшъна от бриджа, или само с корекция на тръс рода се оправиха нещата?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе хора, в менюалите си го пише, никой ли не чете?!?!?

Натискаш струната на първо прагче и на това, което е точно преди тялото (примерно 14-то) и гледаш какво е разстоянието около 8-ми фрет - трябва да е някакви части от милиметъра. Проверете точно какви са цифрите, че пиша наизуст, след което действайте.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма и съвсем точни цифри - зависи какво искаш да постигнеш, а и зависи инструмента колко може. Има например китари, които нямат кой-знае колко прав гриф и при тях, без левелинг или рефрет, понякога има проблеми и се търсят компромиси.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На човека може да се вярва. Производител на китари, бас и ампове. Има десетки видеа на различни теми в портала му. Обяснява разположението на гласовете в песни на Битълс, как са изсвирили някои неща с каподастер и др. техники. Показва различните дървесини, използвани в производството на китари и басове. Но - по темата. С каподастер, китарата да е виртикална и визитна картичка, а за бас - кредитна картичка.http://www.youtube.com/watch?v=5_qZ_QGXI4w

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Видеото е хубаво, но се опитва да даде "идеалната формула", която варира между инструментите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.